PTT Rapor Parası Sorgulama İşlemleri

Sgk rapor parası ne zaman yatar? E devlet rapor parası bankaya gönderildi ne demek ? Ptt rapor parası yattı mı nasıl sorgulanır ? İş göremezlik ödemesi bankaya gönderildi ne demek ?

Sosyal Güvenlik Kurumundan rapor parası alacağınız var ve Ptt rapor parası sorgulama işlemini nasıl yapabileceğiniz konusunda fikir sahibi değil misiniz. O zaman bu yazımızdan ptt rapor parası sorgulama tc ile nasıl yapılır, Ptt rapor parası nasıl alınır, rapor parası Ptt üzerinden almak için gerekli belgeler nelerdir v.s. gibi konularda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Rapor parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Ttt iş göremezlik parası sorgulamasını bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak, Alo-170 hattını arayarak ya da e devlet sisteminden yapabilirsiniz. Telefon ile 170 numaralı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iletişim hattını arayarak Ptt iş göremezlik parasının ne durumda olduğunu, ne kadar alabileceğinizi ve ne zaman alacağınız konusunda bilgi edinebilirsiniz.

E devlet sisteminden rapor parası ptt sorgulaması yapabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz.

E devlet sisteminden ptt iş göremezlik parası sorgulaması yapabilmek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden ya da e devlet uygulamasını ios ve android tabanlı telefonlarınıza indirerek uygulamaya giriş sağlayabilirsiniz.
  • E devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Kurumlar – SGK – Ortak Hizmetler – 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme menüsünü takip ederek Ptt rapor parası sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Ptt den rapor parası sorgulamasını buradan yapabilirsiniz >> ptt ye yatan rapor parası sorgulama

E-devlet sisteminden SGK rapor parası sorgulaması yaptıktan sonra sonuç olarak bankaya gönderildi, emanete alındı, merkeze gönderildi, ödendi gibi ibareler görebilirsiniz. Şimdi bunların ne anlama geldiğini tek tek açıklamaya çalışalım.

Rapor parası bankaya gönderildi ne demek?

E devlet sisteminden ptt rapor parası sorgulaması yaptığınızda eğer rapor parası bankaya gönderildi sonucunu alıyorsanız rapor ödemeniz tamamlanmış ve PTT ya da bankaya gönderilmiş demektir. Ödemenizi PTT ya da tanımlı banka hesabınızdan çekebilirsiniz.

Rapor parası merkeze gönderildi ne demek ?

Eğer e devlet sisteminde ptt sgk rapor parası sorgulaması sonucunda rapor parası merkeze gönderildi sonucunu görüyorsanız ödemeniz tamamlanmış ve bankaya gönderilmek üzere onay beklemektedir. Merkeze gönderildi sonucunun ardından iş göremezlik ödeneği ptt’ye ortalama olarak 10-15 gün içerisinde gönderilmiş olunacaktır.

Rapor parası ne zaman yatar, rapor parası kaç günde yatar ?

Çalışanların geçici iş göremezlik parası ile ilgili en çok merak ettiği diğer hususlardan birisi de rapor parası nezaman yatar sorusudur. Hastane tarafından sisteme girilen rapor bitiminde işveren tarafından çalışmadığınıza dair bildirim süresinde yapıldıysa rapor parası ödemeniz çok gecikmeyecektir. Eğer geçici iş göremezlik raporunuzda bir eksiklik yoksa işverenin SGK’ya bildirim tarihinden itibaren ödemeniz yaklaşık olarak 10-15 gün içerisinde PTT’ye gönderilmiş olacaktır.

Rapor parası konusundaki tüm sorularınızı bize yorum olarak gönderebilirsiniz.

2 Yorum
  1. Zafer Şener

    s.a ben yılbaşından önce 15 gün rapor aldım raporun başlangıç tarihi 3 aralık 2018 yılbaşı geçti ayın 11 oldu hala yatmadı ne yapak lazım?

    1. Editör

      E-devlet üzerinden rapor sorgulama yaptığınız mı?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.