İş Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok insan iş bulmak, hayata hızlı ve emin adımlarla başlamak ister. Fakat bu sürecin hedeflendiği gibi ilerlemesi için bazı adımlara dikkat etmek gerekiyor. İş aramak oldukça sancılı bir süreçtir fakat bunun da belli püf noktaları bulunmaktadır. İş ararken dikkat edilmesi gerekenlerin başında eksiksiz bir özgeçmiş hazırlamak gelmektedir.

Özgeçmişinize Özen Gösterin

Birçok kişi özgeçmişin iş başvurusunda çok önemli olduğunu bildiği halde eksiksiz hale getirme kısmını atlar. Özgeçmişiniz sizin adınıza konuşan bir belgedir. Görev aldığınız projeleri ve tüm yetkinliklerinizi ekleyerek daha da görünür hale getirin.

Bilinçli Başvuru Yapın

İş bulamama korkusuyla gördüğünüz her ilana başvurmak yerine kriterleri sizin yetkinliklerinize uyan, alanınızla ilgili bölümlere başvurularda bulunun. Başarılı olacağınıza inandığınız alana yönelin ve başvurunuzda ön yazı yazarak kısa ve net bir şekilde neden istediğinizi ifade edin. Böylece diğer adayların önüne geçme şansı elde edebilirsiniz.

Bağlantı Kurun

Bilindiği gibi iş bulmanın en kolay yolu bağlantılardır. Tanıdığınız herkese iş aradığınızı söyleyin. Öğretmenleriniz, arkadaşlarınız ya da aile bireyleriniz fark etmez. İş bulmanıza yardımcı olabilecek bağlantılar kurun.

Girişimcileri Araştırın

Yeni iş kuran ve henüz fazla çalışanı olmayan girişimcilerin her zaman yardıma ihtiyacı vardır. Alanınızla ilgili bu tür genç yöneticilere ulaşarak ne kadar istekli olduğunuzu anlatabilirsiniz. Bu iş yeni kurulan bir şirkette yönetici konumuna yükselmenize kadar gidebilir.

Forumları Takip Edin

İş arama siteleri gibi forumları da takip edebilirsiniz. Canlı ve hızlı akışın olduğu forumlarda istediğiniz gibi bir işe denk gelebilirsiniz ya da en kötü bağlantılarınızı artırırsınız.

Sorumlu Davranın

Kendinize uygun işi buldunuz ve görüşmeye çağrıldınız. Randevunuza gidememeniz ya da geç kalmanız durumunda firmada görüştüğünüz yetkiliyi arayarak haber verin. Gidememe nedeninizi profesyonel bir biçimde açıklayın ve tekrar randevu talebiniz olursa bunun mümkün olup olamayacağını sorun. Bu hem pozisyon için istekli hem de sorumluluk sahibi biri olduğunuzu düşündürür. Ayrıca iş görüşmesine uygun kıyafetler giyinin ve gitmeden önce mutlaka hazırlığınızı yapın. Böylece panikle yanlış cevaplar vermekten kaçınırsınız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.