Yurtdışı Diploma Denklik Ön Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

YÖK bilindiği üzere Yüksek Öğrenim Kurumunun kısaltılmasıdır. Aynı zamanda Yüksek Öğrenim Kanunun kısaltılması olarak da kullanılmaktadır. Belirlenen kanun ve yönetmeliklere göre üniversite eğitimlerinin resmi olarak geçerlilik kazanabilmesi için eğitimin Yüksek Öğrenim Kurumlarına bağlı yerel bir üniversiteden veya YÖK tarafından onay verilen yabancı üniversitelerden alınması gereklidir. Sizlere bu yazımızda Yurtdışı Diploma Denklik Ön Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) onaylı bir diplomaya sahip olmanız sizleri resmi olarak üniversite mezunu yapmaktadır.  Üniversite diploması ise günümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Genellikle iş başvurularında aranan en önemli özelliklerden bir tanesi de üniversite diplomasıdır. Günümüzde birçok öğrenci gerek yurt içinde gerekse yurt dışında eğitim görmektedir. YÖK bünyesine bağlı üniversitelerden mezun olmanız takdirinde diplomanız resmi olarak işlenecektir. Fakat yurt dışı üniversitelerinde okuyup diplomanızı Türkiye’de kullanmak istiyorsanız denklik almak zorundasınız.

Denklik Nedir?

Denklik yurtdışında okuyan birçok öğrencinin bilmesi gereken kavramlar arasında yer almaktadır. Denklik yurtdışında öğrenim gören ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyindeki öğrencilerin diplomalarının ülkemizde onaylatılma işlemi olarak adlandırılabilir.

Denklik sistemi 2547 sayılı Yüksek öğretim Kanunun 7. Maddesinde düzenlenen Yurt Dışı Yükseköğretim Diplomaları Yönetmeliği hükümlerine göre gerçekleştirilmektedir. Bu hükme göre ise yurtdışı eğitim almış öğrencilerin diplomalarının denklik sisteminde değerlendirilmesi, yurt dışında verilen eğitimin Yüksek Öğrenim Kurulu tarafından tanmış olması gerekmektedir.

Diploma Denklik İçin Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

Birçok başvuruda olduğu gibi Denklik sistemi başvurularında da sizlerden bilgi ve belge talep edilmektedir. Sizler için denklik başvurusunda talep edilen belgeleri listeledik;

  • Denklik Başvuru Formu
  • Diploma ya da Mezuniyet Belgesi Aslı
  • Ders Notlarını ve Saatini İçerir Transkript
  • Noter ya da Türk Dış Temsilcileri Tarafından Onaylanan Evrak Suretleri
  • Nüfuz Cüzdanı Fotokopisi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeler başvurunuz için önem arz eden belgelerdir. Bu belgelerin tümüne ve diğer tüm detaylara YÖK resmi web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Diploma Denklik Ön Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

YÖK tarafından belirli tarihler arasında Online Denklik Ön Başvuru sistemleri açılmaktadır. Online Denklik Ön Başvuru işlemlerinde randevu sistemi uygulanmaktadır. Talepte bulunanlar online başvuru işlemlerini tamamlamaları akabinde 15 gün kadar kendileri için uygun bir güne randevu alabilmektedir. Online başvuru işlemleri E- Devlet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir.

Şifreniz ile birlikte E-Devlet sistemine giriş yaparak denklik başvuru işlemine ulaştığınızda sizlerden diploma, kimlik, Transkript ve tercüme gibi evrakları pdf formatında aktarmanız istenilecektir. Kimlik ve Eğitim bilgilerinin de sisteme işlenmesi ile birlikte tarafınıza bir form verilecektir.

Bu form ve başvuru evrakları ile birlikte sizlerin 15 gün içerisinde Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığına başvurmanız gerekmektedir. Kesin başvuru işleminden sonra evrak asıllarını ilgili birime teslim etmeniz ile birlikte denklik süreciniz başlayacaktır. E-devlet kapısı üzerinden ayrıca denklik durum belgesi çıktısı alarak diplomanızı kullanabilirsiniz.

İçerik Özet Başlıkları

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.