Vergi Borcu Yapılandırma 2020

Vergi borcu yapılandırma düzenlemesi kapsamında ödeme vadesi geçmiş tüm vergi, trafik cezası, MTV borçlarınızı yeniden yapılandırabilir ve taksitle ödeyebilirsiniz. Vergi borçları en son 18 Mayıs 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7143 Sayılı Kanunla yeniden yapılandırılmıştı.

2018/Mart ayı ve öncesindeki trafik cezası borçları, öğrenim kredisi borçları, motorlu taşıtlar vergisi borçları kısacası tüm vergi borçları yeniden yapılandırılmıştı. Bu yazımızda vergi borçları için yeni yapılandırma başvurusunu nasıl yapabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Vergi affı 2020

Vergi affı düzenlemesi ile ödeme vadesi geçen tüm vergi, beyanname borçları, öğrenim kredisi/KYK borçları, trafik cezası ile MTV borçlarınızı yeniden yapılandırabilir, gecikme zammı ve faizlerini sildirerek 36 aya kadar taksitle ödeyebilirsiniz. Yapılandırma kapsamında peşin ödeme yapanlar için faiz ve gecikme zammı alınmamakta ve enflasyon farkından da büyük oranda indirim sağlanmakta.

Vergi borcu yapılandırma başvuru 2020

Vergi yapılandırma başvurunuzu yapılandırma başvuru formu ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesine yapabileceğiniz gibi  internetten online olarak da yapabilirsiniz. En kolay başvuru yöntemi internet vergi dairesi üzerinden başvuru yapmaktır ancak sizin için zor ise başvuruyu dilerseniz elden bağlı olduğunuz vergi dairesine yapabilirsiniz.

Vergi yapılandırma başladımı ?

Ödeme vadesi geçmiş vergi, trafik cezası, öğrenim kredisi borçlarınızı yeniden yapılandırma ve faizlerini sildirmek için başvuru yapabileceğiniz aktif bir yapılandırma kanunu şu an için bulunmamakta. Ancak ilerleyen günlerde yeni bir af yasası beklentimiz var. Sayfamızı takip ederek yeni yapılandırma kapsamında başvurularınızı nereye ve nasıl yapabileceğiz ve izlemeniz gereken yol hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

İnternetten vergi yapılandırma başvurusu

Şu an için aktif bir yapılandırma kanunu yok ancak çıktığı zaman başvuru için aşağıda belirtilen yolu izleyerek kolayca başvuru yapabilirsiniz. İnternetten vergi borcu yapılandırma başvurusu için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • Öncelikle www.gib.gov.tr adresine giriş yapın. Buraya giriş yaptıktan sonra anasayfada Hızlı Erişim menüsü altında ilgili kanun gereği açılan ……… Yapılandırma Başvurusu menüsünü göreceksiniz. Bu menüyü tıklayın.
 • Bu menüye tıklayarak sisteme T.C. kimlik numaranız ve E devlet şifreniz ile giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra ise yapılandırma başvuru ekranını göreceksiniz. Yapılandırma başvurusunu ….. s. Kanun Kapsamındaki işlemler menüsünden yapabilirsiniz.
 • İlgili menüde Başvuru yap kısmından yeni başvuru yapabilir, Başvurularım kısmından mevcut başvurunuzun durumunu öğrenebilir ve Vergi Dairesi Bazında borç bilgileri kısmından ise tüm vergi borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Vergi yapılandırma hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

47 Yorum
 1. Serpil

  Iyi günler bugün eski trafik borcum için yapılandırma başvurusunda bulundum 31 temmuzda son gün başvuru sonucum eğer 31 temmuzdan sonra acıklanırsada sorun olmaz dimi sonuçda başvuru tarihleri arasında başvuru mu yaptım. Bırde bu üzerine eklenen faiz tamamiyle mi siliniyor yoksa bir kısmı mı ?

  1. Editör

   Merhaba. Önemli olan şu an için başvuru. Faizin tamamı siliniyor. Ayrıca anaparanın da yüzde 75 i tahsil ediliyor trafik cezalarında. Ödemeler de 30 Eylül 2018 tarihinde başlıyor.

 2. petek

  24 temmuz da basvurdum. Hala Vergi Dairesinde Yapılandırma İşlemi Devam Ediyor yaziyor. 🙁

  1. Editör

   Merhaba. Yoğunluktan olabilir. Eğer biraz daha sürerse bağlı olduğunuz vergi dairesi ile görüşün.

 3. mehmet cengiz

  ya ögrenım kredısinı taksıtlicem olmuyor taksit şeklini yazıyla yazındiyor yaptım gene olmadı

 4. Soykan

  Ustume kayitli sirket vergi borcunu nasil yapilandirabilirm internetten dediginiz gibi yapinca sahis cikiyor onda da borcum gozukmuyor

  1. Editör

   Bilgilerinizi vergi dairesi üzerinden kontrol ettirebilirsiniz.

 5. Muhammet

  3 gün önce yapılandırma başvurusunda bulundum ve kabul edildi. Ama şimdi taksit sayısını değiştirmek istiyorm. Nasıl yapabilirim

  1. Editör

   Yapılandırma başvuru formu ile yeniden başvuru yapabilirsiniz. 31 Ağustos 2018 tarihine kadar değiştirme talebi verebilir.

 6. hasan

  internet vergi dairesinden peşin ödeme seçeneğiyle yapılandırdım.Fakat şuan taksitle ödemek istiyorum ama değiştiremiyorum.Ne yapabilirim?

  1. Editör

   Bağlı bulunduğunuz vergi dairesi üzerinden gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

 7. hulya

  merhaba ben yapilandurma basvurus yaptim fakat sorgulama yaptigimda tahakkuk jaydi yok dior odeme plani da cikti vergi borcu sorguladigimda vadesi gecmis bi kac borc gorunuyo hic bisey anlamiyirum ne karisik bi hizmey

  1. Editör

   Merhaba. Bağlı bulunduğunuz vergi dairesi ile görüşmeniz faydalı olacaktır. Sistemden kontrolü yapılsın. Ayrıca yapılandırma ödemesini de yine oraya yapabilirsiniz.

 8. Atakan

  Mtv borç yapılandırma başvurusu kaç günde sonuçlanıyor?

  1. Editör

   Başvuru yapılan vergi dairesinin iş yoğunluğuna göre 5 ile 10 gün arasında işlem görebilmektedir.

 9. semih kurtaran

  aracım için internet üzerinden yapılandırma yaptım. tek ödemeli 30 eylül tarihi vade verdi. peki aracımı pazartesi satıcam . karşıma borç çıkar mı

  1. Editör

   Borç çıkma olasılığı yüksek. En doğru bilgiyi bağlı bulunduğunuz vergi dairesi üzerinden almanız daha doğru olacaktır.

 10. Serkan

  Merhaba, internet üzerinden borçlarımı yapılandırdım. Ödeme için bankaya gittiğimde henüz işlem yapamadıklarını söylediler. Ödeme işlemi için bir başlangıç tarihi mevcutmudur. Bilgi alabilirmiyim.Tşkler,

  1. Editör

   Merhaba. Son ödeme tarihi ilk taksit için 31 Ağustos 2018. Bankalarda henüz açılmamış olabilir. Dilerseniz İnternet vergi dairesinden kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz.

 11. ibrahim

  merhabalar, öğrenim kıradisi borcum toplam 8000 tl ve 18 taksitle odemek istiyotum aylık ne kadar ödeyeceğimi nasıl hesap edecegim .

  1. Editör

   Merhaba. Gecikme zammı ve faizin tamamı silinerek hesaplama yapılması gerekir. Anapara üzerinden enflasyona göre ve taksit farkına göre belirlenir ödeyeceğiniz tutar. Bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek taksit seçeneklerine göre ödeme tutarı hesaplatabilirsiniz.

 12. suat

  28 Mart 2018 günü trafik cezam ve 2018 1.Taksit MTV borcum var ancak bunları yapılandırma kapsamına almıyor. Sorun ne olabilir.

  1. Editör

   Merhaba. Vergi daireniz ile görüşün lütfen. Görünmesi lazım normalde.

 13. ÖZGE

  internet üzerinden yapılandırma işlemini taksitli seçerek oluşturdum fakat peşin ödemek istesek değiştirebilir miyiz acaba ödeme seçeneğini.

  1. Editör

   Merhaba. Vergi dairesine dilekçe ile başvurarak peşine çevirtebilirsiniz.

 14. Alper

  başvuruyu internet üzerinden 18 taksit olarak yaptım yapılandırma işleminiz devam ediyor yazıyor. Şimdi ben bu başvuruyu iptal edip peşin ödeme seçeneğiyle değiştirebilir miyim?

  1. Editör

   Merhaba. Sistemden iptal seçeneği yok. Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine dilekçe ile başvurarak peşine çevirtebilirsiniz.

 15. Emirhan

  Dediginiz adımları yaptıım. Başvuruya tıklıyorum ama hiçbir şey gelmiyor açılmıyor olduğu gibi kalıyor hatta denemek için baska islemlerede tikladim hiçbir türlü sayfa açılmıyor

  1. Editör

   Vergi borcu yapılandırmasına olan yoğunluktan dolayı site geçici olarak işlemleri yerine getirmeyebilir.Belirli aralıklarla başvuru yapmayı deneyiniz.

 16. Yavuz

  Oglum ceza evinde Nasıl yapılandırma yapabilirim babası olarak olurmu bilgi verirseniz sevinirim

  1. Editör

   Merhaba. İnteraktif vergi dairesinden kimlik bilgileri ile giriş yaparak yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

 17. sema

  merhabalar ben basvuruda bulundum gozuken borc üzerınden faız gıbı detaylan sılınecek odeme planı yapılacak sanırım

 18. Dilek

  Vergi dairelerindeki yoğunluk nedeniyle oluşabilecek zaman kaybını nasıl önleyecekler peki? Ben ilk taksidi temmuz ayı itibariyle gerçekleştirdim. Ve maaşıma haciz uygulandı iki aydır kesinti yapılmakta. Vergi dairesindeki yoğunluk haziran ayı da devam ederse hala maaşımdan kesilmeye devam edecek mi? Yoksa temmuzun ilk takisiti mi alınacak???

  1. Editör

   Bu sorunun cevabını bağlı bulunduğunuz vergi dairesi üzerinden almanız daha doğru olacaktır. Benzer bir yoğunluk yeni nesil çipli kimlik kartı başvurularında yaşanmıştı. Nüfus müdürlüklerinin bir kısmı cumartesi ve pazar günleri çalışmaya devam etmiş ve yoğunluğun azalmasına destek olmuştu. İlerleyen günlerde benzer bir uygulama vergi daireleri içinde yapılabilir.

 19. Fatih

  Resen kapanmış eski şirket borcunu nasıl yapılandırabilirim

  1. Editör

   İnternet üzerinden e-bildirge sistemi ya da başvuru formu ile bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

 20. Cevo

  Ben girdim dediginiz gibi basvuru yap diyom hic sayfa falan acilmiyo

  1. Editör

   Vergi borcu yapılandırma sayfası üzerinde yoğunluk yada bakım çalışması yapılıyor olabilir. Gün içerisinden tekrar denemenizi tavsiye ederiz.

 21. mehmet

  Öğrenim kredi borcunu bankaya taksitler halinde ödüyorum. Ana parayı yatırıp borcumu sıfırlamak mümkünmü

  1. Editör

   Öğrenim kredisi borcunuzu ödediğiniz bankaya giderek detaylı bilgi alabilirsiniz. Gecikme zammı yada vergi dairesine düşen bir borcunuz yok ise tüm borcunuzu tek seferde ödeyebilmeniz gerekmektedir.

 22. huseyın

  slm bır sey demek ıstıyorum ttafık borcum varda gecıkme faızı sılıcekmı ana para odunecek galıba bır de ınternetden basvuru yapdıyımız sonuc olduyu zaman gecıkme fazılerı sılırnırmı acaba

  1. Editör

   7143 Sayılı Yasa ile 31 Mart 2018 tarihine kadar tahakkuk eden trafik cezası borçlarınız için yeniden yapılandırma hakkınız var. Trafik cezası borcunuzun yapılandırma başvurusunu bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden yapılandırma başvuru formu ile yapabilirsiniz.

 23. Ertan

  Vergi dairesi üzerinden yapmaktansa internet üzerinden vergi yapılandırması yapmak daha kolay.

 24. recep

  başvurum 4 gün oldu hala yapılandırma işlemiiz devam ediyor diyr. kaç günde sonuçlanıyor. çok uzun sürerse gidip vergi dairesinden halledelim

  1. Editör

   Borç yapılandırma için vergi dairelerinin bir çoğunda aynı yoğunluk söz konusu. Bağlı bulunduğunuz vergi dairesi üzerinden yoğunluk hakkında bilgi alabilirsiniz.

 25. Mustafa

  Vergi affı 2018 başladı mı?

  1. Editör

   31 Mart 2018 öncesine ait vergi borçlarınızı yapılandırmak için 31 Temmuz Salı gününe kadar Maliye bakanlığına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzu bağlı bulunduğunuz vergi dairesine yada yazımızda anlattığımız gibi gib.gov.tr adresi üzerinden yapabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.