Sekreter Maaşları 2020

Sekreter Maaşları belli oldu. Yaptığı işin değeri bilinemeyen meslekler arasında yer alan Sekreterler birçok zorlukla çalışmış oldukları yer ile dış iletişimi sağlamaktadır. Sekreterler çalışmış oldukları kurumun bünyesinde kritik bir öneme sahiptir. Çalışmış olduğu kurumun tüm iletişimini yöneten sekreterler almış oldukları maaş ile birlikte de oldukça gündemde yer alan konu haline gelmiştir. Sizlere bu yazımızda Sekreter Maaşları 2020 konusundan bahsedeceğiz.

Sekreterler hem gelen aramaları hem kurum içi iletişimi hem de dışarıdan gelen insanları karşılamakta ve iletişim bağlantısı kurmaktadır. Tüm bunların yanı sıra ayrıca kurum içerisinde yer alan diğer ek iş ve işlemleri gerçekleştirmektedir. Sekreterlik mesleği denildiğinde akla ilk gelen özel sektör olsa da kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde çalışan binlerce sekreter bulunmaktadır.

Üniversitelerin Halkla İlişkiler ve İletişim bölümünden mezun olan ve sekreterlik mesleğini icra etmek isteyen pek çok kişi bu zorlukları bilerek katlanmaktadır. Sekreterlik mesleğine devlet kurumlarına diğer bölümler de dâhil olmak üzere KPSS ile atama yapılmaktadır. Bunun yanı sıra son dönemlerde açıklanan zamlar ile birlikte sekreterlik mesleği maaşları hem öğrenciler hem de hali hazırda bu mesleği icra edenler için büyük bir merak konusu haline gelmiştir.

2020 sekreter maaşları

Sekreterler çalışmış oldukları pozisyon nedeniyle kurum, ofis ve şirketlerin önemli yerlerinde çalışmaktadırlar. Sekreterler çalışmış oldukları kurumun dışarısı ile bağlantısında büyük bir etkiye sahiptirler. Telefon trafiği, insan trafiği ve belge trafiği dâhil olmak üzere tüm iş ve işlemlere yetişmeye çalışmaktadırlar. Tüm bu zorlukları çeken sekreterler yapılacak olan düzenlemeler ile birlikte maaşlarına zam istemektedirler. Son dönemde yapılan zamlar ile birlikte sekreterlik maaşları da oldukça merak edilen konular arasında yerini almıştır.

Özel sektöre oranla devlet kurumuna yapılan sekreter alımları daha azdır. Ancak devlet dairelerinin neredeyse her kurumunda sekreter pozisyonunda çalışan bir memur bulunmaktadır. Bu ise hali hazırda bu bölümü okuyan pek çok üniversite öğrencisi tarafından tepki toplamaktadır. Devlet kurumunda sekreter olarak çalışan personel diğer personeller gibi saat 08.00 ile 17.00 arasında görev yapmaktadır.

Ancak kurumun iş yoğunluğuna ve iletişimin aciliyetine bağlı olarak çoğu kez mesaiye kalmaktadır. 2020 yılında açıklanan enflasyon oranı ve toplu sözleşme tutarı ile birlikte kamu kurumlarında çalışan sekreterlerin maaşları artmıştır. Yapılan zam ile birlikte sekreterlerin maaşları yaklaşık olarak 3.600 TL civarındadır. Açıklanan bu maaş ise medeni durum, öğrenim durumu ve çocuk sayısı gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.