Yatırımlık Nefes Kredisi Kobilere Can Verecek

Yatırımlık nefes kredisi ile siz de maddi sıkıntılarınıza çare bulabilirsiniz. Günlük yaşam içinde geçim sıkıntısı farklı sorunları ve beraberinde peşin para ile yatırım yapma şansını engellemektedir. İnsanlar bir taraftan geçimlerini idame ettirmeye çalışırken öteki taraftan da yatırım yapmak için çeşitli atılımlar yapmaktadırlar.Yatırım yapmak için ev, arsa yada iş yeri sahibi olmak isteyen bireyler minik çaplı da olsa biriktirdikleri paraları değerlendirmek istemektedirler. Çoğunlukla birikim yöntemiyle biriktirilen para, gayrimenkul yada iş yeri satın almak için kafi olmamaktadır.

Bu yüzden insanoğlu değişik çözüm arayışı içine girmişlerdir. Bu yatırım şekillerinden en fazlaca kullanılanı ise, yatırımlık kredi seçeneğidir. Bazı bankalar hususi olarak yatırımlık kredi için hususi kampanyalar da yapmaktadırlar.

Yatırımlık kredi nedir ?

Bireyler tarafınca bankaya başvurarak ev, arsa yada iş yeri alımı için çekilen krediye yatırımlık kredi denilmektedir. Ziraat bankası müşterilerine yatırım amaçlı kredi sunmaktadır. Yatırım amaçlı olarak işleri kredisi için başvuran insanoğlu çektikleri krediyi ofis, yazıhane, dükkan, mağaza, muayenehane vb. işyerleri almak için kullanabilmektedirler.

Bireysel iş yeri kredisine müracaat yapılarak 120 aya kadar vade seçeneği ile iş yeri sahibi olmak mümkündür. Satın alınacak iş yerinin ekspertiz değerinin %75’i kadar kredi kullanmak mümkündür. Kredi alınacak gayrimenkulün kredi borcu bitinceye dek ipotek altında kalmaktadır. Kredi vade süresi süresince yaşam sigortası, iş yeri sigortası yada zelzele sigortası yaptırmak mecburidir.

Bunun yanı sıra devlet tarafınca da desteklenen yatırımlık nefes adı altında kredi vermek yöntemiyle yatırım teşvik edilmektedir. İkinci etapta kredi için aracı olacak banka sayısı artmaktadır. Ziraat Bankası haricinde Deniz bank, Halk bank, Vakıf bank ve ilk kez dahil olacak kamu bankalarının sayısı altıya çıkmıştır. Bu doğrultuda faiz ve kâr oranları da piyasa koşullarının altında tutulmaktadır.

Yatırımlık Nefes Kredisi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteklediği Nefes Kredisi’nin Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağı, averaj yüzde 7’lik büyümesini sürdürmek için yapılacak yatırımlara ivme kazandıracağı belirtilmektedir.

Türkiye ekonomisini canlandıracağı kabul edilen nefes kredisinin bununla beraber dünya siyasetine yön veren bir duruş sergilediği düşünülmektedir. Ekonomik gelişme anlamında bir girişim olan bu projenin, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa 2018 senesinde da devam ettirilmesinin hem girişimciler açısından hem de ülke ekonomisinin canlılığı açısından pozitif yönde sonuçlanacağına inanılmaktadır.

İTO tarafınca meydana getirilen incelemeye bakılırsa başlangıçta 200 milyon liralık kaynaktan binlerce firmanın yararlandırılabileceği açıklanmaktadır. Zaman içinde tutarın arttırılacağı da planlanan emekler içinde, gerçek sektör açısından yatırımlara yoğunlaşarak oranların arttırılacağı da bildirilmektedir.

Yatırımlık Kredi Nasıl Kullanılır ?

Bireyler yatırım yapmak amacıyla kredi çekmeyi planladıklarında ilk olarak detaylı bir araştırma yapmalıdır. Bankaların yatırım kredisi kampanyaları içinde koşullar açısında farklılıklar görülmektedir. Bu yüzden banka kampanyaları karşılaştırılarak yatırımlık kredi koşulları, verilecek kredinin üst limiti, ödeme koşulları, vade seçenekleri ve faiz oranları açısından karşılaştırma yapılarak en uygun kredi seçeneğini sunan banka ile iletişime geçilmelidir.

Yatırımlık krediye müracaat meydana getirecek bireylerden bankanın beklediği ilk pozitif yönde özellik banka sicillerinin pozitif yönde olmasıdır. Bunun yanı sıra bankalar, bireylerin gelir durumlarını belgeleyen evrak, ikametgah adresi bilgisi, son üç aya ilişkin satmaca belgesi şeklinde evrakları talep etmektedirler.

Bireylerin yatırım yapmak istedikleri gayrimenkul yada arsa banka ekspertiz görevlisi tarafınca incelenerek, krediye uygunluğu incelendikten sonrasında kredi onayı banka tarafınca verilmektedir.  Günümüzde koşullar uygun ise kredi fazlaca kısa sürede çıkmaktadır. Yatırımlık kredi yardımıyla birçok kişi gelecekleri için girişimde bulunabilmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.