Gemi Adamı Maaşları 2020

Gemi adamı maaşları ne kadar oldu ? Bilindiği üzere gemicilik sektörü apayrı bir sektördür. Maaşları, çalışma şartları ve sunmuş olduğu olanaklar diğer meslek gruplarına göre çok farklılık göstermektedir. Birçok insan için merak konu olan gemi adamı mesleği aynı zamanda maaş faktörü ile birlikte de dikkat çekmektedir. Hali hazırda bu mesleği yapan ve ideallerinde bu mesleğe sahip olmak isteyen pek çok kişi net olarak alınan maaşı merak etmektedir. Sizlere bu yazımızda Gemi Adamı Maaşları 2020 konusundan bahsedeceğiz.

Gemi adamı olarak adlandırılan meslek grubunu kısaca açıklamak gerekirse gemi adamlar herhangi bir gemide görev yapan tüm zabıt, stajyer, tayfa ve diğer yardımcı hizmet personeline verilen isimdir. Her gemi adamının sahip olduğu görev gereği verilen resmi unvana ise yeterlilik denilmektedir. Her geminin büyüklüğüne ve ihtiyaca göre çalışan personel sayısında farklılık gözlenmektedir.

Bunun yanı sıra unvanlara göre ve yapılan işin şekline bağlı olarak maaşlarında da farklılık gözlenmesi mümkündür. Gemi adamları kamu kurumlarına bağlı olarak çalışacağı gibi özel sektörde boy gösteren şirketlerde de iş bulabilmektedir. Gemi adamları uluslar arası bir şirkette çalışıyor ise verilen maaşlar dolar üzerinden hesaplanmaktadır. Bu yüzden dolayı maaşlar arasında dolar kuruna göre olası farklılıklar görülebilmektedir.

Gemi Adamı Maaşları 2020

Gemi adamı olabilmek için öncelikle belirli şartların taşınması ya da sağlanması gerekmektedir. Gemi adamı olabilmek için liselerin Güverte dalından mezun olmak veya gemicilik sektörüne yönelik olarak verilen özel eğitimlerden geçmek ve belge almak gerekmektedir.

Alınan bu belgelerin ise liman başkanlığına onaylattırılması ve gemi adamı cüzdanı alınması gerekmekte olup bu şekilde de işe başlayabilirsiniz. Gemi adamı maaşları dolar kurunun artması ile birlikte son dönemlerde oldukça popülerlik kazanmış bir konu haline gelmiştir.

Zor bir meslek olan vaktinin büyük bir bölümünü su üzerinde yolculukla geçiren gemi adamlarının aldığı maaş herkes tarafından merak edilmektedir. İnternet üzerinde yer alan gemi adamı maaşları birçok insan için çok ve fazla görülse de bunun doğruluk payının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Özel sektör bünyesinde uluslar arası gemi işletmelerinde çalışan gemi adamlarının maaşı dolar üzerinden verilmektedir. Ülkeler arası dolar kuruna göre de bu maaşlarda değişim söz konusudur.

Yeni başlayan gemi adamı maaşlarının 2020 yılı itibariyle 3000 ila 4000 arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Uzun yola giden gemi adamlarının ise dolar kuru üzerinden maaşlarının 1600 ila 2600 dolar arasında değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Yine bu ücretlerin medeni durum, eğitim durumu ve çocuk sayısına göre de değişiklik gösterdiği bilinmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.