Çeyiz Hesabı Hangi Bankada Açılır?

Siyasi liderlerin seçimden önce verdikleri vaatler bize ne kadar inandırıcı gelmese de verilen sözler için ilk adımlar atılmaya başlandı. Yeni hükümetin hazırladığı reforma paketi kapsamında bir takım ekonomik kolaylıklar bizi bekliyor. Bu ekonomik reform paketinin içinde dikkat çeken husus ise çeyiz hesabı. Peki, çeyiz hesabı nedir? Kimler faydalanabilir?

Çeyiz Hesabı Nedir?

Düğünler herkes için yorucu ve hem erkek hem de kız tarafı için oldukça külfetli organizasyonlardır. Düğünlerde stresin ve harcanan enerjinin yanı sıra maddi anlamdaki gereklilikler pek çok kişi için oldukça yorucudur.

Bu sebeple düğün günü yaklaştığında kişisel bütçenin sıkışmaması için daha öncelerden ev eşyaları yavaş yavaş alınmaya başlar, çeyiz düzülür ve para biriktirilir. Yapılan reform paketinde yer alan çeyiz hesabı da kişilerin düğün için biriktirdikleri paraya destek olmayı amaç edinir. Bu sayede düğün günü size ağır gelebilecek maddi yük biraz da olsa hafiflemiş olacaktır.

Çeyiz hesabını kısaca bankalara açılan hesaba belirli süre belirli miktarda para yatırarak biriktirilmesi sonucu devlet tarafından yeni evlenecek çiftlere yardım yapılması olarak açıklayabiliriz. Elbette ki bu yardımdan yararlanmak isteyenleri bazı koşullar bekliyor.

Bunlardan en önemlisi hesap açtıran kişinin 27 yaşından büyük olmamasıdır. Ayrıca hesaba 3 yıl boyunca aylık veya 3 aylık olmak suretiyle düzenli olarak 1000 TL ile 100000 TL arasında para yatırılması gerekiyor. Bu sayede reform paketinde belirlenen süre sonunda devlet hesabı açtıran kişiye 5000 TL yardım yapıyor.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de çeyiz hesabı hangi bankada açılır sorusu. Öncelikle 24 yaşından küçük kişiler ve 18 yaşını doldurmamış çocuk sahibi olan aileler, her bankadan hesap açtırabiliyorlar.

Hesap açtıran kişiler gereken kriterleri karşılıyor olması ve ödemelerini düzenli yapması gerekir. Eğer ki ödemelerde 3 defadan fazla gecikme yaşanırsa süre sonunda verilecek olan yardım da kesiliyor. Ayrıca sgk tarafından çeyiz parası yardımı yapılmaktadır.

Bazı kişiler ise çeyiz hesabı hangi bankada açılır sorusundan ziyade ne kadar güvenli sorusuna odaklanıyor. Bunun için de devlet yatırımı güvence altına almak için denetimleri kendisi yapıyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.