Kıdem Tazminatı Tavanı 2020

Kıdem tazminatı tavanı prime esas kazancı tavandan bildirilen çalışanlar ve işveren açısından büyük önem arz etmetke. Tazminat tavanı memur zammına bağlı olarak hesaplanır ve memur maaşlarının artması ile birlikte her yıl Ocak ve Temmuz aylarında artış gösterir.

Birçok vatandaşımız 2020 Kıdem tazminatı ne kadar oldu? ve Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? Gibi pek çok sorunun cevabını aramaktadır. Sizlere bu yazımızda 2020 yılı Kıdem Tazminatı Tavanı ve Kıdem tazminatı hakkında pek çok bilgiyi paylaşacağız.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı çalışanların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. İşçiler çalışmış oldukları iş yerinden belirli problemler yüzünden ayrılmak zorunda kaldıklarında ya da daha iyi koşullarda farklı bir iş bulduklarında kıdem tazminatı konusu ile karşı karşıya kalmaktadır. Çalışmış oldukları son işyerinde en az 1 yıl kadar çalışarak kıdem tazminatı hakkına kavuşan işçiler aynı zamanda işçinin haklı nedenli istifa etmesi, erkeklerin askerlik kadınların ise evlendikten sonra 1 yıl içerisinde istifa etmeleri durumunda bu haktan yararlanabilmektedirler.

Kıdem Tazminatını Kimler Alabilir?

Kıdem tazminatı ile ilgili düzenleme 199 yılında çalışanların mağduriyet yaşamamaları için çıkartılmıştır. 1475 sayılı Eski İş Kanununda yer alan 14. Maddenin 5. Fıkrasında ”yaş dışındaki emeklilik koşullarını” yerine getiren işçilerin işten ayrılma durumlarında kıdem tazminatı hakkı doğduğu düzenlenmiştir. Bu ise günümüzde pek çok çalışan için 15 yıl sigorta ve 3600 prim gününün doldurulması olarak adlandırılmaktadır. Yapılan son düzenlemeler ile birlikte 9 Eylül 1999 tarihinden sonra işe giren vatandaşlarımız yaş dışındaki emeklilik koşullarını yerine getirdikten sonra kıdem tazminatına hak kazanmaktadır. Bu duruma bakıldığında ise konunun 4A statüsünde yani işçi statüsünde çalışan birçok işçiyi ilgilendirdiği görülmektedir.

Tazminat alma şartları hakkında daha detaylı bilgi için hemen https://finanslayin.com/kidem-tazminati/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli Olmadan Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Emekli olmadan kıdem tazminatı hakkından faydalanabilmeniz için belirli şartları taşımanız gerekmektedir. Bu tazminat hakkından faydalanmak isteyenlerin işe ilk defa başlama tarihlerine göre prim ve sigorta yılı değişim göstermektedir. İşe giriş tarihine göre belirli koşulların arandığı emekli olmadan alınan kıdem tazminatı hakkı ile ilgili olarak şartlar şunlardır;

  • 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayanlar için; 15 Yıl Sigorta ve 3600 Gün Prim,
  • 9 Eylül 1999 tarihi ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında işe girenler için; 25 Yıl Sigorta ve 4500 Gün Prim,
  • 1 Mayıs 2008 tarihinden önce işe girenler için; 25 Yıl Sigorta ve 5400 Gün Prim,
  • 9 Eylül 1999 tarihinden sonra işe girenler için; Sigortalılık süresi şartı gözetilmeksizin toplamda 7000 Gün prim.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatları mevzuat ve yasal hükümlere göre işçilerin çalışmış oldukları kurumlarda geçen her yıl için 30 günlük brüt ücret karşılığında hesaplanmaktadırlar. Kıdem tazminatı hesaplamaları yapılırken, brüt maaşınız üzerine yaran düzenli ve nakit ödemeler dikkate alınarak eklenmektedir. Eklenen bu tutarlar neticesinde ise kıdem tazminatında bir tavan tutar belirlenmektedir.

Bu kıdem tazminatı tavanı üzerindeki net maaşlar kıdem tazminatı hesabına katılmayarak dikkate alınmamaktadır. Bunun aksine işçinin geliri kıdem tazminatı tavanının altında kalıyorsa tazminat hesaplamalarında aldığı maaş geçeli olmaktadır. Belirttiğimiz üzere geliriniz tavan tutarın üstünde yer alıyorsa maaş her ne olursa olsun kıdem tazminatı tavanı baz alınarak hesaplanmaktadır.

Kıdem tazminatı hesaplamalarında esas maaşın ya da ücretin bir tavanı bulunmaktadır. Bu tavan her yıl olarak değişiklik göstermektedir.Kıdem tazminatları işçilerin işe başlama tarihi itibariyle başlayarak hizmette geçen her tam yıl için işveren tarafından işçiye 30 günlük giydirilmiş brüt ücret toplamında ödeme yapması gerekmektedir. Kıdem tazminatı hesaplamalarında sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

2020 Yılı Kıdem Tazminatı Tavan Fiyatı

Tazminat tavan tutarı 01 Ocak 2020-30 Haziran 2020 tarihleri arasında işten çıkanlar için: 6.300 TL,

01 Temmuz 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arası işten ayrılanlar için ise: 6.550,00 TL olacaktır. ,

Kıdem tazminatı ile ilgili sorularınızı bize yorum olarak gönderebilirsiniz.

Kıdem tazminatı hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.