Muhtar Maaşları 2020

Muhtar maaşları belli oldu. Muhtarlar yerel yönetimlerin en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. Muhtarların en demokratik seçimle göreve geldiklerini de belirtebiliriz. Muhtarlar aynı zamanda son dönemlerde yapılan yasa ve düzenlemeler ile birlikte istemiş oldukları maaşa erişmişlerdir. Birçok kişi için muhtar maaşları merak konusu olmuştur. Sizlere bu yazımızda Muhtar Maaşları 2020 konusundan bahsedeceğiz.

Muhtarlar köy ve mahalle tüzel kişiliği için oldukça önemli bir unsurdur. Mahallenin ya da köyün işleyişi ile ilgili oldukça bilgi sahibi olan ve gerekli işlemleri yerine getiren muhtarlar oldukça önemli bir meslektir. Yerel seçimlerin yaklaşması ile birlikte birçok kişi tarafından muhtar maaşları merak konusu olmuştur. Sizlere bu yazımızda muhtarlık ve maaşları hakkında detaylı bilgi aktaracağız.

Muhtar Kimdir ?

Muhtar, köy ya da mahalle tüzel kişiliklerinde yönetimin başında bulunan kişidir.  Muhtar kelimesinin kökeni Arapça olup anlamı seçilmiş kişidir. Muhtar bulunmuş olduğu köy ve mahalle halkı tarafından seçilmektedir. Muhtar seçimlerinde siyasi partiler aday gösterememektedir. Yapılan son yasa değişiklikleri ve düzenlemeler ile birlikte muhtarların görev süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir.  Ayrıca muhtarlar bulunmuş olduğu bölgenin gelişimi ve yaşanmış olan sıkıntıların giderilmesinde oldukça aktif bir rol oynamaktadır.

Muhtarın Görevleri Nelerdir ?

Bulunmuş olduğu köy ya da mahalle için oldukça öneme sahip olan muhtarlar yapmış oldukları görev ile de oldukça gündemde olmaktadır. Muhtar aynı zamanda birçok görevi üstlenmektedir. Sizler için muhtarın bazı görevlerini listeledik;

  • Seçim Zamanlarında Sandık Seçim Kuruluna Katılmak
  • Sandık Seçim Listelerini Askıya Çıkarmak
  • Cadde, Sokak ve Meydan Levhalarının Kontrolünü Sağlamak
  • Salgın ve Bulaşıcı Hastalıklardan İlgililere Haber Vermek
  • Askerlik ve Seferberliklerin Tebligatların Yapılmasını Sağlamak
  • Seçmen Kâğıtlarının Dağıtılmasını Sağlamak
  • Gerekli Belgeleri Temin Etmek
  • Sosyal Yardım Alabilecek Kişileri Tespit Etmek
  • Köy ve Mahallerde Yapılacak ve Yürütülen İşleri Kontrol Etmek

2020 Muhtar Maaşları Ne Kadar ?

Köy, şehir, kasaba ve mahalle muhtarlarına ödenen aylık maaş miktarı memur kat sayısı çarpımı sonucunda elde edilmektedir. Muhtarlar bulunmuş oldukları bölgede önemli görevlerin icrasını gerçekleştirmektedir. Yapmış oldukları bu zorlu meslek neticesinde 2020 yılında alacağı maaş miktarı da belirlenmiştir.

Muhtarların ödenekleri 2108 sayılı Muhtar Ödenek ve Sosyal Güvenlik yasasında düzenlenmiştir. 2020 yılı Ocak ayı itibari ile muhtarlar yaklaşık olarak 2150 TL maaş alacaktır..  Bunun yanı sıra 2020 yılı Temmuz ve Aralık ayı döneminde ise yaklaşık olarak 2250 TL maaş alacaklardır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.