SGK Ceza İndirimleri 2020

SGK ceza indirimleri 2020’de de devam edecek. Günümüzde birçok işverenin ortak sorunu haline gelen ve en büyük kaygının yaşandığı konulardan birisi SGK kurumunca kesilen para cezalarıdır. İşverenlerin gerekli tedbir ve yükümlülükleri yerine getirmemeleri sonucunda yüklü miktarlarda kesilen idari para cezaları ile karşı karşıya kalabilmektedirler.

Bu para cezalarında ise pek çok ödeme kolaylığı uygulanmakta ayrıca yıl içerisinde belirli indirimlere tabi tutulmaktadır. Sizlere bu yazımızda 2020 yılı SGK Ceza İndirimleri konusundan bahsedeceğiz.

2020 SGK Ceza İndirim Yolları

SGK Ceza indirimleri her yıl asgari ücret tutarında değişiklik göstermektedir. 2020 yılında ödenecek olan SGK para cezası indirimlerinde de değişiklik meydana gelmiştir. SGK ceza indirimleri pek çok alanı kapsamaktadır 5510 Sayılı kanuna göre idari para cezaları üzerinde indirim hakkı tanımaktadır.

SGK Peşin Ödeme İndirimi Ne Kadar?

SGK tarafından uygulanan Peşin Ödeme İndirimlerinde pişmanlık indiriminde olduğu gibi bir sınırlama bulunmamaktadır. 5510 sayılı Kanunda yer alan tüm idari para cezaları için peşin ödeme indiriminden faydalanabilmektesiniz. Peşin ödeme indirimine tabi olan idari para cezalarında cezanın neden ve nasıl kaynaklandığı gözetilmeksizin %25 oranında bir indirim yapılmasına hükmedilmiştir. Sizler için SGK Peşin Ödeme İndirimi için gerekli olan şartları listeledik;

SGK Peşin Ödeme İndirimleri İçin Geçerli Olan Şartlar

  • Kesilen idari para cezası SGK’ya itiraz edilmeksizin ödenmelidir
  • Kesilen idari para cezası yargı yoluna başvurulmaksızın ödenmelidir
  • Kesinlen idari para cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde peşin olarak ödenmelidir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartlara uyarak peşin ödeme indiriminden faydalanabilmeniz mümkündür. İlgili tutarları ödedikten sonra hem SGK ya hem de yargı yolunu kullanarak itiraz edebilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra sağlanan ödeme kolaylığının bir göstergesi olarak pişmanlık indiriminden faydalandıktan sonra 15 gün içerisinde idari para cezasını ödemeniz halinde peşin ödeme indiriminden de faydalanabilmektesiniz.

SGK cezaları hakkında aklınıza takılanları bize yorum olarak yazabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.