Sosyal Konut Projeleri ve Şartları

Günümüzde birçok insan temel ihtiyaçlarından bir tanesi olan barınma ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla devlet tarafından sağlanan sosyal konut projelerine başvurmaktadır. Devlet tarafından başta TOKİ olmak üzere sağlanan bu sosyal konut projeleri ile insanların normal hayat standartları içerisinde ev sahibi olmaları amaçlanmıştır. Böylelikle sosyal devlet ilkesinin gereğinin yerine getirerek vatandaşların barınma ihtiyaçları giderilmesi sağlanmıştır.

Devlet tarafından sağlanan sosyal konut projelerine vatandaşlarımız tarafından büyük bir ilgi gösterilmektedir. Bu ilginin en büyük nedeni ise kişilerin ev kirası meblağlarına yakın tutarlarda ödeme yaparak ev sahibi olmalarıdır. Sosyal Konut Projelerinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın belirli şartları taşıması ve yerine getirmesi gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda sosyal konut projeleri ve şartları ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Sosyal Konut Projesi Nedir?

Sosyal Konut Projesi yoksul ve düşük gelirli vatandaşların temel ihtiyacı olan barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 1+1, 2+1 ve 3+1 olarak sunulan ve geri ödemeli olarak uygulanan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen bir konut projesidir. Sosyal Konut Projesinden faydalanmak isteyenlerin ilk olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yayınlanan ilana başvurmaları gerekmektedir. İlgili kurumca ilan tarihi, başvuru tarihi ve kura tarihleri belirlenmektedir. İlana başvuran vatandaşlar arasından noter huzurunda çekilen kuru ile birlikte ev sahipleri tespit edilmektedir.

Sosyal Konut Projeleri Şartları Nelerdir?

Sosyal konut projesinden yararlanmak için belirli bir şarta gerek yoktur. Bulunduğunuz bölgede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sosyal Konut Projeleri Şartları ile ilgili en detaylı bilgiyi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan öğrenebilirsiniz. Bu projeler her il için hatta bölge için farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar arasında ücret ve ev yapısı gelmektedir. Sizlerde bunun ile ilgili bilgiyi ilgili kurum tarafından görüşerek öğrenebilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından başvuru şartlarını oluşturan ve 3294 sayılı yasa kapsamında fakir ve muhtaç oldukları tespit edilen kişiler arasından noter kurası sonucu ev sahipleri belirlenmektedir.

Sosyal Konut Projesinden Geri Ödemesiz Ev Alınır Mı?

Sosyal konut projeleri insanların barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla devlet tarafından oluşturulan bir konut projesidir. Bu konut projeleri uygun vadeli ve geri ödemeli olarak vatandaşlara sunulmaktadır. Bu ödemeler ise yapılan proje ile ilgili değişiklik göstermektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.