Harcamaları Azaltmanın Basit Yolları

Az ya da çok fark etmeksizin her harcama kişisel bütçemiz için önemlidir. Zor anlarımızda kenarda bizi kurtaracak paramızın olmaması ise oldukça yıpratıcıdır. Fakat günlük para harcama alışkanlıkta yapabileceğiniz küçük değişikliklerle belirgin miktarlarda tasarruf edebilmek mümkün. Harcamaları azaltmanın en basit yollarını 4 ana başlıkta toplayabiliriz.

Bütçe Belirlemek

Gelir ve giderlerin hesabını tutmak maddi durumunuzun net tablosunu görmenize yardımcı olur. Aldığınız herhangi bir şeyi eksiksiz not alıp ay sonunda bunlara göz atmanız aslında ne kadar gereksiz harcamalar yapabildiğinizi ya da satın aldıklarınızı sınıflandırarak hangi kategoride ne kadar tasarruf yapabileceğinizi anlamanıza olanak sağlayacaktır.

Bir süre gelir giderlerinizin hesabını tuttuktan sonra giderleriniz için haftalık ya da aylık bütçe belirleyerek kenara para koymaya başlayabilirsiniz.

Alışveriş Giderleri

İster market alışverişi olsun ister kıyafet alışverişi neye ihtiyacınız olduğunu bilerek gidin. Kendinize alışveriş listeleri hazırlayın ve zamanınızın olduğu bir anda gidin. Alışverişinizi geniş bir zaman diliminde yapmanız fiyat karşılaştırmaları yapmanıza olanak tanır. Elinizdeki listeye bağlı kalarak fiyat performans karılaştırmaları yapabilirsiniz. Acil olmayan ihtiyaçlarınızın alışverişini daha uzun bir zaman dilimine yayarak marketlerin veya mağazaların indirim zamanlarını ve kampanyalarını takip edebilirsiniz. Böylece bütçe planınızın dışına çıkmadan ihtiyaçlarınızı alma olanağınız olacaktır. Ayrıca haftalık bir menü oluşturmanız mutfak alışverişlerinizde dağılmamanızı sağlayacaktır.

Kart Kullanımı

Banka veya kredi kartları elle tutulur bir para verilmediği için para harcamış hissine kapılmadan daha çok para harcamanıza neden olurlar. Benzer şekilde taksitlendirme işlemleri de sizi sürekli borç altına sokar ve bir yerden sonra harcadığınız paranın hesabını tutamazsınız.

Haftalık bütçenizi ATM’den tek seferde çekerek sadece nakit kullanmanız hem fazladan para harcamanıza engel olur hem de paranızın hesabını yapmanızı kolaylaştırır.

Para Biriktirmek

Para biriktirmek harcama alışkanlıklarınızı düzenlemeniz için en etkili yol olacaktır. Her ay belli bir miktar parayı birikim hesabınıza yatırmanız ya da bir amaç için kenara ayırmanız hem sizi tasarruf etmeye yönlendirecek hem de biriktirmek için motive olmanıza yardımcı olacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.