Stajyer Maaşı 2020

Stajyer maaşı 2019/2020 Eğitim ve öğretim döneminin başlaması ile birlikte stajyerler ve stajyer çalıştıran işletmeler tarafından merak edilmeye ve sıklıkla bize sorulmaya başlandı. Lise staj ücreti ile diğer stajyerlerin stajyer maaşı net asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç kısmı esas alınarak hesaplanmakta.

01 Ocak 2020 tarihinden itibaren staj maaşı 2020 asgari ücret üzerinden hesaplanacak. Peki stajyer maaşı 2020 ne kadar, 2020 stajyer maaşı ne kadar olacak ? İşte detaylar;

Stajyer maaşı ne zaman yatar 2020

Stajyer maaşlarının ödeneceği tarih işyerinden işyerine farklılık gösterebilir. Ancak kanunen ödenmesi gereken tarih belirlenmiştir. Özel sektörde işverenin en geç ayın 10’una kadar maaşı ödeyerek en geç ayın 20’sine kadar da okula maaş ödendiğine dair dekont ile başvuru yapması gerekmektedir. Bu şekilde işverene destek tutarı ödemesi sağlanmaktadır. Kamuda ise maaşlar genelde ayın 15-20’i arasında ödenmektedir. Kısaca en geç ayın 20’sine kadar hem özel sektör hem de devlette staj paralarının ödenmesi gerekmektedir.

İşverenlere staj ücreti desteği 2020

Malumunuz stajyer çalıştıran işletmelere devlet desteği ödeniyor. Destek ödemeleri 2019-2020 eğitim ve öğretim dönemi için de devam edecek. İşletmede 20 kişiden fazla çalışan varsa maaşın 1/3’ünü devlet işverene iade ediyor. Eğer işletmede çalışan sayısı 20 kişiden az ise bu durumda devlet işverene stajyere ödediği maaşın 2/3’ünü destek olarak iade ediyor.

Stajyer çalıştıran işverenin bu destekten yararlanabilmesi için en geç her ayın 10’na kadar stajyere maaşını ödemesi ve ayın 20’sine kadar da maaş ödediğine dair dekontla stajyerin okuluna başvuru yapması gerekiyor.

2020 stajyer maaşı hesaplaması

Stajyerlere ödenecek en düşük net maaş asgari ücretin agi hariç net tutarının %30’u üzerinden hesap edilir. Stajyere ödenecek en düşük maaş bu tutardan az olamaz. İşyerindeki çalışan sayısının maaş üzerinde etkisi yoktur. Çalışan sayısı sadece işverene ödenen destek konusunda farklılık oluşmasını sağlar.

2020 staj ücreti

01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında stajyere ödenmesi gereken en düşük net maaş 701,32 liradır.

Lise stajyer maaşı 2020

Yukarıda belirtilen maaş tutarları zaten meslek liselerinde öğrenim görürken staja tabi tutulan öğrenciler için geçerlidir. Tekrar belirtmek gerekirse çalışan sayısı staj maaşını etkilemez sadece işverene ödenecek destekte etki eder.

Üniversite stajyer maaşı 2020

Bildiğiniz gibi yaz döneminde staj yapan üniversite öğrencileri zorunlu maaş kapsamında değildir. Bu yüzden işveren yukarıda belirtilen tutarlarda maaş ödemek zorunda değildir. Üniversite öğrencine maaş ödeyip ödemeyeceği işverenin inisiyatifindedir.

Staj yaptığım yer maaşımı ödemiyor

Kanunen meslek lisesinde öğrenim görürken staj yapanlara yukarıda belirtilen oranlarda maaş ödenmesi gerekiyor. Eğer staj yaptığınız yer maaşınızı ödemezse okul müdürlüğüne şikayet edin. Oradan da sonuç alamazsanız okulunuzun bağlı olduğu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet edin.

Staj başlangıcı emeklilikte sayılır mı?

Stajyer öğrencilerin de sigortası bulunuyor. Ancak bu sigorta kapsamında sadece iş kazası, meslek hastalığı ve güvence yoksa ayrıca hastalık primi de ödeniyor. Bunlar kısa vade sigorta primleri olduğundan staj girişi emeklilikte sayılmıyor. Bu sürelerin borçlanma yolu ile girişten sayılabilmesi gibi bir düzenleme de yok maalesef.

Stajyer maaş hesaplaması konusundaki sorularınızı yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

26 Yorum
 1. gamze

  Merhabalar, hafta içi 5 gün gelen üniversite stajyerinin maaş hesaplaması nasıl olmalıdır. Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Editör

   Merhaba. Yazımızda belirtilen maaştan az maaş ödenmemesi gerekiyor. 5 gün gelen için ne kadar ödeniyor bilemiyorum.

 2. Yusuf

  2020 stajyer maaşı ne kadar olacak ve 15 gün tatilde staj parası kesilir mi?

  1. Editör

   Merhaba. 15 tatilde maaş ödenecek kesintisiz. Maaş 700 TL.

 3. Eyüp İlhan

  Merhaba. Sayfanızı ilgi ile takip ediyorum faydalı. Atp öğrencisi yazın 40 günlük stajları var. Yani yaklaşık 2 ay boyunca hemen hemen her gün gidecek. Yine aynı rakam mi ödenecek? Ayrıca sanayi de cumartesi günü de çalışıyoruz. Cumartesi günü de iş gününden sayılacak mi? Yoksa sadece 5 gün mü olacak haftalık? Bu konularda yardımlarınızı rica ediyorum.

  1. Editör

   Merhaba. Bu konuda net bilgi sahibi değiliz maalesef. Stajyerlere ödenmesi gereken net maaş yazımızda belirtildiği gibi. Ancak sizin için bir istisna var mı bilmiyorum gerçekten.

 4. Yunus Emre

  özel bir iş yerinden ayrılıp milli eğitim müdürlüğünün ek binasında staj yapmaya başladım normalde devlet kurumları %35 baz alarak 481 ₺ ücret ödemesi gerekiyordu fakat 435 ₺ aldım.(Belediyede staj yapıp bu ücreti alan arkadaşlarım var)Anlaşmalı olduğu için Halkbank üzerinden maaşımı alıyorum alma işlemim okulum yoklamamı milli eğitim müdürlüğüne gönderiyor daha sonra evrak işlerinden ödenek istenip okulun banka hesabına yatırılıyor okulun banka hesabından benim hesabıma geçiyor arada kesik atılma ihtimali var mıdır ?

  1. Editör

   Hesaplamada sorun olduğunu düşünmüyorum. Ay içerisinde mazeret izni v.s gibi eksik çalışmalar için maaş eksik hesaplanır. Eksik çalışma yoksa ve yine de maaşınız az ödeniyorsa ilgili yerlere itiraz ediniz.

 5. Nursen

  Staj maaşları ne zaman yatıyor?

  1. Editör

   Kamu kuruluşunda stajyer olarak çalışıyorsanız maaşınız ayın 15 ile 20’si arasında ödenmektedir. Özel sektör içerisinde staj yapıyorsanız çalıştığınız yerden bilgi almalısınız.

 6. gül

  staj parası 15 tatilde kesilecek mi?

  1. Editör

   Kamu kuruluşları 15 günlük tatili ücretli izin olarak saymaktadır. Özel sektör içerisinde staj yapıyorsanız, stajyer olarak bulunduğunuz yerin muhasebe yada insan kaynakları birimi üzerinden daha doğru bilgiyi edinebilirsiniz.

   1. Mehmet

    2020 yılı net stajyer maaşı ne kadar olacaktır?

    1. Editör

     Merhaba. Yazımızda da belirtildiği üzere 701 lira olacaktır.

 7. Berfin

  Ben sanat galerisindeyim ne kadar almam gerekiyor normalde 440₺ alıyordum

  1. Editör

   En düşük stajyer maaşının ödenmesi gerekir meslek lisesi öğrencisi iseniz.

 8. Ufuk

  Muhasebe öğrencisiyim haziran stajını erkene alsam alacağım para değişir mi?

  1. Editör

   Alacağınız stajyer maaşı değişmeyecektir.

 9. İdil

  2019 meslek lisesi staj ücretlerinin listesini sitenize koyabilir misiniz?

  1. Editör

   2019 lise stajyer maaşı hesaplaması agi hariç net asgari ücretin yüzde 30 zu üzerinden yapılmaktadır. Elinizde örnek bir liste var ise iletişim sayfamız üzerinden göndermenizi rica ederiz.

 10. Faruk

  Stajyer maaşı artık 550₺ mi olacak PTT de çalışıyorum da ben

  1. Editör

   2019 stajyer maaşı net 548.62 TL.

 11. Tulin Doğan

  Geçen yıl arkadaşlarımız staj yaptı ancak ödeme alamadılar iş yerlerinin stajyer maaşı ödemesi zorunlu mu yoksa istemediği taktirde ödeme yapmaya biliyorlar mı?

  1. Editör

   Meslek lisesi öğrencilerine stajyer maaşı ödenmesi zorunludur. Üniversite öğrencileri için stajyer maaşı ödenmesi zorunlu değildir.

   1. Tulin Doğan

    Zorunlu lise stajı yaptığımız yerden stajyer maaşı alamadığımız durumda nereye başvuru yapabiliriz?

    1. Editör

     Okul müdürlüğüne başvuru yapması gerekiyor. Okul da çözemez ise milli eğitim müdürlüğü üzerinden destek alabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.