Bekçi Maaşları 2020

Bekçi maaşları belli oldu. Son günlerin oldukça popüler alımları arasında yer alan bekçi alımına ilişkin detaylar açıklandır. Birçok kişi ise bekçinin görevleri, başvuru şartları ve bekçi maaşları gibi birçok konutu detaylı bir şekilde araştırmaya başlamıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdamı gerçekleştirilen bekçilik şimdiden birçok vatandaş için merak konusu haline gelmiştir. Merak edilen konular arasında bekçilerin alacağı maaşlarda bulunmaktadır. Sizlere bu yazımızda Bekçi Maaşları 2020 konusundan bahsedeceğiz.

Belirli bir bölgede görevlendirilen bekçiler, halkın can ve mal güvenliğini korumada oldukça büyük bir rol üstlenmektedir. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklanan alım rakamları Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi duyurusu ile birlikte bekçilik alımına ilişkin detaylar açıklandı. Bekçiler, göreve başlaması itibari ile polislerde olduğu gibi belirli sorumlulukları üstlenmektedir.

Mahalle ve çarşıların koruyucusu niteliğinde olan bekçiler birçok alanda faaliyet göstererek mahallelerin korunmasına yardımcı olacaktır.  Bunun yanı sıra ölüm, doğum ve düğün gibi birçok alanda faaliyette olunduğu gibi yangın ve taşkınlık gibi birçok olayda da büyük bir rol üstlenmektedir. 2019 yılında açıklanan alımları ile birlikte oldukça popüler kazanan bu meslek aynı zamanda birçok kişi için maaşı, başvuru şartları ve görevleri merak edilen bir konu haline gelmiştir. Bu yazımızda sizlere bu hususları detaylı olarak açıklayacağız.

Bekçinin Görevleri Nelerdir?

Çarşı ve mahalle bekçileri, mülkiye amirinin emrinde hizmet vereceklerdir. Genel olarak zabıtaya yardımcı silahlı bir meslek olarak adlandırılabilir. Emniyet teşkilatı içerisinde bulunan yerlerde ve Jandarma görev alanında bulunan ilçelerde görev yapabilmektedir. Bekçinin bazı görevleri şunlardır;

  • Bir kimsenin can, mal ve ırzına saldırma ve tehditleri önlemek
  • Suçluları yakalamak
  • Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki etkenleri önlemek
  • Adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda gerekli tedbirleri almak

Bekçi Alımı Şartları Nelerdir?

Bekçilik alımın açıklanması ile birlikte birçok kişi de alıma yönelik şartları araştırmaktadır. Belirli şartların taşınmasının ya da sağlanmasının istendiği bekçilik alımlarına ilişkin alım şartlarından bazıları şunlardır;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • En az lise veya dengi okul mezunu olmak
  • En az 167 cm boyunda olmak
  • Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak
  • Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak
  • Askerlik ödevini bitirmiş olmak

2020 Bekçi Maaşları Ne Kadar ?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan bekçilerin maaşları da 2020 yılında gelen zam ile birlikte artış göstermiştir. Buna göre lise mezunu bekçiler 4200,00 TL, ön lisans mezunu 4.4300 TL ve lisans mezunu 4.500 TL civarı olarak kazançlar bulunmaktadır. Bu maaşlar öğrenim durumunda olduğu gibi medeni durum, çocuk sayısı ve kıdem gibi durumlara göre artış göstermektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.