Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Alırım

Bugün emekli olsam ne kadar alırım sorusu emekliliği yaklaşanların sordukları ortak soru. Emeklilik hepimizin hayali. Emekliliği yaklaşan çalışanların ise en çok sordukları soruların başında bügün emekli olsam ne kadar alırım sorusu gelmekte. Şimdi emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun aslında tek bir cevabı bulunmamakta.

Zira alınacak emekli maaşının hesabında bir çok faktör etkili olmakta. Bu yazımızda emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabına geçmeden önce dilerseniz emekli maaşlarının nasıl hesaplandığı, yüksek emekli maaşı alabilmek için yapılması gerekenler v.s. gibi konularda bilgi vermeye çalışalım.

Yüksek emekli maaşı alma yolları

Emekli maaş hesabında en önemli faktör adınıza yatan primler diğer bir adıyla prime esas kazanç ortalamanız. Primleriniz hep tabandan/asgariden ödendiyse tabi ki emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşı da taban tutarlar üzerinden hesaplanacaktır. Primleriniz ne kadar yüksek ödenirse alabileceğiniz emekli maaşı da o oranda yükselecektir.

Yüksek emekli maaşında bir diğer kriter ise prim ödenen dönemler. Prim ödenen dönemlerin çoğu 2000 yılından önce ise emekli maaşınız yüksek olacaktır. 2000 yılından sonra prim ödenen dönemler fazla ise kademeli olarak emekli maaşı da düşecektir. En düşük emekli maaşı bağlama oranı ise 2008/10 dönemi ve sonrasında geçen hizmet süreleri içindir. 2008/10 döneminden sonraki hizmetler fazla ise yüksek emekli maaşı hayali kurmayın.

Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım

Şuan emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını dilerseniz tüm sigorta kollarında ve emeklilik türüne göre ayrı ayrı belirtelim. Şunu özellikle hatırlatmam gerekiyor. Aşağıda belirtilen tutarlar emekli olmanız halinde alabileceğiniz ortalama emekli maaşı tutarlarıdır ve primleri tabandan ödenenler için alınabilecek tutarlarıdır. Resmi olarak bir bağlayıcılığı yoktur.

Bugün emekli olsam kaç para maaş alırım ( ssk)

4a SSK kapsamında şu an emekli olan birisi ortalama 1100-1300 TL arasında emekli maaşı almaktadır. Ancak 2000 yılından önce hizmetiniz fazla ise alabileceğiniz emekli maaşınız 1600-1800 TL’ye kadar çıkabilmektedir. 2000 yılından sonra hizmet varsa bu durumda ise ortalama emekli maaşınız 1200-1400 TL arasında olmaktadır. Belirtilen bu tutarlar primleriniz asgariden ödendiyse alabileceğiniz maaşları göstermektedir.

3600 günden ssk maaşı da ortalama yukarıdaki tutarlar gibidir ve hizmetlerin geçtiği dönemlere göre farklılık göstermektedir.

Emekli olursam ne kadar maaş alırım ( bağkur)

Bağkurda 5400 günden emeklilik denilen yaştan emeklilik ve 9000 gün yani 25 yıldan emeklilik olmak üzere iki ayrı emeklilik vardır. 25 yıldan/9000 gün üzerinden esnaflıktan, şirket ortaklığından v.s. emekli olmanız halinde ortalama 1200-1400 TL arasında, 5400 günden emekli olduğunuzda ise ortalama 1000 TL civarında maaş alabilirsiniz.

Tarım/çiftçi bağkurundan 9000 gün/25 yıldan emekli olmanız halinde ortalama 1000-1200 TL arasında, 5400 günden emekli olmanız halinde ise ortalama 800-1000 TL arasında emekli maaşı alırsınız.

Şimdi emekli olsam ne kadar maaş alırım ( memur)

Memurların da en çok sordukları soruların başında bugun emekli olsam ne kadar maas alirim sorusu gelmektedir. Tabi memurlarda aylık hesabında taban aylığın önemi büyük. Bir de dilekçe verilen tarih önem arz etmekte.2019 yılında ortalama memur emekli maaşları 2400-2600 lira arasında değişmektedir.

Malulen emekli olursam ne kadar maaş alırım?

Malulen emekli olsam ne kadar alırım sorusunun cevabı için yukarıda sigorta kolları bazında belirtilen ortalama emekli maaşlarına bakabilirsiniz. Zira malulen emekli maaşı normal emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşına yakın olmaktadır.

Malulen emekli olma şartları, malulen emeklilik hakkında izlemeniz gereken yol ve daha fazla ayrıntı için https://finanslayin.com/malulen-emeklilik-sartlari-malulen-emeklilik-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engelli emekli maaşı ne kadar ?

Vergi indiriminden yararlanıyorsanız engelli vergi indiriminden yararlanarak emekli olmanız halinde ortalama maaşınız 1000-1200 TL arasında olacaktır.

Ek 5 tarım emekli maaşı

Ek 5 tarım sigortası kapsamında ortalama emekli maaşı 1000-1200 TL arasındadır.

Bugün emekli olsam ne maaş alırım sorusunun cevabını merak ediyorsanız. Yorum bölümü üzerinden hizmet başlangıç tarihiniz ile toplam hizmet sürenizi ayrıntılı olarak yazın. Ne kadar maaş alabileceğinizi hesap edelim.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.