Pratisyen Hekim Maaşları 2020

Pratisyen hekim maaşları belli oldu. Günümüzde saygın meslekler arasında sayılan ve halk tarafından da kabul görmüş çok nadir meslekler bulunmaktadır. Bu mesleklerden bir tanesi de hekimliktir. Bakıldığında zor bir meslek olan hekimlik almış oldukları eğitim süresi ile birlikte de takdir toplayan meslekler arasında yer almaktadır. Hekimlik içerisinde birçok alana ayrılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Pratisyen Hekimliktir. Sizlere bu yazımızda Pratisyen Hekim Maaşları 2020 konusundan bahsedeceğiz.

Pratisyen hekimler temel tıp eğitimi olarak isimlendirilen 4 yıllık bir teorik eğitimden sonra 2 yıllık hastane stajlarını tamamlamak ile birlikte göreve başlamakta ve pratisyen hekimlik unvanını almaktadırlar. Pratisyen hekimler kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan hastanelerde çalışacağı gibi özel sektör üzerinde de rahatlık ile iş bulabilmektedir. Fakat uzman doktorlara oranla çalışma alanları sınırlıdır. Pratisyen hekimler genellikle hastanelerin acil servislerinde çalışmaktadır.

Birçok zorluğa katlanan pratisyen hekimler almış oldukları maaş ile de gündemde olmuşlardır. Almış oldukları eğitim ve icra etmiş oldukları meslek ile birlikte pek çok öğrencinin hayali olan doktorluk mesleği halk arasında en saygın meslekler arasında yer almaktadır. Üniversitelerin tıp fakültelerinde öğrenim gören birçok öğrenci ile hali hazırda pratisyen hekimlik mesleğini icra eden doktorlar 2020 yılında açıklanan enflasyon oranı ve toplu sözleşme miktarı ile maaşlarına yapılacak olan zammı merak etmektedirler.

Pratisyen Hekim Maaşları 2020

Doktorların birçok zorluğa rağmen mesleklerini icra ettiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra yaklaşık 6 yıllık bir eğitim döneminden geçmeleri de donanım açısından ne kadar iyi olduklarının göstergesidir. Tüm bu zorlu eğitim ve çalışma süreci ile birlikte doktor maaşları herkes tarafından merak edilen bir durum haline gelmiştir. Saygın ve seçkin bir meslek olan doktor maaşları 2020 yılında yapılan zam ile birlikte artış göstermiştir.

Pratisyen hekimler istedikleri takdir hem özel hastanelerde hem de kamu hastanelerinde görev alabilmektedir. Acil servislerde çalışan pratisyen hekimler uzman doktorlara nazaran daha az bir çalışma alanına sahiptir. Belirlenen tarifler ile birlikte özel hastanelerde ücret olarak 5500 Bin TL ücret almaktadırlar bunun yanı sıra nöbet başı ise en az 600 TL ücret ödenmektedir. İstanbul ilinde bulunan özel hastaneler nöbet ücretini daha fazla vermektedir.

Kamuya bağlı hastanelerde çalışan pratisyen hekimler ise 2020 yılında açıklanan enflasyon oranı ve toplu sözleşme ile birlikte toplam 7500 Bin TL civarında maaş almaktadır. Bunun yanı sıra döner sermayeden ise yaklaşık olarak 2 Bin 500 TL ücret almaktadırlar. Bu hususlara ek olarak ise maaşlar medeni hal, öğrenim durumu ve çocuk sayısı gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.