İsteğe Bağlı Sigorta Primi 2020

İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar oldu ? Eğer 2020 yılında isteğe bağlı olarak dışarıdan prim ödeme yolu ile prim ödeyecekseniz ya da zaten prim ödemesi yapıyorsanız 2020 isteğe bağlı sigorta primi tutarlarının ne kadar olduğunu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta primi hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden yapıldığından 2020 asgari ücretin  ile birlikte 2020 sigorta primleri de yükselmiş oldu. Peki isteğe bağlı 2020 ssk primi ne kadar oldu ? İşte cevabı;

Dışarıdan sigorta ödeme 2020

Dışarıdan sigorta ödeme yani isteğe bağlı olarak ödeme yapabileceğiniz ve emekli olabileceğiniz 3 ayrı sigorta kolu vardır. Yazımızın devamında hem bu sigorta kollarının neler olduğu hem de aylık güncel prim tutarları hakkında detaylar sunulmuştur.

İsteğe bağlı sigorta kolları hangileridir ?

Prim tutarlarına geçmeden önce dilerseniz Sosyal Güvenlik sistemine göre isteğe bağlı dışarıdan prim ödemesi yapabileceğiniz sigorta kollarının hangileri olduğuna ve kısaca şartlarına değinelim. Ayrıca başlıkların altında 2020 yılı için ödeyeceğiniz en düşük ve en yüksek prim tutarları konusunda da bilgi bulabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası 2020

Tarımda süreksiz olarak yani mevsimlik, gündelik işlerde çalışanlar için oluşturulan, 4a ssk kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödemesi yapılabilen sigorta koludur. Bu kapsamda isteğe bağlı ödeme yapabilmek için çiftçi, vergi kaydınızın olmaması gerekiyor.

2020 yılı için en düşük aylık prim tutarı 913,80 TL, en yüksek ise 6853, 81 TL dir.  Ek 5 tarım sigortası şartları, güncel prim tutarları ve daha fazla ayrıntı için https://finanslayin.com/ek-5-tarim-sigorta-primi-2019/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur 2020

4b bağkur kapsamında dışarıdan prim ödemesi yapabileceğiniz bir sigorta koludur. Bu sigorta kolunda  ödeme yapabilmeniz için Türk vatandaşı olmanız, Türkiye’de ikamet ediyor olmanız, çiftçilik, şirket ortaklığı ve esnaflık kaydınızın olmaması gerekiyor. Prim ödemeleri bağkur kapsamında olduğundan emeklilik şartları da doğal olarak bağkur kapsamında olacaktır.

2020 yılı için ödenecek prim tutarı aylık olarak en düşük 941,76 TL olacakken en yüksek ise 7.063,20 TL olacaktır. Bağkur güncel primleri ve ödeme işlemleri hakkında daha etaylı bilgi adına https://finanslayin.com/2019-bagkur-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hanımları isteğe bağlı sigorta 2020

Bu aralar en çok gündeme gelen sigorta kollarında birisi de ev hanımı sigortası. Son torba kanun ile evde ürettikleri ürünleri satan ev hanımlarına vergi muafiyeti düzenlemesi de geldi. Ev hanımı iseniz en düşük prim ödemesi yapabileceğiniz sigorta kolu budur.

Bu kapsamda prim ödemesi yapabilmeniz için evde kendi imkanlarınızla süs eşyası, havlu, dantel v.b. ürünleri üretiyor ve satıyor olmanız gerekiyor. Ayrıca çiftçi, esnaf, şirket ortaklığı gibi kayıtlarınızın da olmaması gerekiyor. Tek yapmanız gereken gelir vergisinden muaf olduğunuza dair yazı ve başvuru formu ile SGK’ya başvurmak.Ev hanımları için aylık sigorta primi 2020’de en düşük 847,58 TL olacakken en yüksek ise 6.356,85 TL olacaktır.

Evde çalışarak para kazanmak ister misiniz ? Evde çalışarak para kazanabileceğiniz iş fikirleri için https://finanslayin.com/ev-hanimlarina-para-kazandiracak-parlak-4-is-fikri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta emeklilik şartları 2020

Sadece ek5 tarım sigortasında emeklilik şartlarınız 4a ssk kapsamına göre değerlendirilir. Ev hanımı ve isteğe bağlı bağkur sigortasında prim ödemeleri 4b bağkur kapsamında olduğundan şartlar bu kapsama göre hesaplanır.

Eğer ne zaman emekli olacağınızı merak ediyorsanız yazı altındaki yorum bölümünden ilk, ssk bağkur başlangıç tarihinizi, doğum tarihinizi ve hizmet bilgilerinizi bize ayrıntılı yazın ne zaman emekli olabileceğinizi hesap edelim.

İsteğe bağlı sigorta hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.