Ek 6 Sigorta Primi Ne Kadar 2020

Ek 6 sigorta primi tutarları belli oldu. Ay içerisinde 30 günden az çalışan şoförler ile sanatçılar 30 günden eksik kalan süreleri kendileri isteğe bağlı sigorta kapsamında 30 güne tamamlama hakkına sahipler. Ek 6 sigorta olarak tanımlanan bu sigorta kolunda 2020 yılında ödenecek prim tutarları da belli oldu. Peki ek 6 sgk isteğe bağlı ödeme şartları neler ve 2020’de ek 6 primi ne kadar oldu ? İşte cevabı;

Ek 6 sgk nedir ?

Sgk ek6 kapsamında 30 günden az sürelerinizi 30 güne tamamlayabilmeniz için ay içerisinde kısmi süreli iş sözleşmesine tabi olarak 10 günden az çalışıyor olmanız gerekiyor. Eğer bir ya da birden fazla işveren yanında kısmi süreli olarak çalışmakta iseniz ve prim gün sayınız 10 günden fazla ise o ayı 30 güne tamamlama hakkınız bulunmuyor.

SGK ek 6 isteğe bağlı başvurusu

Başvurunuzu form ve kısmi süreli iş sözleşmesi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Kısmi süreli iş sözleşmesinin bağlı olduğunuz meslek odası v.s. tarafından da onaylanmış olması gerekiyor. SGK’ya başvurunun ardından her ayın prim tutarını takip eden aya kadar ödemeniz gerekir.

SGK Ek 6 sigorta primi ne kadar 2020

Ödenecek aylık sigorta primi tutarı işsizlik primi ödemek isteyenler ile istemeyenler için farklı olacaktır. Eğer sigortalılığınız bittikten sonra işsizlik ödeneğinden yararlanmak istiyorsanız işsizlik primine tabi olarak biraz daha fazla prim ödemeniz gerekiyor.

Normalde ek 6 sigortalıları aylık brüt asgari ücretin %32,5’i oranında prim ödemesi yapmaktalar. Eğer siz isşizlik primine de tabi olmak istiyorsanız %35,5 oranında prim ödemesi yapmanız gerekir. Buna göre prim tutarları aşağıdaki gibi olacaktır

İşsizlik primine dahil olmayanlar için;

Günlük en düşük tutar: 28,69 TL aylık en düşük ise 860,82 TL olacaktır. Eğer tavandan ödemek isterseniz günlük en düşük 215,05 TL en yüksek ise 6456,15 TL olacaktır.

İşsizlik primine dahil olanlar için;

Günlük en düşük ödeme tutarı 31,34 TL aylık ise 940,28 TL olacaktır. Tavandan ödeyerek yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız günlük en yüksek tutar 235,07 TL en yüksek ise 7052,16 TL olacaktır.

Ek6 sigortalıları nasıl emekli olur ?

Bu isteğe bağlı sigorta kolunda ödenen primler eğer aktif vergi kaydınız v.s. yoksa ssk kapsamında hizmet olarak değerlendirilir. Sigortadan emeklilik şartları ilk ssk, bağkur v.s. başlangıcına göre farklılık gösterir. Bize ilk giriş tarihinizi yazmanız ve doğum tarihinizi de ay gün ve yıl olarak belirtmeniz halinde ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabiliriz.

Ek6 sigorta konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.