Banka Kredisi ile Emekli Olma Şartları

Hükümet 2018 Haziran seçimlerinden önce özellikle Sosyal güvenlik alanında bir dizi müjde ile sigortalıları sevindirdi.Bu müjdelerden biri de banka kredisi ile emekli olma imkanı.Bu yazımızda banka kredisi ile emekli olma şartlarını detaylı bir şekilde sizler için araştırdık.Detaylar için yazımızın devamını okumanızı öneriyoruz.

Banka Kredisi ile Kimler Emekli Olabilir ?

  • Bağkur borcunu ödemesi durumunda Bağkurdan emekli olabilecek sigortalılar,
  • Bağkur prim borcunu ödemesi durumunda SSK’dan emekli olabilecek sigortalılar,
  • Ek-5 sigortası kapsamında prim borcu bulunan sigortalılardan prim borcunu ödemesi durumunda emekli olabilecek sigortalılar,
  • Askerlik borçlanması yapması durumunda emekli olabilecek sigortalılar,
  • Ek-17 ve Ek-63 üncü maddeler kapsamında sigortalılık süresi durdurulan Bağkur sigortalıların tekrar bu süreleri ihya etmesi halinde emeklilik hakkınız kazanıyorsa bu sigortalılar da banka kredisi ile emekli olabileceklerdir.

Banka Kredisi ile Emekli Olmak İçin Başvuru Nereye Yapılmalıdır?

Banka kredisi ile emekli olabilmek için öncelikle bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuru yapmanız gerekmektedir.Başvurunuzun ardından dosyanız incelenecek kredi kullanmanız halinde emekli olabileceğiniz anlaşılırsa tarafınıza borcun peşin ödendiğinde emekli olabileceğinize dair bir yazı verilecek.Bu yazı ile protokol yapılan bankaya müracaat etmeniz gerekmektedir.

Banka Kredisini Hangi Bankadan Kullanmam Gerekiyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu Ziraat Bankası ile protokol yapmıştır.Bu nedenle banka kredisini sadece Ziraat Bankasından kullanabilirsiniz.Diğer bankalardan emekli olabilmek için banka kredisi çekemezsiniz.

Banka Kredisi ile Emekli Olabilmek İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Banka kredisi ile emekli olabilmek için son başvuru tarihi 31/07/2018’dir. Bu tarihin uzatılmasına dair bir karar şu an için alınması.

Banka Kredisi Kullanırken Vade ve Faiz Oranları Nedir?

Ziraat Bankası emekli olacak sigortalılara 60 ay vade ve avantajlı %1,28 faiz oranı ile kredi kullandıracak.

Banka Kredisi İçin Miktar Sınırlaması Var Mı?

Evet var.Kullanacağınız kredinin bir aylık taksitinin maaşınızdan düşük olması gerekiyor.

Banka Kredisi Kullandım Banka Promosyonu Alabilir Miyim?

Evet alabilirsiniz.1000 TL nin altında maaş almanız halinde 300 TL,1000-2000 TL maaş almanız haline 375 TL,2000 TL üzerinde emekli maaşı almanız halinde ise 450 TL banka promosyonu alabilirsiniz.

Banka Kredisi Kullandım,Maaşımı Hangi Bankadan Alacağım?

Yapılan protokol kapsamında banka kredisi kullanarak emekli olduysanız kredi borcunuz bitene kadar maaşınızı Ziraat Bankasından çekmek zorundasınız.Bu süre zarfında maaşınızı başka bir bankaya taşımanız mümkün değildir.

Banka Kredisi Kullanırken Kara Liste Sorgulaması Yapılacak Mı?

Eğer banka kredisi ile emekli olmayı düşünüyor ancak kredi veya kredi kartı borçlarınızdan dolayı bankaların kara listesine düştüyseniz rahat olun.Bu protokol kapsamında emekli olmak için kredi kullanacakların kara liste sorgulaması yapılmayacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.