Askerlik Borçlanması Hesaplama 2020

Askerlik borçlanması kanunun erkek sigortalılara tanımış olduğu en güzel haklardan birisidir. 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında askerlik borçlanması için talepte bulunacaksanız hesaplama 2020 borçlanma tutarları üzerinden yapılacaktır.

Yazımızın devamında kimler askerlik borçlanması yapabilir, 2020 en düşük ve en yüksek borçlanma tutarları v.s. gibi merak ettiğiniz soruların cevabını bulabilirsiniz.

Askerlik borçlanması nasıl yapılır ?

Borçlanma yapabilmeniz için askerliğinizi er ya da erbaş olarak yapmış olmanız gerekiyor. Ayrıca yedek subay hazırlık okulu sürelerini de borçlanabiliyorsunuz. Bunun haricinde bir şart aranmaz.

Borçlanma işlemi için herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezine SGK Borçlanma Formu ve kimlik fotokopiniz ile başvurmanız yeterli olacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu artık askerlik yaptığınız sürelere ilişkin bilgileri askeriyenin veri tabanından aldığından ayrıca askerlik şubenizden borçlanma için yazı almanıza gerek yok. Formu doldurarak SGK’ya vermeniz yeterli olacaktır.

Askerlik borçlanması son ödeme tarihi

Borçlanma talebinizi Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilettikten sonra SGK size ödemeniz gereken tutarı gösteren borçlanma yazısını gönderir. Bu yazıyı elden ya da posta yolu ile tebliğ aldıktan sonra ödemek için 1 aylık süreniz vardır. Bu 1 aylık süre içerisinde ödemenizi peşin olarak tek seferde yapmanız gerekiyor. Bazı okuyucularımız askerlik borçlanması taksitle ödenir mi şeklinde bize sık sık soru iletiyor. Ancak dediğim gibi peşin ve tek seferde ödemeniz gerekir. Taksit yok.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi 2020

Borçlanma başvurusu yapınca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeyeceğiniz borçlanma tutarına ilişkin tebligat gönderilir. Bu tebliği aldıktan sonra ödemeyi 1 ay içerisinde peşin olarak yapmanız gerekiyor. Taksitle ödenebilmesi maalesef mümkün değil.

Askerlik borçlanması nasıl ödenir ?

Askerlik borcuna ilişkin SGK’dan gelen yazı elinize ulaştıktan sonra ödeme yapabilirsiniz. Ödemeyi yapabilmeniz için SGK tarafından size tebliğ tarihinin girilmesi gerekir. Aksi halde borç oluşmaz ve ödeyemezsiniz. Tebliği almış olmanıza rağmen hala sistemde borç çıkmıyorsa nedeni tebliğ tarihinin girilmemiş olmasıdır. Ödeme işlemini T.C. numaranız ile herhangi bir bankadan ya da online/mobil bankacılık sistemi üzerinden SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması emekliliği nasıl etkiler ?

Eğer askerlik yaptığınız tarihten önce sigorta, bağkur v.s. başlangıcınız varsa borçlanma yapmanız emeklilik şartlarınızda hiç bir değişiklik yapmaz ve dolayısıyla herhangi bir etkisi yoktur.

Şayet askerden önce sigorta, bağkur v.s. başlangıcınız yoksa ilk defa askerden sonra işe girdiyseniz ya da bağkurlu v.s. olduysanız bu durumda borçlanma yaptığınız süre kadar ilk başlangıç tarihi geri çekileceğinden sigorta ilk giriş tarihinize göre emeklilik yaşınıza etkisi olmakta ve geri çekebilmektedir.

Askerden önce sigortalı olanlar askerlik borçlanması yapabilir mi ?

Askerlik süresinin ilk sigorta başlangıcından önce ya da sonra olması borçlanma hakkını etkilemez. Her durumda borçlanma yapabilirsiniz. Tek şart askerlik süreniz ile çakışan sigorta primi ya da bağkur günü olmaması. Eğer bu varsa sigorta primleri ya da bağkur primi ödenen dönemler borçlanma süresinden düşülür.

Askerlik borçlanması 2020 hesaplama

Askerlik borçlanması için ödenecek en düşük bedel asgari ücretin brüt günlük tutarının %32’si, en yüksek tutarı ise bunun 7,5 katıdır. Eğer askerlik borçlanması emekli maaşınıza etki etsin ve yüksek emekli maaşı alayım derseniz taban tutardan 7,5 katına kadar borçlanma tutarını yükseltebilirsiniz.

Askerlik borçlanması ne kadar 2020

Yukarıda da belirttiğimiz üzere talebinizi Sosyal Güvenlik Kurumu’na en geç 31 Aralık 2019 tarihine kadar iletmeniz halinde bir günlük borçlanma için ödeyeceğiniz en düşük tutar 27,28 TL, en yüksek ise 204,60 TL olacaktır.

31 Aralık 2019 tarihine kadar başvuru yapmanız halinde yukarıda belirtilen tutarlardan borçlanmanız yapılır. Başvuruyu 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında yaparsanız zamlı tutarlardan ödeme yaparsınız. 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında başvuru yapanlar için günlük en düşük borçlanma tutarı 31,39 TL en yüksek ise 235,44 TL olacaktır.

Memur askerlik borçlanması hesaplama

İlk defa 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında göreve başlayan devlet memurlarında borçlanma hesaplaması yukarıdaki tutarlardan yapılır. Öncesinde başlayan memurlarda ise hesaplama farklıdır. Borçlanma tutarları ek göstergelerine göre farklılık gösterir

Askerlik borçlanması hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.