Doğum Borçlanması Hesaplama

Doğum borçlanması her yıl brüt olarak belirlenen asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Bu ücret çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. Kadın çalışanlar 4A veya 4B kadrosu fark etmeksizin 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapabilmektedir. Doğum öncesinde ya da sonrasında doğum iznine ayrılan kadın işçiler bu süre içerisinde sosyal güvenlik sistemi dışında kalmaktadır. Bu durum ise kadın çalışanların yanlış bilindiği üzere daha erken emekli olmasını sağlamaz fakat prim günü kazanmalarına neden olur.

Günümüzde kadın çalışanlar için doğum borçlanması hesaplama en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Doğum borçlanması çocuk sayısına göre değişim göstermektedir. Eğer 3 çocuk sahibi iseniz doğum borçlanmanızı en üst limit olan 2160 güne kadar yapabilmektesiniz. Bu gün sayısı isteğiniz doğrultusunda değişim göstermektedir.

Doğum Borçlanması Nedir?

 Doğum borçlanması devlet tarafından doğum yapan kadınlara yönelik çalışmadıkları dönemlerde prim ödenmesi ile birlikte emekliliğe hak kazanmaları için sağlanan bir haktır. Aslında bu borçlanma bir hizmet borcu olarak görülebilir. Sigorta, Bağkur veya diğer sosyal güvencelere sahip kadın çalışanlar bu sosyal güvencelerin başlamasından sonra çocuk yapmaları halinde doğum borçlanmasından faydalanabilmektedir. Doğum borçlanması hakkında sahip olan kadınlar bu günleri hizmet süreleri içerisinde saydırarak prim günü kazanabilmektedir.

Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Doğum borçlanması üzerine ödenecek olan ücret o yılın asgari ücreti baz alınarak hesaplanmaktadır. Brüt asgari ücretin günlük ücreti tespit edilerek bu ücretin yaklaşık olarak %32’si bir günlük doğum borçlanması ücretini göstermektedir. Bunun 7,5 katı ise günlük olarak borçlanmanın en üst limiti olmaktadır. Doğum borçlanması tutarları brüt asgari ücreti üzerinden hesaplandığından senelik olarak değişim göstermektedir. 2018 yılını baz aldığımız doğum borçlanması günlük en az 21,65 TL aylık ise 649,44 TL olarak hesaplanmaktadır.

Doğum Borçlanması Yararlanma Şartları

Doğum borçlanmasından yararlanmak istiyorsanız belirli şartları sağlamanız gerekmektedir. Bunların başında ise kadın çalışanların sigortalı olarak çalışıyor olması ve sigorta başlangıcının yapılması gelmektedir. Bunun yanı sıra borçlanmış bulunduğu çocuğun yaşamış olması da bu şartlar arasında yer almaktadır. Doğum borcundan yararlanabilmeniz için doğum borçlanma başvuru formu ve kimlik fotokopisi gibi bazı bilgi ve belgelerinde temin edilmesi gerekmektedir.

2 Yorum
  1. Barış Can

    2019 da çocuk borçlanması ne kadar olacak?

    1. Editör

      2019 Çocuk borçlanması günlük 27.28 Tl olarak hesaplanmaktadır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.