Komiser Maaşı 2020

Komiser maaşı ne kadar oldu ?Son belirlenen enflasyon oranı ve toplu sözleşme tutarına göre 2020 yılında yapılacak olan zam belli oldu. Açıklanan bu zam ile birlikte birçok mesleğin maaşı merak edilir bir hal almıştır. Komiser maaşları da en çok merak edilen mesleklerin başında gelmektedir. Sizlere bu yazımızda Komiser Maaşları 2020 konusundan bahsedeceğiz.

Komiserlik mesleği en saygın mesleklerin başında gelmektedir. Birçok kilinin hayali olan bu meslek aynı zamanda içerisinde birçok zorluğu da barındırmaktadır. Mesai kavramı olmaksızın çalışan komiserler, çekmiş oldukları bu zahmet karşısında oldukça minnet duyulan bir meslektir. 2020 yılı zam oranlarının açıklanması ile birçok kişinin hayali olan komiserlik mesleğinin aynı zamanda maaşı da merak konusu olmuştur. Komiserlik mesleğine ilişkin detayları makalemizde detaylı bir şekilde aktaracağız.

Komiser Nedir?

Komiserler, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan, bulunduğu şubenin amirliğini yapmakla yükümlü personellerdir. Komiser rütbesinde olan personelin ise bir üst rütbesi baş komiserdir. Komiserler Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde oldukça kritik rol üstelenmektedir.

Temel olarak polis görevini üstlenmektedir. Komiserler genel olarak ise karakollarda amir görevini ya da şube amiri görevini üstlenmektedir. Komiserler, temelinde polis olsalar da almış oldukları sorumluluklar ile birlikte geniş bir yetkiye sahiptirler.

Komiser Görevleri Nelerdir?

Komiserlerin en temel görevi karakollarda ve şubelerdeki işleyiş ve düzenden sorumlu olmaktır. Komiserler bağlı bulunmuş oldukları karakol ya da şubenin düzenini sağlayarak doğru bir şekilde yürümesine yardımcı olmaktadır. Sizlere Komiserin başlıca görevlerini listeledik;

  • Karakol ve Şubenin Düzenini Sağlar
  • Emniyet Hizmetlerinin Düzenli Yürümesini Sağlar
  • Personelden Sorumludur
  • Karakol ve Saha Güvenliğini Sağlar
  • Evraklar İşlerinin Düzenli Bir Şekilde İlerlemesini Sağlar
  • Ekipman, Teçhizat ve Araçların Temininden Sorumludur
  • Eksik Mühimmat, Silah ve Belgeleri Tamamlar
  • Personelin İzin ve Maaş İşlemlerini Gerçekleştirir

2020 Komiser Maaşları Ne Kadar?

Komiserler meslek hayatları gereği özellikle riskin daha fazla olduğu birimlerde çalışmaktadır. Ayrıca komiserler çalışmış oldukları şehirlere ve birime göre de ek maaş alabilmektedir. Maaşlarına etki eden hususlar arasında başlama tarihi, kademe, derece, medeni hal, yabancı dil bilgisi, öğrenim durumu ve çocuk sayısı gibi birçok etken yer almaktadır.

2020 yılı Ocak ayında açıklanan enflasyon oranı ve toplu sözleşme ücreti ile birlikte komiserlerin maaşları da artış göstermiştir. Bu durum komiserler 2020 yılı itibari ile 6000-6500 TL arasında maaş almaktadır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.