Yazılım Mühendisliği Maaşları 2020

Yazılım mühendisliği maaşları ne kadar oldu ? Günümüzde teknolojinin gelişmesi birçok meslek grubunun oluşmasını ve birçok mesleğin ön plana çıkmasını sağlamıştır. Bundan en büyük payı ise yazılım mühendisleri almıştır. Birçok teknolojiyi kodlayan ve hali hazırda program haline getiren yazılım mühendisleri son günlerin oldukça popüler meslekleri arasında yer almaktadır. Yazılım mühendisleri ayrıca maaşları ile de oldukça ön plandadırlar. Sizlere bu yazımızda Yazılım Mühendisliği Maaşları 2020 konusundan bahsedeceğiz.

Yazılım mühendisleri adeta yazımı kullanacak kişiler ile etkileşim kurmaktadır. İnsanların taleplerini yerine getirerek hayatın daha kolay ve hızlı bir yol almasında büyük rol sahibidirler. Son dönemlerin oldukça çok tercih edilen ve hayal edilen meslekleri arasında yer almaktadır. Hal böyle olunca birçok kişi içinde görevleri ve maaşları merak konusu olmuştur. Özellikle 2019 yılında yapılan zam ile birlikte yazılım mühendislerinin de maaşında artış olmuştur. Makalemizde yazılım mühendisliği ve maaşları hakkında detaylı bilgi aktaracağız.

Yazılım Mühendisliği Nedir?

Yazılım mühendisliği mesleği yazılım ile ilgilenen bir bilim dalı olarak adlandırılabilir. Bu bilimin temsilcileri ise yazılım mühendisleri olarak gösterilmektedir. Yazılım mühendisleri kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda gerekli programlama dillerinden faydalanarak yazılım geliştirmektedir.

Bir bilim dalının temsilcisi unvanı ile anılan yazılım mühendisleri yapmış oldukları programlar ile birlikte günlük hayatı oldukça kolay ve hızlı bir hale getirmişlerdir. Günümüzde bakıldığında nerdeyse bu yazılım nimetlerinden faydalanmayan kimse bulunmamaktadır.

Yazılım Mühendisi Görevleri Nelerdir?

Yazılım mühendisleri bakıldığından her çeşit elektronik ve mekatronik cihaz üzerinde program geliştirebilmektedir. Bunun yanı sıra tasarım, bakım ve onarım gibi birçok faaliyetinde içerisinde de bulunmaktadır. Yazılım mühendislerinin popülaritesi çıkan akıllı telefonlar ve cihazlar neticesinde güç geçtikçe artış göstermektedir.

Yazılım mühendislerinin insanların ihtiyaçlarını karşılamada ve yazılım konusunda birçok görevi bulunmaktadır. Bu görevlerden bazıları şunlardır;

  • Yazılımsal Programlama Yapmak
  • Algoritma Oluşturmak
  • Projeleri Takip Etmek ve Yönetmek
  • Programlama Dillerini Geliştirmek
  • Android & IOS Programlama
  • Uygulama Geliştirme
  • Uygulamaların Bakımını ve Onarımını Sağlama

2020 Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Yazılım Mühendisliği maaşlarını özel ve devlet olarak ikiye ayırabilmemiz mümkündür. Özel sektör üzerinde firmadan firmaya farklı olarak kazanç elde edebilmek mümkündür. Özel sektöre bakıldığında yazılım mühendislerinin devlet kurumlarına göre çok daha fazla maaş aldıklarını görebilmekteyiz.

2020 yılında yapılan zamlar ile birlikte yazılım mühendisleri kamu kurum ve kuruluşlarında yaklaşık olarak 6500-7000 TL maaş almaktadır. Bunun yanı sıra bu tutar medeni hal, eğitim durumu ve çocuk sayısı gibi etkenlere bağlı olarak artış göstermektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.