Zamandan Tasarruf Etmenin 7 Etkili Yolu

Sorumlulukların arttığı şu günlerde insanların en büyük problemi zaman sıkıntısı olmaya başlamıştır. Yapılması gereken işlerin artması insanların acele ederek dağınık çalışmalarına neden olmaktadır. 24 saatlik zaman dilimine sığdırabilecek şeyler sınırlıdır. Ancak hayat şartları yapılması gerekenlere sürekli yenilerini eklemektedir. Günü uzatmak mümkün değildir fakat bazı yöntemlerle zamandan tasarruf edebilmek mümkündür.

Önceliklerinizi Belirleyin

Gün içinde zamanla yarış halindeyiz. Hangisini yapayım, nereden başlayayım gibi düşüncelerle vaktimizin çoğunu boşa harcıyoruz. Öncelikleri belirlemek zamandan tasarruf etmenin en etkili yoludur. Böylece gün sonunda acil olan işlerinizi yetiştirmek için koşturmak zorunda kalmazsınız

Organize Hareket Edin

Günü verimli bir şekilde değerlendirebilmeniz için yapılacakların not edilmesinde fayda var. Böylece programa sadık kalarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Akıllı telefonlara indireceğiniz bazı uygulamalar hatırlatıcılar sayesinde kolayca listeler hazırlayabilir ve zamanınızı kontrol edebilirsiniz.

Online Avantajlardan Faydalanın

Online olarak halledilmesi mümkün olan işleri mümkün olduğunca internet üzerinden yapmaya çalışın. Bu size en az 1 saatlik kâr elde ettirecektir. Örneğin market alışverişlerinizi bile uygulamalardan yaparak o vakitte başka bir işinizi halledebilirsiniz.

Esnek Olmaya Çalışın

Dakikası dakikasına umanız gereken katı programlar yerine daha rahat çalışabileceğiniz sizi çıkmayacak programlar hazırlayın. Ciddi ve katı programlar enerjinizi ve verimliliğinizi azaltacağından programınız işinizi kolaylaştırmak yerine daha da zor hale getirebilir.

Yarını Önceden Planlayın

Önceden hazırlayabileceğiniz şeylere geceden karar verin. Örneğin sabah ne giyeceğinizi seçin, kahvaltınızı ya da öğle yemeğinizi hazırlayın. Bunlar size en az yarım saat kazandıracaktır.

Uykunuzu Alın

Uykusuzluk gün içinde veriminizi azaltacağından zamanı da etkili kullanamamanıza neden olacaktır. Gün içinde kendinizi yorgun ve tükenmiş hissetmemek için en az 7-8 saatlik uyku düzenine önem verin. Erken uyuyup uyanmanın verimlilik üzerindeki etkileri tartışmasız oldukça önemlidir.

Her Şeye Evet Demeyin

Kendi işleriniz dururken başka şeylere enerjinizi harcamanız yapmanız gereken işlere olan verimliliğinizi azaltacaktır. Patronunuzu ya da arkadaşlarınızı memnun etmek için her yardıma evet demeyin. Sosyal hayatınızda da aynı şekilde, sabah içeceğiniz kahve gün ortasına kadar enerjinizi toplamanıza yetmeyecek fakat programınızı bozarak veriminizin düşmesine neden olacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.