Madencilik Yapılan Ekran Kartları Alınabilir Mi?

Bitcoin madenciliği son zamanlarda oldukça gündemde olan ve popülerliği gün çektikçe artan bir kripto para kazanma mekanizması haline gelmiştir. Bitcoin üretiminde bilindiği üzere yüksek performanslı bilgisayarlar tercih edilmektedir. Bilgisayarın performansı ve Bitcoin elde edebilmek ya da üretebilmek açısından ekran kartları büyük bir öneme sahiptir. Sizlere bu yazımızda Madencilik Yapılan Ekran Kartları Alınabilir Mi? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Bitcoin ve ethereum madenciliğine geçmeden önce dijital ortamlarda üretilen kripto paralardan bahsedelim. Kripto paralar bilindiği üzere Euro, Dolar ve Türk lirası gibi para birimlerinden bir tanesidir. Diğer para birimlerinden farklı olarak kripto paraların üretilmesi belirli kriptografi prensipleri çerçevesinde oluşturulmaktadır. Kriptografinin asıl kullanım açacı para birimi üretim işlemlerinin güvenli bir şekilde oluşturulması ve kontrol edilmesinin sağlanmasıdır. İlk kripto para 2009 da bulunan Bitcoin isimli para birimidir. Günümüzde yüzlerce çeşidi bulunan kripto para son dönemlerde oldukça popüler olarak bilinmekte ve üretilmeye çalışmaktadır. Bitcoin dışındaki diğer kripto para birimleri, alternatif kripto para olarak adlandırılmaktadır. Kripto paralara aynı zaman da dijital para da denilmektedir. Hiçbir hükümetin kripto para üzerinde bir kontrolü bulunmamaktadır. Kripto para birimleri işlemlerini güvence altında tutmak için kriptografi kullanan çalışma şekli ile nakit paraya alternatif olan sanal döviz olarak da bilinmektedir.

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Üretim Yapılır?

Bilindiği üzere kağıt ya da madeni paraların ne zaman basılacağına ya da dağıtılacağına resmi kurumlar karar vermektedir. Fakat bu durum Bitcoin de farklıdır. Bitcoin para birimi merkezi bir hükümet tarafından yönetilmemektedir. Bitcoin üreticileri yazılımsal ve donanımsal bilgileri sayesinde dijital para üretmektedir. Ayrıca Bitcoin madencileri tarafından ödemeler doğrulanarak Bitcoin ağının güvenli bir şekilde kullanılması sağlanılmaktadır.  Madencilik Bitcoin para biriminin önemli parçaları arasında yer almakta ve para üretimin adaletli, güvenli ve sorunsuz olmasını sağlamaktadır.

Bitcoin Madenciliği( Mining) yapmak yani yüksek performanslı bilgisayarlar üzerinden Bitcoin elde etmeye çalışmak gerçekten çok zor ve uğraş verici bir iştir. Bitcoin bilindiği üzere herhangi bir banka, resmi kuruluş ya da özel veya tüzel bir şirket ile ilişkisi olmayan elektronik ortam üzerinden üretilen para birimidir. Bitcoin virgülden sonra yüz milyon basamaklı birimlere kadara ayrılabilmektedir. Bu durum ise Bitcoin’in ön plana çıkmasını sağlayan ve başta gelen özellikleri arasında yer almaktadır.

Bitcoin ayrıca internet ortamında en çok kullanılan para birimlerinin başında gelmektedir. Bitcoin bilgisayar ortamında üretilebilen bir para birimidir. Bitcoin üretimini örneklendirmek gerekirse bir oyuna benzetilebilir ve bu oyunda her bölüm geçtiğinizde para kazanabilirsiniz. Bitcoin üretimini evde gerçekleştirebilmek oldukça zordur Bitcoin üretebilmek için yüksek cihaz giderlerini karşılamak, yüksek elektrik ve soğutma giderlerini karşılamak, gürültülü bir çalışma ortamı, yüksek donanım ve yazılım bilgisi ve sistemin sürekli takip edilmesi gerekmektedir. Bitcoin üretebilmeniz için RAM ve ekran kartınızın da bu denli büyük bir güce sahip olması gerekmektedir. Günümüzde büyük firmalar Bitcoin çiftliği olarak adlandırılan tesislerde Bitcoin madenciliği yapmaktadırlar.

Madencilik Yapılan Ekran Kartları Alınabilir Mi?

Çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren firmalar tarafından büyük Bitcoin çiftlikleri ya da tesisleri oluşturulmuş durumdadır. Yine de küçük çaplı şansını denemek isteyen birçok kişi Bitcoin üretmeye çalışmaktadır. Bitcoin üretiminin sağlanması için temel unsurlar RAM, İşlemci ve ekran kartlarıdır. Bitcoin üretimi yüksek performanslı bilgisayarlar aracılığıyla yapılmaktadır. Fakat belirli bir dönem sonra kullanılan bu materyaller artık yeterli gelmemekte ve kullanım dışı kalmaktadırlar. Birçok kişi tarafından ise bu dijital materyaller satılmak üzere ilana koyulmaktadır.

Uygun fiyatlar ile ilana koyulan bu Bitcoinleri almanın mantıklı olup olmadığı ise birçok kişi tarafından merak konusu haline gelmiştir. Özellikle hem performans açısından hem de fiyat uygunluğu açısından ekran kartları tercih edilmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ekran kartlarının madencilikte ne kadar kullanıldığıdır.

Belirli bir kullanımdan sonra iyice yorgun düşen ve emekliye ayrılmaya yüz tutan bu kartların alınması ya da alınmaması birçok kullanıcı tarafından düşünülmekte fakat endişe ile yaklaşılmaktadır. Bitcoin ya da diğer kripto paraların üretimi için kullanılan ekran kartlarının alınması çoğu kişi tarafından pek uygun görülmemektedir. Bunun en büyük nedenleri arasında ise ekran kartlarının hor kullanılarak işlevlerini yitirmiş olması gelmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.