SGK Öncesi Doğum Borçlanması

Bilindiği üzere hükümet son yıllarda doğum yapan kadın sigortalılara bir çok hak tanıdı. Bu haklardan birisi de kadınların doğum süreleriyle çalışamadığı süreleri borçlanarak hizmet kazandırmak. Peki doğum borçlanması nedir, nasıl yapılır ? SGK öncesi doğum borçlanması yapılır mı ? Doğum borçlanması ne kadar ? doğum borçlanması için kredi var mı ? Tüm bu soruların cevabı için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Doğum Borçlanması Nedir ?

Doğum borçlanması kadın sigortalıların doğumları nedeniyle çalışamadıkları süreleri borçlanmasıdır. Kadın sigortalılar bu sayede eksik günlerini tamamlayabilmekte emekli olabilmektedirler.

Doğum Borçlanmasının Şartları Nelerdir ?

Doğum borçlanması yapılabilmesi için;

  • Kadın sigortalının doğumdan önce ssk,bağkur ya da emekli sandığı kapsamında bir işe girişinin yani sigorta başlangıcının bulunması gerekiyor.
  • Doğumdan sonraki ilk 24 aylık dönemde adınıza prim yatmamış olması gerekiyor. Eğer eksik prim yattıysa eksik kalan günlerinizi de doğum borçlanması yoluyla tamamlayabilirsiniz.
  • Çocuğun sağ olarak doğması ve ilk 24 aylık dönemde yaşaması gerekiyor. Eğer çocuk vefat ederse vefat ettiği tarihe kadar olan süreyi borçlanabilirsiniz.
  • SGK’ya yazılı olarak başvuru yapmanız gerekiyor.

Doğum Borçlanması Kaç Gün Yapılır?

Doğum borçlanması kadın sigortalının ilk işe başladığı tarihten sonraki süreler için her çocuk başına 2 yılı geçmemek üzere 3 çocuk için toplamda 6 yıl borçlanma yapılabilir. İhtiyacınız olduğu süre kadar kısmi borçlanma yapabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Ne Kadar? Doğum Borçlanması Hesabı Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanmasını 01 Ocak 2018-31 Aralık 2018 tarihleri arasında yaparsanız günlük borçlanmada ödeyeceğiniz tutar 21,64 TL dir.Örnek vermek gerekirse 2 çocuk için doğum borçlanması yapacak olan bir kadın sigortalı her bir çocuk için 2 yıl yani 720 gün borçlanabilecektir.2 çocuk için 1440 gün borçlanma yapacak kadın sigortalının doğum borçlanması için ödeyeceği tutar en düşük 21,64 x 1440 =31,161.60 TL olacaktır.Bu tutarlar ödeyeceğiniz en düşük tutarlar olup;dilerseniz bu tutarların 7.5 katına kadar da doğum borçlanması yapabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Ne Zaman Yapılır?

Doğum borçlanmasını doğumdan sonraki 2 yılın sonunda yapabileceğiniz gibi,2 yıldan sonraki bir dönemde ya da emekli olacağınız zaman yapabilirsiniz. Borçlanmanın ne zaman yapılacağı ile ilgili herhangi bir zaman kısıtlaması ya da zaman aşımı süresi bulunmamaktadır.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır ? Doğum Borçlanması Başvuru Formu

Doğum borçlanması başvurusunu son çalıştığınız ilin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine doğum borçlanması başvuru formunu doldurarak  yapabilirsiniz. Doğum borçlanması başvuru formunu doldururken borçlanacağınız süreleri belirtmeniz gerekiyor.

SGK Önce Doğum Borçlanması Yapılır Mı?

Kadın sigortalıların doğum borçlanması ile ilgili en çok merak ettiği konu ilk işe girişlerinden önceki doğumlarına borçlanma yapabilip yapamayacağıdır. Doğum borçlanması sigortalı kadınlara verilen bir hak olduğundan dolayı kadınların ilk işe girişinden önceki doğumlarına, doğum borçlanması yapabilmesi mümkün değildir. Ancak çırak ya da staj sigortanız var ise doğum borçlanması yapabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Sigorta Girişini Geriye Çeker Mi?

Doğum borçlanması kadın sigortalıların ilk işe giriş tarihinden sonraki süreler için yapıldığından dolayı sigortalı ilk işe girişini geriye çekmez kadın sigortalılara sadece gün kazandırır.İlk işe giriş tarihini geriye çekmediğinden dolayı da emeklilik yaşını değiştirmez.Ancak çırak ya da stajyer sigortanız var ise borçlanma yaptığınız süre kadar ilk işe giriş tarihiniz geriye çekilir.

Doğum Borçlanması Kredisi Var Mı?

Doğum borçlanması için özel olarak kredi veren banka bulunmamaktadır. Ancak doğum borçlanması yaparak emekli olabiliyorsanız 31 Ağustos 2018 tarihine kadar başvuru yapmanız halinde Ziraat Bankasından kredi kullanarak emekli olabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için Banka Kredisi ile Emekli Olma Şartları 2018 başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.