Kredi Kartı Güvenli Kullanım Yöntemleri

Kredi kartı kullanımının her geçen gün daha da yaygınlaşması, özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerin artmasıyla birlikte kredi kartı dolandırıcılıkları da artış göstermiştir.

Kredi kartı kullanımının yaygınlaşması, özellikle de online işlemlerin artmasıyla birlikte şifrelerin kırılması veya çalınması gibi adli vakaların da arttığını görüyoruz. Tüketici nasıl bir tedbir almalı?

Öncelikle, kartımız çalındıysa zaman kaybetmeden bankayla iletişime geçip kartımızı kapatmalıyız. Şifremizi belirlerken de şifrenin doğum tarihi, ardışık sayılar ya da kolay tahmin edilebilecek durumda olmamasına dikkat etmek gerekir. Tabi ki, şifremizi hiç kimseyle paylaşmamalıyız.

Bunun dışında her kart için farklı bir şifre belirlemek en doğru yol. Kredi kartı ve şifremizi genelde bir not defteri ya da bir kâğıda kaydedip sonra cüzdanımızda taşıyabiliyoruz. Aslında, bu da çok tehlikeli bir durum arz ediyor. Bunun dışında kredi kartını kullanırken, online alışveriş yaparken ya da telefondan alışveriş yaparken alışveriş yaptığımız firmanın güvenli bir firma olmasına ve kredi kartı bilgilerimizi her firmayla paylaşmamamız gerektiğine dikkat etmek akılcı olacaktır.

Bir de son zamanlarda internet üzerinden şifre çalma yöntemlerinin, yani phishing, olta yönteminin arttığını görüyoruz. Buna karşı nasıl bir tedbir öngörüyorsun?

Aslında bu olta yönteminden biraz bahsedelim. Kişilerin e-mail adreslerine banka borcu ödeme ile ilgili gönderildiği söylenen ve çok önemli olduğu bildirilen bir mail geliyor. Bu mailde kişinin kart bilgileri, kişisel bilgileri talep ediliyor. Biz buna olta yöntemi diyoruz. Eğer biz bu maile kişisel bilgilerimizi vererek cevap verirsek aslında şifrelerimizin, kart bilgilerimizin hepsi çalınmış oluyor. Çünkü bankalar genelde e-mail yoluyla, e-posta yoluyla kesinlikle kişisel bilgiler talep etmiyorlar.

Bunun dışında bilinmeyen kişi ve kurumlardan gelen bu tür postalardaki eklerin indirilmesi, birtakım dosyaların bilgisayara indirilmesi de tehlike arz edebiliyor. Buna da dikkat etmek gerekiyor. Sadece sayılardan oluşan web adreslerinin, yani 192.181.1.1 gibi devam eden mail adreslerinden gelen maillere de çok dikkat etmek gerekiyor çünkü bankalar e-postalarda kendi web isimlerini kullanıyorlar. Bunlara dikkat ederek de olta yönteminden korunabiliriz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.