Özel Güvenlik Maaşları 2020

Özel güvenlik maaşları ne kadar ödenir ? Bu sorunun cevabı herkes için tek değil. Zira birçok faktöre bağlı olarak ödenecek güvenlik görevlisi maaşları farklılık teşkil edebilmekte. İşyerinin politikası, sözleşme durumu, kadrolu ya da geçici personel olması ve en önemlisi silahlı ya da silahsız oluşu ödenecek maaşta etkili olmakta.

Bu yazımızda silahlı ve silahsız güvenlik maaşları, özel sektör ve kamu işyerleri arasındaki maaş farkları ve konu hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

Özel güvenlik maaşları nasıl hesaplanır ?

Ödenecek maaşların hesaplanmasına kanunen esas alınan bir veri bulunmamakta. Ancak sizin de bildiğiniz üzere en düşük maaş asgari ücretin altında olmamakta. Ödenecek maaş brütten nete hesaplanır ve çalışanın medeni durumu ile çocuk sayısı da esas alınmak suretiyle asgari geçim indirimi ilave edilerek net maaş hesap edilir. Eğer siz de asgari ücret üzerinden maaş alıyorsanız brütten nete maaş hesaplaması için https://finanslayin.com/2019-asgari-ucret-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  Brüt maaşınız asgari ücret üzerinde ise bile yine aynı yazımızdan verilen brütten nete maaş hesabı örnekleri ile siz de net maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Güvenlik maaşları 2020

Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi ödenecek maaşlar için birçok kriter etkilidir. Özellikle kamuda çalışanlar ve silahlı güvenlikler özel sektörde görev alan ve silahsız güvenliklere göre daha yüksek maaş alabilmekte. Bekar ve çocuksuz güvenlik görevlisi için 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında asgari geçim indirimi de dahil en düşük net maaş 2324,70 lira, brüt ise 2943,00 liradır. Aşağıda ise ayrı başlıklar altında ödenecek maaşlar verilmiştir.

Silahlı güvenlik maaşları 2020

Bu kategoride en yüksek maaş silahlı güvenliklere ödenmekte. Tehlike riskinin fazla olduğu işlerde görev verildiğinden doğal olarak daha yüksek maaş ödemesi yapılmakta. Bazı asgari ücretli çalıştıran istisnai işyerleri haricinde silahlı güvenliklere genelde asgari ücretin %50 üzerinde maaş ödemesi yapılmakta. Yani 2020’de silahlı güvenlikler için ortalama maaş tutarı 3000 TL civarıdır.

Silahsız özel güvenlik maaşları 2020

En düşük maaşlar silahsız özel güvenlik görevlilerine ödenir. Silahlı güvenlik görevlisine göre daha az tehlikeli işlerde ve genelde de özel sektörde görev aldıklarından maaşları asgari ücret üzerinden ya da ortalama olarak asgari ücretin %10-15 üzerinde maaş ödenir. 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında silahsız güvenlik maaşları ortalama olarak 2350-2700 TL arasında olacaktır.

Kadrolu güvenlik görevlisi maaşları 2020

Kamuda taşeron kadrosunda görev alanlar 2018 yılı itibariyle sürekli işçi kadrosuna alınmışlardır. Her ne kadar özlük haklarında kadroya geçiş ile birlikte bir iyileşme henüz sağlanmamış olsa da yine de özel sektöre göre maaşları biraz daha yüksekten ödenmektedir. Ortalama maaş tutarları kadrolu güvenlikler için 2500-3000 TL dir. Tehlikeli olarak sayılabilecek bazı istisnai Kamu kurumlarında ise 3500 TL civarında maaş ödenebilmektedir.

Havaalanı güvenlik maaşları 2020

Havaalanlarında çalışanlar diğer güvenlik görevlilerine göre kısmen daha iyi maaş alabilmekte. Bu kişiler genel olarak özel sektöre bağlı işletmelere tabi olarak çalışmakta. Ortalama maaşlar çok farklılık gösterse de 2500-3000 TL arasında değişmekte.

Güvenlik maaşları hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.