6661 Asgari Ücret Desteği 2020

6661 Asgari ücret desteği 2020 yılı için de işverenler için önemli destek unsurları arasında yer almaya devam edecek. Son yıllarda asgari ücrete gelen zamlar ile birlikte işverenlerin personel maliyeti artmakta, meydana gelen bu maliyet artışları üreticilere yansıdığı gibi işverenleri de etkilemektedir.

Asgari ücrete gelen zamların etkisinin hafifletilmesi için bir kısmının devlet tarafından karşılanması kararlaştırılmıştır. 2016 yılından beri uygulanan bu destek 2020 yılı için de devam edecek. Bu yazımızda 6661 asgari ücret desteği hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Asgari Ücret Desteği Nedir ?

Asgari ücrete gelen zamların enflasyon artışından fazla olması nedeniyle işverenler personel çalıştırmakta zorlanmaya başlamıştı. Yaşanan bu artış işverenlerin maliyetlerini artırarak maliyet artışlarını ürünlerine yansıtması ile rekabet güçlerini kaybetmesine yol açtığı gibi ürünlere gelen fiyat artışları enflasyonu tetiklemekteydi. Kimi işletmeler rekabet gücünü kaybetmemek için ürünlerinin fiyatını yükseltmemiş olsa da kendileri için artan personel maliyetlerini karşılamayarak işçi çıkarma yollarına başvurmuştu.

Ekonomiye zarar veren bu gelişmelere kayıtsız kalmayan hükümet kolları sıvayarak işletmelere yardımcı olmak adına asgari ücret desteğini yürürlüğe geçirdi. 2016 yılından itibaren her ay verilen asgari ücret desteği ile işverenlerin maliyetleri düşürülerek olumsuz gelişmelerin yaşanmasının önüne geçildi. Kısaca işverenin ödeyeceği sigorta primlerinden belirlenen tutarlarda yapılan indirim olarak tanımlanabilir.

Asgari ücret desteğinden hariç yararlanabileceğiniz tüm güncel SGK teşvikleri ve yararlanma şartları hakkında detaylar için https://finanslayin.com/sgk-tesvikleri-ve-6661-sayili-kanun/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asgari ücret desteği başvuru

Asgari ücret desteği için herhangi bir başvuru şartı aranmamakta. Şartları sağlayan işverenlerin destek tutarları otomatik olarak yansıtılacak ve prim borcuna mahsup edilecek. İlk defa 01 Ocak 2020 tarihi ve sonrasında tescil edilen işyerlerinin destekten yararlanabilmesi için geçmiş dönem prim borcunun olmaması ve prim ödemelerini zamanında yapmaları şartı aranacak.

Asgari ücret desteği ne zaman verilecek ?

Asgari ücret desteğini içeren torba Kanun 2020/Mart ayı içerisinde yayımlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından genelge de çıkartıldı. Bu hükümler doğrultusunda 2020 yılının ilk üç ayı asgari ücret destek tutarları 2020 Nisan ayı sonu itibariyle sisteme yansıyacak ve prim borcundan düşecek. Bundan sonraki dönemlerde ise her bir sigortalı için hak edilen tutarda asgari ücret desteği prim borçlarına otomatik olarak mahsup edilecek.

SGK asgari ücret desteği sorgulama

Her bir dönem için yararlanmış olduğunuz asgari ücret destek tutarlarına Sosyal Güvenlik Kurumu işveren sisteminden ulaşabilirsiniz. 6661 asgari ücret desteği sorgulaması yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi sayfasından SGK işveren sistemine giriş yapın.
  • Sonrasında  İşveren-Müfredat Kartı-Seçim-6661 Asgari Destek menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

6661 Sayılı Kanun 2020

2016 yılında 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na geçici olarak 6661 sayılı Torba Kanun’la birlikte günlük 3,33 TL tutarında asgari ücret prim desteğinin verilmesi kararlaştırılmıştı. Hazine’den karşılanan bu desteğe bu yıl da devam edilmesi amacı ile 6661 sayılı kanun 2020 yılında da uygulamaya devam edilmesine karar verildi. 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek olan destekte;

  • Malullük,
  • Yaşlılık,
  • Ölüm Sigortası

Hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran özel sektöre ait işletmeler faydalanacak olup yukarıda sayılan uzun vadeli sigorta kollarına bağlı çalışanlar için destek verilecektir. İşverenler ise 27103 sayılı teşvik ile çalışanlarına 540 güne kadar destek alabilmektedirler.

Asgari ücret destek tutarlarına geçmeden evvel güncel brüt ve net asgari ücret tutarları ve brütten nete maaş hesaplaması hakkında detaylara https://finanslayin.com/2019-asgari-ucret-ne-kadar/ sayfamızdan göz atabilirsiniz.

6661 Sayılı Kanun Gereği Asgari Ücret Destek Tutarları 2020

Asgari ücret destek tutarı 2020 yılı içerisinde her ay 75 TL olarak uygulanacak. Sigortalı başına günlük asgari ücret destek tutarı 2,5 TL olacak. Asgari ücret desteği ile beraber teşvikli ve teşviksiz olarak her ay ödeyeceğiniz aylık sigorta prim tutarları için hemen https://finanslayin.com/asgari-ucret-sigorta-primi-2018/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asgari ücret desteği hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.