Fizik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

‘fisis’ sözcüğünden gelen Fizik, Antik Yunan dilinde doğa anlamına gelmektedir. Yani genel anlamda doğayı ve süreçleri cevaplamaya çalışır. Modern eğitimde fizik öğretmeninden, fizik kanunlarını ve problemlerini öğrencilere aktarması beklenir.

Fizik Öğretmeni

Üniversitelerin fizik öğretmenliği bölümünden mezun olan kişiler lise ve dengi okullarda görev alabilirler. Öğretmenlik yapmak istemeyenler ise yüksek lisansa devam edebilir, araştırma görevlisi olabilir ya da akademik kariyer yapabilirler.

Fizik öğretmenlerine yüklenen sorumluluklardan bazıları şu şekildedir;

  • Müfredatı öğrencilerin bilgi seviyelerine uyarlayabilmek
  • Öğrenme ve davranış sorunu yaşayan öğrenciler için rehberlik zümresiyle iletişim kurmak
  • Öğrencilerin fizik konusunda bilgilerini geliştirmek ve gerektiğinde yeterliliklerini ölçmek
  • Öğrencilerin farklı kaynaklardan da yararlanarak araştırma yapmaya teşvik etmek

Fizik Öğretmeni Olma Şartları

Fizik öğretmeni olmak isteyen kişilerin; üniversitelerin Eğitim Fakültelerine bağlı Fizik Öğretmenliği Bölümünden lisans derecesi ile mezun olması gerekmektedir.

Ayrıca üniversitelerin Fen Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesine bağlı Fizik Mühendisliği ya da Fizik lisans programlarından mezun olarak  fizik öğretmenliği yapmak isteyen kişilerin Yükseköğretim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliği ile hazırlanan Pedagojik Formasyon Programını tamamlaması gerekmektedir.

Fizik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar

Her branştaki öğretmenler için yaptıkları iş zor olsa da konu fizik olunca öğretmen üzerindeki sorumluluğun daha da arttığı gerçeği göz ardı edilememektedir. Fizik öğretmenleri gösterdikleri ekstra emek ve çabanın karşılığını alabiliyor mu, fizik öğretmeni maaşı ne kadar sorusu çokça karşılaşılan bir sorudur. Fizik öğretmenleri kamu kurumlarında çalıştıkları takdirde aldıkları öğretmen maaşı; ek ders, özel kurt ücretleri ve aile yardımı gibi değişkenlerle kuvvetlendirilmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.