Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır

Beklediğiniz gün geldi, emekli olabilmek için yaş şartını ve gün şartını tamamladınız ve emeklilik dilekçenizi son çalıştığınız ile bağlı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne verdiniz. Peki bundan sonra ne yapmanız gerekiyor ? Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır ? ilk maaşınızı nasıl ve nereden çekeceksiniz ? Hangi tarihten itibaren emekli maaşınız başlayacak ? Merak edilen tüm soruları sizler için yazımızda anlattık.

SSK dan Emekli Olacakların Emekli Maaşı Hangi Tarihte Başlar?

SSK’dan emekli olmak için dilekçe verenlerin emekli maaşları dilekçe tarihini takip eden aybaşından itibaren başlar. Örnek vermek gerekirse;yaşını ve prim gün sayısını dolduran sigortalı 22.08.2018 tarihinde emeklilik dilekçesi vermiştir.Bu sigortalının emekli maaşı 01.09.2018 tarihinden itibaren başlayacaktır.Emekli olmadan önce işten çıkış bildirgenizin verilmiş olması gerekiyor.

Bağkurdan Emekli Olacakların Emekli Maaşı Hangi Tarihte Başlar?

Bağkurdan emekli olmak için  dilekçe verenlerin de emekli maaşları yine SSK çalışanlarında olduğu gibi emeklilik dilekçesini verdiği takip eden ay başından itibaren başlayacaktır. Burada bağkur sigortalılarının dikkat etmesi gereken husus 18 TL den daha fazla borcu olduğu taktirde aylığın bağlanmayacağıdır. Bağkur sigortalılarının emekli olması için kendi nam ve hesabına çalışmasını terk etmesi gerekmiyor.

Emekli Sandığından Emekli Olacakların Emekli Maaşı Hangi Tarihte Başlar?

Devlet memurlarının emekli maaşları görevle ilişiklerinin kesildiği tarihi takip eden aybaşından itibaren başlamaktadır.

Emekli Maaşı Ne Kadar Sürede Bağlanır?

Emekli maaşınızın bağlanma süresi dosyanızın durumuna göre değişecektir. Eğer farklı illerde çalışmalarınız var ise o illerden hizmetler istenecek, farklı kurumlarda hizmetleriniz varsa hizmet birleştirme işlemleri yapılacak dosyanız oluşturulduktan sonra emeklilik işlemleriniz başlatılacaktır. Bu nedenle emeklilik dilekçesi vermeden önce hizmet birleştirme işlemini yaptırmanızı öneriyoruz. Hizmetlerinizi emekli olmadan önce birleştirirseniz emeklilik işlemleriniz çok kısa bir sürede sonuçlanacaktır.

Yine emekli maaşınızın bağlanma süresini etkileyen bir diğer unsur başvuru yaptığınız sosyal güvenlik il müdürlüğü ya da sosyal güvenlik merkezinin iş hacmidir. Bilindiği üzere emeklilik dilekçesi sigortalının bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezlerine yapılıyor. Başvuru yaptığınız sosyal güvenlik merkezinin iş hacmi çok fazla ise emekli maaşı bağlama süresi o oranda artacaktır. Bu nedenle küçük illerde emekli maaşı daha çabuk bağlanmaktadır.Ortalama olarak büyük illerde emeklilik dilekçesi talepleri 2-3 ayı bulurken,küçük illerde 1 aydan daha kısa bir sürede emekli maaşı bağlanmaktadır.

İlk Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Emeklilik için dilekçenizi verdiniz, dosyanız incelendi ve emekli maaşınız bağlandı. Bundan sonra ne yapmanız gerekiyor ? Emekli maaşınız bağlandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu size maaşınızın bağlandığını, hangi tarihte alacağınızı, hangi bankadan alacağınızı ve emekli maaş miktarını belirten bir belge gönderecektir. Eğer emeklilik dilekçenizde herhangi bir banka ve şube belirttiyseniz o şubeden belirtmediyseniz Ziraat Bankasının kurum tarafından belirlenen şubesinden ikamet ettiğiniz bölgede Ziraat Bankası bulunmuyorsa herhangi bir PTT şubesinden aylığınızı belirtilen günde çekebilirsiniz.SGK emekli maaşınızı TC kimlik numaranıza yatırıyor.Hesap açtırma ve bankamatik gibi işlemlerinizi bankanızla yürütmeniz gerekiyor.

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Alınır?

Emeklilerin maaş ödeme tarihleri ssklılar için tahsis numarasının son hanesine bağkurlular için ise bağkur sicil numarasına göre belirleniyor.Tahsis numarasını kurumun emeklilik sistemi otomatik oluşturduğundan dolayı sizin tahsis numaranızı seçme imkanınız maalesef yok.SSK emeklileri maaşlarını her ayın 17 si ila 26 sı arasında bağkur emeklileri emekli maaşlarını her ayın 25 ila 28 i arasında emekli sandığı emeklileri ise her ayın 1 i ila 5 i arasında emekli maaşlarını almaktadırlar. Maaş gününüz cumartesi gününe denk geliyorsa maaşınız cuma günü maaş gününüz pazar gününe denk geliyorsa maaşınızı pazartesi günü alabilirsiniz.

İlk Emekli Maaşı Neden Fazla?

Yukarıda anlattığımız gibi emekli maaşının başlangıç tarihi emeklilik dilekçenizi verilen tarihi takip eden aybaşı yani ayın 1 idir. Bu nedenle ayın 1 i ile ödeme günü arasındaki süreye emeklilere SGK tarafından kıst aylık ödenmektedir. Örnek vermek gerekirse; sigortalı 19.10.2018 tarihinde emeklilik dilekçesi vermiştir. Bu sigortalıya emeklilik işlemleri sırasında verilen tahsis numarasının son rakamı 5 tir.Tahsis numarasının son rakamı 5 olan emekliler maaşlarını ayın 19’unda aldığından dolayı bu sigortalıya 01.11.2018-18.11.2018 tarihleri arası için 18 günlük kıst aylık ve 19.11.2018-18.12.2018 tarihleri arası için de 1 aylık maaş ödenecektir. İlk emekli maaşı bu nedenle fazla olmaktadır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.