SGK E-Borcu Yoktur Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İşveren olarak bir çok kurum sizden yapılacak işlemler için Sosyal Güvenlik prim borcu yoktur yazısını isteyebilir. SGK borcu yoktur yazısını Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dilekçe ile alabileceğiniz gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e borcu yoktur uygulaması üzerinden elektronik ortamda kolayca alabilirsiniz. Bu yazımızda SGK e-borcu yoktur aktivasyon başvurusu nasıl yapılır, uygulamaya nasıl girilir ve uygulama üzerinden kimler borcu yok yazısı alabilir v.s. gibi konu hakkında merak etmiş olduğunuz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

SGK E-Borcu yok sisteminden kimler borcu yoktur yazısı alabilir ?

E-borcu yoktur uygulaması üzerinden borcu yok yazısı alabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işveren dosyanızın olması gerekiyor. Yani eğer yanınızda çalışan işçi yoksa ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işveren dosyanız yoksa e borcu yok uygulaması üzerinden SGK borç yok yazısını alabilmeniz mümkün değildir. Dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak alabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse e borcu yok uygulaması üzerinden sadece tescilli işveren dosyası olan işverenler borcu yok yazısı alabilir ve dolayısıyla uygulamayı kullanmak için başvuru hakkına sahiptir.

SGK e-borcu yoktur uygulaması başvurusu nasıl yapılır ?

Uygulama üzerinden borcu olmadığına dair yazı alabilmeniz için e borcu yoktur başvuru formu ve gerekli evraklar ile birlikte işveren dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekiyor. İşyerinin durumuna göre başvuru formunu www.sgk.gov.tr adresinde sgk form ve dilekçeler sayfasından indirebilirsiniz. Başvuru formuna ilave olarak eklemeniz gereken belgeler ise şunlardır;

  • İşyerinize ilişkin vergi levhası fotokopisi,
  • İmza beyannamesi,
  • Yetkili kişiye ait kimlik fotokopisi,
  • Şirket ise eğer güncel ticaret sicil gazetesinin bir sureti.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından başvurunuz onaylandıktan ve aktivasyon yapıldıktan sonra artık e borcu yok uygulamasına giriş yaparak sistem üzerinden borcu yok yazısı alabilirsiniz.

SGK e borcu yok uygulamasına nasıl giriş yapılır, e-borcu yok uygulama giriş

Başvurunuz üzerine SGK tarafından aktivasyon işlemi tamamlandıktan sonra e bildirge kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifresi bilgileri ile uygulamaya giriş yapabilirsiniz. Uygulamaya buradan giriş sağlayabilirsiniz >> sgk e borcu yok uygulaması girişi

Eğer SGK tarafından verilen e bildirge kullanıcı adı, sistem şifresi ve iş yeri şifrenizi hatırlamıyorsanız buradan görüntüleme yapabilirsiniz >> sgk e bildirge şifresi görüntüleme

Ödeme vadesi geçmiş ssk prim borcu varsa ya da borç yapılandırmada ise e borcu yok uygulaması üzerinden borcu yok yazısı alınabilir mi?

E-borcu yoktur sistemi üzerinden borcu yok yazısı alabilmeniz için yapılandırma da dahil olmak üzere son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması gerekiyor. Eğer geçmiş dönem prim borcu varsa sistem bu borcu dökümde size verir ve borcu yok alamazsınız.

Eğer yapılandırma kapsamında düzenli ödemiş olduğunuz prim borcunuz varsa dilekçe ile SGK’ya başvuru yaparak borcu yok yazısını SGK’dan alabilirsiniz.

SGK E-borcu yoktur kontrol uygulaması nedir, nasıl sorgulama yapılır ?

E borcu yoktur kontrol uygulaması işverenlerin e borcu yok uygulaması üzerinden almış oldukları yazıların doğrulanmasını sağlayan uygulamadır. Borcu yok yazısının verildiği Kurumlar bu sistemi kullanarak yazısının doğruluğunu teyit eder. İşveren tarafından sistemden alınan yazıdaki barkod numarası ile sorgulama yapılarak gerçekliği olup olmadığı yani doğrulama işlemi yapılır.

E borcu yoktur kontrol uygulamasına buradan giriş yapabilirsiniz > > sgk e borcu yoktur kontrol uygulaması girişi

Açılan ekranda barkod numarasını yazarak sorgulamanız yeterlidir.

SGK E-borcu yoktur uygulaması konusundaki tüm sorularınızı bize yorum olarak gönderebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.