İşkur Toplum Yararına Programlar Kayıt ve Başvuru

Günümüzde işsizlik oranlarının düşürülmesinin sağlanması amacıyla Türkiye İş Kurumu (İşkur) tarafından pek çok girişimde bulunulmaktadır. İşkur, devlet aracılığı ile işverenler ve iş arayanların birbirleriyle iletişime geçmesini sağlamaktadır. Ülkemizde de pek çok vatandaş İşkur tarafından sağlanan bu girişimler sayesinde iş imkânı elde etmektedir.  Sizlerde İşkur web sitesi üzerinden yayınlanan duyurular ile birlikte bu girişimleri takip edebilir ve iş imkânına kavuşabilirsiniz.

İşkur Toplum Yararına Program (TYP) Nedir?

İşkur istihdam sağlayarak ülkemizde birçok vatandaşımızı iş sahibi yapmaktadır. İşkur tarafından sağlanan girişimlerin başında Toplum Yararına Program (TYP) olarak adlandırdığı girişimcilik faaliyeti gelmektedir. İşkur tarafından sağlanan bu girişimcilik ile birlikte vatandaşlar, toplum yararına çalışabilecekleri bir iş ya da hizmette faaliyet göstermektedir. Toplum yararına program adı altında yapılan bu girişimcilik ile birlikte hem istihdam sağlanılması hem de iş gücünün artırılması hedeflenmektedir.

TYP Hangi Alanlarda Uygulanmaktadır?

Toplum Yararına Program ile birlikte gerek kamu gerekse özel mülk alanlarında iyileştirme ve düzenlenme yapılması planlamaktadır. Bu iyileştirme ve düzenlemeler ile birlikte vatandaşlara daha temiz ve güzel bir çevre oluşturulması hedeflenerek pek çok alanda faaliyet gösterilmektedir. TYP tarafından sağlanan iş olanaklarının alanları ise başlıca şunlardır;

  • Çevre temizliği
  • Kamusal altyapının yenilenmesi
  • Devlet okullarında çevre düzenlemesi
  • Devlet okullarında bakım onarım ve temizlik işleri yapılması
  • Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması
  • Ağaçlandırma Faaliyetleri
  • Park düzenlemeleri
  • Vadi ve dere ıslahı çalışmaları
  • Erozyon engelleme çalışmaları

TYP İlan Başvurusu ve Kaydı Nasıl Yapılır?

İşkur tarafından sağlanan bu program hakkında başvuruların değerlendirilmesine yönelik olarak noter kurası ve liste yöntemi uygulanmaktadır. Bu her iki yöntem ayrı ayrı olarak kullanılsa da genellikle noter kurası ve listeleme yöntemi birlikte kullanılmaktadır. Kişiler çalışabilecekleri alanda niteliklerine göre listelenerek noter kurası ile birlikte iş imkânına kavuşmaktadır.

Bu işlem Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerince gerçekleştirilmektedir. Sağlanan bu programa 35 yaş üstü bireyler, engelliler, eski hükümlüler, terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar da başvuru yapabilmektedir. Başvuruları İşkur şubeleri aracılığıyla ya da web sitesi üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Başvurunuz olumlu olarak sonuçlandırıldığında şubeler aracılığı ile kaydınızı rahatlıkla yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz.

TYP Numarası Nasıl Öğrenilir?

İşkur web sitesi üzerinden açık iş pozisyonları sayfasına ulaşarak açılan TYP ilanlarına ait numaraları görebilirsiniz. Sizlere sunulan her iş ilanı için farklı bir numara kullanılmaktadır. Yayınlanan ilanların TYP numaralarını hemen ilanın yanında görmeniz mümkündür.  Başvuru esnasında sizlerden TYP numarası istenmektedir. Edinmiş olduğunuz TYP numarasını girerek ilgili ilana başvuru da bulunmuş olacaksınız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.