Mühendis Maaşları 2020

Mühendis maaşları ne kadar oldu ? 2020 yılı Ocak ayında açıklanan zamlar ile birlikte birçok kişi meslek gruplarının maaşlarını merak etmektedir. Bu meslek grupları arasında gerek prestiji gerekse maaşı açısından mühendislik mesleği oldukça çok merak edilmektedir. Sizlere bu yazımızda Mühendis Maaşları 2020 konusundan bahsedeceğiz.

Kamu da çalışan binlerce personel için 2020 yılında yapılan zam oranları oldukça merak konusu olmuştur. Zam oranlarının açıklanması ile birlikte bu kez meraklar meslek gruplarının almış oldukları maaşa çevrilmiştir. Bu meslek grupları içerisinde en çok merak edilen mesleklerden bir tanesi de Mühendislik mesleğidir. Hali hazırda mühendislik mesleğini icra eden ve öğrenimini gören birçok kişi gelen zamlar ile birlikte net olarak alınan maaşı merak etmektedirler. Bu yazımızda Mühendislik mesleğine ve maaşlarına ilişkin detaylı bilgi aktaracağız.

Mühendis Nedir?

Türk Dil Kurumu tarafından yapılan tanımdan özetlemek gerekirse; Mühendislik, insanların her türlü ihtiyacını karşılamaya yönelik iş ve işlemleri gerçekleştiren meslek grubudur. Bu meslek grubu içerisinde insanların ihtiyacına yönelik olarak yol, köprü, bina, peyzaj, çevre gibi şehircilik ve imar dışı alanların yanı sıra bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen işlerinin ötesinde uçak, gemi, otomobil, motor ve iş makineleri gibi birçok alanda hizmet vermektedir. Bu durum ise mühendislik mesleğinin oldukça popüler meslekler arasında olmasını sağlamaktadır.

Mühendislik Mesleğinin Görevleri Nelerdir?

Mühendisliğin tanımında belirttiğimiz üzere mühendislik mesleği birçok kolda faaliyet göstermektedir. Vatandaşların ihtiyacına yönelik olarak çalışan mühendisler aynı zamanda birçok yapıt ortaya çıkarmaktadır. Bunlar ise insan hayatını hızlı ve kolay bir hale getiren projelerdir. Mühendisler aynı zamanda birçok görevi üstlenmektedir.  Sizler için mühendislerin bazı temel görevlerini listeledik;

  • Proje Hazırlamak
  • Yapı Kontrol ve Denetimini Sağlamak
  • Üretime Dayalı Plan Yapmak
  • Yapıların Güvenliğini Test Etmek
  • Makine ve Teçhizatların Üretimini Sağlamak
  • İnsan Hayatını Kolaylaştıracak Proje Üretmek
  • Nükleer, Hidrolik ve Rüzgar Enerjileri Üzerinde Çalışmak

2020 Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Birçok kişinin hayali olan mühendislik mesleği ayrıca almış olduğu maaş konusunda da oldukça merak edilen bir konudur. Özel sektör çalışanları için yüksek maaşların görülebileceği mühendislik maaşları kamu da farklılık göstermektedir. 2020 yılı itibari ile mühendis maaşları yaklaşık olarak 6500 TL civarındadır. Bu maaş ayrıca medeni hal, kıdem durumu, çocuk sayısı, yabancı dil bilgisi ve öğrenim durumu gibi birçok etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.