E-Devlet Yurtdışı Borçlanma Belge Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşlarımız E-Devlet sistemi sayesinde istedikleri her bölgeden ve her zaman devlet ile olan işlerini hızlı bir şekilde halledebilmektedir.  Vatandaş ile devletin bir araya geldiği platform olan E-Devlet ayrıca son dönemlerde eklenen yeni hizmetler ile de oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Son eklenen hizmetlere E- Devlet Yurtdışı Belge Sorgulama da dâhil edilmiştir. Sizlere bu yazımızda E- Devlet Yurtdışı Belge Sorgulama Nasıl Yapılır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

SGK Yurtdışı Borçlanması Nedir?

Vatandaşlar gitmiş oldukları yabancı ülkelerde uzun bir süre kalmakta ve çalışmalarını sürdürmektedir. Kişiler bundan dolayı borçlanma yoluna gitmektedir. Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu yurtdışı borçlanmasıyla ve verdikleri hizmet süreçlerinde normal şartlara ulaşmaları halinde normal çalışanlar gibi emekli olabilmektedir.

Ülkemiz ile Sosyal Güvenlik Antlaşması imzalamış birçok ülke ve bunun haricinde bulunan ülkelerde çalışan vatandaşlarımız, yurtdışında geçen süreleri belirli koşullarda değerlendirmektedirler. Bu değerlendirmeler genellikle emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölüm hallerin ülkemizdeki geçmiş hizmetlerdir. Vatandaşlarımız bu değerlendirmeden yararlanabilmek için borçlanabilmektedir.  Aynı zamanda çalışma sürecinin haricinde ev kadınlığı süresi de bu değerlerden yararlanabilmenizi sağlamaktadır.

E-Devlet Yurtdışı Borçlanma Belge Sorgulama

Vatandaşın devlet ile ilişkilerini oldukça kolay bir hale getiren E-Devlet sistemine her geçen gün yeni bir hizmet eklenmektedir. Yurtdışı borçlanma belge sorgulama işlemi de son eklenen hizmetler arasında yer almaktadır. Sorgulama işleminin yanı sıra belge doğrulama işlemi de eklenmiştir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde çalışan bu sisteme E- Devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma belge sorgulama işlemini yapabilmeniz için belirli aşamaları takip etmeniz gerekmektedir. İlk olarak E- Devlet sistemi arama kısmına Yurtdışı Belge Sorgulama yazarak arama yapabilirsiniz. Gelen ekrandan ise 3201 sayılı Kanun uyarınca yurtdışı borçlanmanızda kullanılmak üzere yurtdışında geçen sigorta süreniz veya ev kadınlığı sürenizi gösteren belgelere ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Yurtdışı Borçlanma Belge Doğrulama

Yurtdışı Borçlanma Belge Doğrulama için E- Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sitenin sağ üst tarafında bulunan kısma “Yurtdışı Belge Sorgulama” yazmanız yeterli olacaktır. Karşınıza gelen ekranda ise ulaşmak istediğiniz bağlantı çıkacaktır.

Bu bağlantıya tıkladığınızda sayfa da karşınıza iki seçenek çıkacak olup bu seçeneklerden birisi Yurtdışı Borçlanma Belge Sorgulama diğeri ise Yurtdışı Borçlanma Belge Doğrulamadır. Aynı sorgulama işleminde uyguladığınız gibi doğrulama seçeneğine tıklayarak 3201 sayılı Kanun gereğince yurtdışında çalışmış olduğunuz sürelere ilişkin sigorta sürenizi ya da ev kadınlığı sürenizi ve diğer belgeleri doğrulayabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.