Ek 5 2020 Primi Ne Kadar ?

Ek 5 primi asgari ücrete göre hesap ediliyor ve asgari ücret artışı ile birlikte artıyor. Ek 5 Tarım Sigortası genellikle tarım ve orman işlerinde çalışan gündelik işçiler ve mevsim işçilerinin sigortalı olabilmeleri amacıyla düzenlenmiştir.

5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında yer alan bu madde 2011 yılında eklenerek vatandaşlarımız güvence altına alınmıştır. Birçok hak ve sorumluluğun belirtilmiş olduğu ve güvence altına alınan bu madde belirli dönemlerde çalışan işçilerimiz için oldukça önemlidir. Sizlere bu yazımızda 2020 yılı Ek 5 Tarım Sigorta Primin ayrıca bu kapsamda alınabilecek ortalama emekli maaşlarından bahsedeceğiz.

Ek 5 tarım sigortası 2020

Ek 5 Tarım Sigortasını kısa bir şekilde özetlemek gerekirse daha az miktarlarda prim ödeyerek emekli olma imkânı sağlayan ülkemizde genellikle kadınlar tarafından tercih edilen ve isteğe bağlı sigortalar arasında yer alan bir sistemdir.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan ve bu kanun içerisine 611 sayılı Torba Kanunla 01.03.2011 tarihinde ek 5. Madde ile eklenmiştir. Bu madde kamu idarelerinde, tarım ya da orman işlerinde yapılan hizmet akdiyle süreksiz çalışanları kapsamaktadır. Hizmet akdiyle süreksiz çalışanlar EK-5 sigortalısı ve tarım sigortalısı olarak değerlendirilmektedir.

Ek 5 Tarım Sigortası Şartları

Ek – 5 Tarım sigortasından faydalanabilmeniz için belirli şartları taşımanız ya da yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartları sağladığınız takdirde başvurunuz olumlu olarak sonuçlandırılacak ve Ek – 5 Tarım Sigortasının vermiş olduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Sizler için Ek – 5 Tarım Sigortası Şartlarını listeledik;

İşte Ek -5 Tarım Sigortası Şartları;

  • Hizmet akdiyle süresiz olarak tarım ya da orman işlerinde çalışıyor olmak,
  • SSK kapsamında 4/1-a, Bağ-Kur kapsamında 4/1-b, Emekli Sandığı Kapsamında 4/1-c sigortalı olmamak,
  • İsteğe bağlı sigortalı olmamak,
  • Geçici 20. Madde gereğince sigortalı olmamak,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak.

Ek 5 Tarım Sigortası İçin Gerekli evraklar

Ek – 5 Tarım sigorta başvurularını Sosyal Güvenlik Merkezleri aracılığıyla gerçekleştirmektesiniz. Ek – 5 Tarım Sigortası kapsamından faydalanmak istiyorsanız ilk olarak başvuruda istenilen bazı bilgi ve belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Bu bilgi ve belgeler sizlerin başvuru sürecinde değerlendirilerek başvurunuzun olum ya da olumsuz olarak sonuçlanmasına neden olmaktadır. Sizler için Ek –5 Tarım Sigortasında Gerekli Belgeleri listeledik;

İşte Ek – 5 Tarım Sigortası İçin Gerekli Belgeler;

 • Tarım İşlerinde Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesi
 • Kimlik Fotokopisi
 • EK – 5 Tarım Sigorta Formu.

Ek 5 tarım sigortası formu

Ek 5 tarım sigortası başlatmak için form ile başvuru yapmanız gerekmekte. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz: ek 5 tarım ssk formu indir.

Ek 5 Tarım Sigortası Nasıl Yapılır?

Ek – 5 Tarım Sigortası yapabilmeniz için ilk olarak temin etmiş olduğunuz Ek – 5 Tarım sigorta formunu bağlı bulunmuş olduğunuz muhtarlığa ya da il veya ilçe tarım müdürlüklerine gidilerek forum onaylatılır, bu formun ekine nüfus cüzdanı fotokopisi eklenerek ikamet adresinizde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumuna ya da İlçe Müdürlüklerine teslim edebilirsiniz.

Teslim etmiş olduğunuz bilgi ve belgelerin eksiksiz ve doğru olduğuna oldukça çok önem vermeniz gerekmektedir. Bu bilgi ve belgeler doğrultusunda yapmış olduğunuz başvurunuz değerlendirilerek olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandırılmaktadır. Başvurunuzun olumlu olarak sonuçlandırılmasını durumunda SGK tarafınızı bir form göndermektedir. Bu forum ile birlikte Vakıfbank ya da Ziraat Bankası aracılığıyla primlerinizi ödemeye başlayabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası sorgulama

Ek 5 tarım sigortası tescil kaydınızı ve güncel borç bilginizi e devlet sistemi üzerinden sorgulama yaparak öğrebilirsiniz. Hemen e devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ek5ek6-tescil-kaydi-ve-borc-dokumu bağlantısı aracılığı ile tescil ve borç bilginizi kontrol edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası primi ne kadar 2020

2019 yılı Ocak ayında belirlenen zam oranları ile birlikte Ek – 5 Tarım Sigortasına gelecek zamlarda belirlendi ve 2019 primleri artmış oldu. 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arası en düşük ve en yüksek ödenmesi gereken primler şunlardır;

 • En Düşük Prim Tutarı = 7.64,84 TL
 • En Yüksek Prim Tutarı = 5.736,31 TL

01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında aylık ek 5 prim tutarı 913,80 liraya yükselecektir. En yüksek aylık tutar ise 6.853,50 TL olacaktır.

2925 tarım sigortası ne kadar 2020

İlk defa 2008 öncesinde tarım sigortası ödemeye başlayanlar 2925 sayılı kanun kapsamında 15 gün üzerinden prim ödemesi yapmaktalar. 2019 yılı için tarım ssk primi 415,74 TL olacaktır.

Ek 5 tarım sigortası ödenmezse

Her ayın prim borcunu sonraki ayın sonuna dek ödemeniz zorunludur. Eğer ödemediğiniz ve süresi geçmiş borçlarınız iki aydan çok olursa sağlık güvenceniz kapatılır ve ayrıca prim borçlarınıza faiz işler. Ek 5 borçları için icra takibi yapılmamakta.

Ek 5 tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur

Borçlar birikebilir. Borçlu olduğunuz dönemlere ait hizmetler sizin talebiniz olmadan iptal edilmemekte.  İsteğe bağlı bağkurda prim borcu 12 aydan fazla olduğunda hizmet dondurulurken ek 5’te böyle bir uygulama bulunmamakta.

Ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar ?

Bu kapsamda alınabilecek emekli maaşı normal sigortaya ve diğer sigorta kollarına göre düşük olabilir. Sebebi ise gayet basit. Ek 5 sigortalıları 2019 yılı itibariyle aylık brüt asgari ücretin 26, 2020’de 27, 2021’de 28, 2022’de 29 ve 2023’de ise 30 günlük tutarı üzerinden prim ödemesi yapıyorlar. Hal böyle olunca prime esas kazanç ortalaması düşmekte ve bu durum da alınabilecek emekli maaşının düşük olmasına neden olmakta.

Hizmetlerinin tamamı ek 5 kapsamında geçen birisinin yüksek emekli maaşı hayali kurması anlamsız. Ancak ek 5 sigortasından önce de var olan hizmetler varsa ve yüksekten bildirildiyse ya da daha evvel yüksekten yurtdışı borçlanma ya da başka bir borçlanma yapıldı ise bir nebze maaş yüksek olabilir. Gelelim alınabilecek güncel emekli maaşı tutarına.

Ek 5 emekli maaşı ne kadar 2020

İlk defa 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında tarım sigortasından emeklilik hakkı elde edenlerin alabilecekleri emekli maaşı primlerin de tamamı asgari üzerinden ödendi ise ortalama 1000-1200 TL arasında olacaktır. Sizin alabileceğiniz maaş farklı olabilir ve dolayısıyla herkes için aynı değildir. Bu yüzden yorum kısmından ilk prim ödemeye başladığınız tarihi, toplam hizmet sürenizi ayrıntılı yazarsanız ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi hesap edebilirsiniz.

Tüm sigorta kollarında bugün emekli olmanız halinde alabileceğiniz emekli maaşı tutarlarına ise https://finanslayin.com/emekli-olsam-ne-kadar-maas-alirim/ sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Ek5 tarım sigortası ile ilgili tüm sorularınızı bize yorum olarak yazabilirsiniz.

2 Yorum
 1. Metin

  2012den ek5 tarım ssknekadar pirim olması lazım

  1. Editör

   Merhaba. Tam anlayamadım ? 2012 yılının Ek 5 primlerini mi soruyorsunuz ?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.