Süt Parası Ne Kadar 2020

Süt parası ne kadar oldu ? Malumunuz sigortalı çalışan ya da bağkurlu anne ya da babaya yeni doğan çocuk için gerekli şartların sağlanması halinde bir defaya mahsus emzirme parası ödenmektedir.

TÜFE oranlarının netleşmesi ile birlikte 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında SGK tarafından ödenecek süt parası 2020 diğer adı ile emzirme ödeneği 2020 tutarları da belli oldu. Bu yazımızda 2020 emzirme yardımı ne kadar ve yararlanma şartları konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

2020 süt parası alma şartları nelerdir ?

Emzirme parası 4a diğer adı ile ssk ve 4b diğer adı ile bağkur kapsamında olan anne ya da babaya ödenmektedir. Emekli sandığı kapsamında çalışan anne ya da babaya bu ödenek ödenmez. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için çocuğunuzun doğduğu tarihten önceki son 1 yıl içinde en az 120 gün sigorta ya da bağkurun ödenmiş olması gerekiyor.

Eğer bağkur kapsamında iseniz bu yardımdan yararlanabilmeniz için ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borcu ile genel sağlık sigortası kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması gerekir.

Emzirme parasında 120 günlük şartı sağlamıyor olsanız bile çocuğunuz işten çıkış tarihinden sonraki 300 gün içinde doğarsa ve çocuğun doğduğu tarihten önceki son 15 ay içinde en az 120 gün olursa yine ödenekten yararlanabilirsiniz.

2020 süt parası ne kadar oldu ?

2020 yılında emzirme parası ssk ve bağkur kapsamındakiler için 1 defaya mahsus 210,00 TL olarak ödenecek.

Emzirme parası başvurusu

Aslında emzirme yardımını alabilmek için başvuru şartı aranmıyor. Ancak yapmanız gereken birkaç şey var tabi ki. Öncelikle doğumun gerçekleştiği hastane tarafından emzirme raporu kaydının SGK sistemine girilmiş olması gerekiyor. Tabi çocuğun nüfus kaydını da yapmanız gerekiyor.

Hastane tarafından emzirme raporu sisteme girildiyse, çocuğun nüfus kaydını da yaptıysanız ve emzirme raporundaki doğum tarihi bilgisi ile diğer bilgilerde bir eksiklik yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli incelemeyi yaparak ödemenizi yapar. Bu durumda başvuru için Sosyal Güvenlik Kurumu’na da uğramanız gerekmez.

Ancak bazı durumlarda hastane tarafından emzirme raporu ya hiç girilmemekte ya da eksik girilmekte. Siz çocuğun nüfus kaydını yapsanız bile rapor girişi yapılmadığından ya da eksik/hatalı yapıldığından SGK ödeme yapamayabiliyor.

Bu yüzden her ne kadar başvuru şartı aranmasa da nüfus kaydının ardından teyit için SGK’ya uğramanızı öneririm.

Emzirme parası nereden alınır ?

Ödeme anne sigortalı ise anne adına, değilse baba adına yapılır. Ödemeyi çocuğun doğum tarihinden itibaren yaklaşık 15-20 gün içerisinde kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.