Devlet Yakacak Yardımı Programları

Ülkemiz vatandaşlarına yönelik olarak temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla pek çok yardım sağlamaktadır. Maddi imkânsızlıklar içerisinde yaşayan ve yaşam standartlarının altında geliri olan insanlara karşı birçok yardım programı uygulanmaktadır. Devlet Yakacak Yardımı Programları da bu yardımlardan bir tanesidir. Kış aylarının yaklaşması ile birlikte sıcak bir yuva arzulayanlara karşı devletimizin yanı sıra dernek, vakıf ve kuruluşlarda yakacak yardımında bulunmaktadır. Yakacak yardımları genellikle ihtiyaç sahiplerine odun ve kömür üzerinden yapılmaktadır. Devlet Yakacak Yardımı Programları üzerinden sizlerde odun ve kömür gibi yakacak yardımlarından faydalanmak istiyorsanız belirli şartları taşımanız gerekmektedir.

Yakacak Yardımı Şartları Nelerdir?

Ülkemizde yakacak yardımları 2003 yılından itibaren Türkiye Kömür İşletmesi tarafından ihtiyacı olan kişi ve ailelere dağıtılmaktadır. Yakacak yardımı sağlanacak kişilerin belirli şartları taşıması gerekmektedir. Maddi durumu kötü olan ve geliri bulunmayan vatandaşların kışlık yakacak ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla ev başına yaklaşık olarak 500 kilo yakacak yardımı yapılmaktadır.

Yakacak yardımından faydalanmak istiyorsanız ilk olarak gelir durumunuzu belgelendirmeniz ya da muhtarlığınızdan fakirlik belgesi almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca ve İl Müdürlüklerince tespit edilen yoksul ailelere de başvuru ya da talep aranmaksızın yakacak yardımında bulunulmaktadır. 

Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başta devlet olmak üzere vakıf, dernek, kuruluş ve hayırsever kişiler tarafından kış aylarının yaklaşması ile birlikte şu zamanlarda yakacak yardımı sağlanmaktadır. Yakacak yardımı başvurusunu talep ettiğiniz yerlerden sözlü ve telefon ile iletişim kurarak sağlamanız mümkündür. İhtiyaç sahiplerinin kışlık olarak odun ve kömür gibi yakacak ihtiyaçlarını karşılayan kuruluşlar vatandaşlardan belirli bilgi ve belge talep etmektedir. Eksiksiz olarak tamamladığınız bilgi ve belgeler ile başvurularınızı web siteleri üzerinden ya da kuruluşların fiziki şubeleri üzerinden gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Ayrıca bakıma muhtaç olduğunuza dair muhtarlığınızdan fakirlik belgesi ya da bakmakla yükümlü olduğunuz aile bireylerinize ait aile nüfus kayıt örneği gibi belgeleri başvuru işlemi sürecinizde verebilirsiniz.

Devlet Yakacak Yardımı Programlarından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız muhtarlık, belediyeler ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden başvurularını ya da taleplerini gerçekleştirebilirler. Yakacak yardımı için yapmış olduğunuz başvurularınız ilgili kuruluş tarafından en kısa sürede değerlendirilerek tarafınıza olumlu ya da olumsuz olarak bilgi verilmektedir. Başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanması halinde ise devlet tarafından yaklaşık olarak 500 kilo kömür ya da odun yardımı almanız mümkündür.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.