Devlet Öksüz ve Yetim Yardımları

Annesi ve babası vefat eden, öksüz ve yetim çocuklara yönelik olarak devletimiz tarafından pek çok yardım uygulanmaktadır. Buradaki asıl amaç ise sosyallik ilkesini benimseyerek öksüz ve yetim çocuklarımızın normal yaşam standartları içerisinde olumlu bir birey olarak topluma kazandırılmasıdır. Bu yardımlar başta devlet ve hayırsever vatandaşlarımız olmak üzere özel kuruşular, dernekler ve vakıflar üzerinden de yapılmaktadır. Bu yardımlar ile birlikte bir nebze de olsa öksüz ve yetim çocuklarımızın temel ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanmaktadır. Devlet Öksüz ve Yetim Yardımlarını genellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla yapmaktadır.

SGK tarafından sağlanan öksüz ve yetim yardımı maaşı günümüzde yaklaşık olarak 100 TL civarındadır. Her ne kadar bu ücret az gibi gözükse de çocuklarında harcaması göz önünde bulundurularak temel ihtiyaçlarının giderilmesi için yeterli bir miktardır. SGK tarafından sağlanan öksüz ve yetim yardımları erkekler için belirli bir yaşa kadar sağlanırken bu durum bayanlar için yaş ile sınırlı kalmayarak resmi evlilik sürecine kadar devam etmektedir. Bunun yanı öksüz ve yetim çocuklara karşı devlet aynı zamanda eğitim yardımında da bulunmaktadır.

Öksüz ve Yetim Yardımı Şartları Nelerdir?

Öksüz ve Yetim Yardımından faydalanılması için belirli şartların oluşması gerekmektedir. Bu şartların başında ise 18 yaşından küçük olmak ve anne ya da babasından birisinin vefat etmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yardımdan aktif olarak faydalanan kişilerin evlilik akdini gerçekleştirmesi ile birlikte bu yardım sona ermektedir. Bu yardımdan faydalanabilmeniz için evlenmemiş olmanız gerekmektedir. Başka yardımlar ve ekonomik desteklerden faydalanmanız ise öksüz ve yetim yardımı şartları arasında yardımı elde edemeyeceğiniz yönünde etkili olmaktadır.

Öksüz ve Yetim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öksüz ve Yetim Yardımları Valilikler, Belediyeler ve Kaymakamlıklar bünyesinde yer alan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından sağlanmaktadır. Bu kuruluşlar aracılığıyla başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru esnasında sizlerde belirli bilgi ve belge talep edilmektedir. Bu bilgi ve belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde bildirilmesi gerekmektedir. Başvurunuz sonrasında ilgili kuruluşlar tarafından inceleme sağlanmaktadır. Bu inceleme sonucunda ise yardımdan faydalanıp faydalanmayacağı yönünde olumlu ya da olumsuz olarak dönüş sağlanmaktadır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.