Evlilik Tazminatı Hesaplama 2020

Evlilik tazminatı hesaplamasına ilişkin tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Sigortalı olarak çalışırken evlilik nedeni ile işten çıkan kadınlara gerekli şartların sağlanması halinde işveren evlilik tazminatı ödemek zorundadır.

2020 yılında asgari ücretin artışı ile beraber evlilik tazminatı 2020 tutarları da arttı. Bu yazımızda evlilik nedeni ile işten çıkanlar için 2020 tazminat hesaplaması konusunda bilgi bulabilirsiniz.

2020 evlilik tazminatı nasıl alınır ?

Evlenen kadın çalışanın tazminat hakkından yararlanabilmesi için işyerindeki çalışma süresinin en az 1 yıl olması gerekli. Bu şartın haricinde ise resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten çıkmanız gerekmektedir. 1 yılı tamamladıktan sonra evlilik sebebi ile işten çıksanız bile işveren size tazminat ödemek zorunda değildir.

Yukarıdaki şartları sağlamanız halinde resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıllık sürenin tamamlandığı tarihten önce işvereninize dilekçe ile başvurarak evlilik sebebi ile işten çıkacağınızı ve tazminatınızın ödenmesini talep edin. Dilekçeyi verirken kanuni ihbar sürelerine de uymanızı tavsiye ederim.

Evlilik tazminatı için işverene dilekçe ile başvuru yeterli olacaktır. Yazacağınız dilekçe örneği şu şekilde olabilir;  16.07.2020 tarihinde evlendim ve 31.12.2020 tarihinde işten çıkacağım. 1475 sayılı kanunun 14. maddesine istinaden tazminatımın hesaplanarak ödenmesi ve çıkış talebinin işleme alınması hususunu arz ederim. 

Evlilik tazminatı hesaplama 2020

Evlilik tazminat hesaplamasında esas alınacak ücret işten çıkış tarihindeki son brüt kazancınızdır. Eğer asgari ücret ile çalışıyorsanız evlilik tazminatı hesaplası brüt asgari ücret yani 2943,00 üzerinden yapılacaktır.

Çalıştığınız her tam yıl için alacağınız tazminat tutarı için net hesaplama brüt ücretiniz üzerinden yapılacak %7,59 damga vergisi kesintisinden sonra bulunan tutardır. Bu da yaklaşık son brüt kazancınızın %8,27’si etmektedir.

Evlilik tazminati hesaplamasını biz sizin için yapabiliriz. Son brüt kazancınızı, kaç ay çalıştığınızı, işe giriş ve çıkış tarihinizi yorum bölümünden yazmanız halinde 2020 evlilik tazminatı hesaplamasını yapabiliriz. 

İşveren evlilik tazminatımı ödemiyor

1475 sayılı kanuna göre işveren evlilikten ötürü işten ayrılan kadın çalışana tazminatını ödemek zorundadır. Şayet ödemezse yapmanız gerekenler oldukça basit.

Öncelikle noterden ihtarname çekin. Noterden gönderdiğiniz ihtarname üzerine işveren tazminatınızı yine ödemezse arabulucu bürosuna başvurmanız gerekiyor. Arabulucu büroları adliye binası içerisindedir. Başvurunuza istinaden arabulucu sizinle işvereninizi görüşme için çağırır ve uzlaştırmaya çalışır. Eğer uzlaşma sağlanırsa dosya kapanır. Sağlanamazsa arabulucu durumu iş mahkemesine bildirir. İş mahkemesi de dosyanızı ele alarak arabulucu raporunu da göz önünde bulundurarak davayı sonuçlandırır. Gerekli şartları sağlıyorsanız zaten mahkeme %99 lehinize sonuçlanacaktır.

2 Yorum
 1. NAZLI

  MERHABA ;
  SON AY( NİSAN AYI ) BRÜT MAAŞIM 1934,24 TL
  İŞE GİRİŞİM:14.06.20117
  İŞTEN ÇIKACAĞIM TARİH:01.06.2019
  MAYIS AYI MAAŞIMI ALIP DÜĞÜNÜM OLMASI VE FARKLI MEMLEKETE GELİN GİTMEM NEDENİYLE ORTALAMA ALACAĞIM TAZMİNATIN HESAPLANMASI KONUSUNDA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ? 2017-2018 ARALIK AYINA KADAR BÜRÜT MAAŞIM:1540 TL İDİ.

  1. Editör

   Verdiğiniz bilgilere göre ortalama 5000 lira evlilik tazminatı alabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.