Hangi Kurumlarda Tayin İstemek Kolay

Memur olduktan sonra merak edilen konulardan birisi de tayin meselesidir. Özellikle hangi kurumda tayin daha kolay sorusu birçok memurun ortak bir sorusu haline gelmiştir. Bu durum gerek aile bütünlüğü gerekse kişilerin memleketine daha yakın olabilmeleri amacıyla talep edilmektedir. Hal böyle olunca birçok memur ataması yapıldıktan sonra ne kadar sürede tayin olabileceğini hesap etmektedir. Sizlere bu yazımızda Hangi Kurumlarda Tayin İstemek Kolay konusundan bahsedeceğiz.

Kamu kurum ve kuruluşları son yapılan düzenlemeler ile memurların tayin hakkına ilişkin değişik şartlar öne koymaktadır. Bu şartlardan birçoğu asaletin tasdik olmasıdır. Bunun yanı sıra memurlar aile bütünlüğünün sağlanması, eğitim ve öğretim hakkı ve süresinin dolması gibi birçok neden ile tayin talebinde bulunmaktadır. İlgili kurum yönetimince değerlendirilen bu talepler çoğu zaman reddedilmekte ve memurların itirazları üzerine emsal sayılabilecek kararlar ortaya çıkmaktadır.

Özellikle son dönemlerde alınmaya başlanan sözleşmeli memurların tayin hakları oldukça muallâkta bırakılmış bir konu haline gelmiştir. Herhangi bir düzenlemeye tabi tutulmayan sözleşmeli memurlar tayinlerinin nasıl yapılacağı ve sürecin nasıl işleyeceği konusunu oldukça merak etmektedirler. Bunun yanı sıra memuriyet hayatına hazırlanan birçok kişi de hangi kurumların kolay tayin hakkı verdiği hususunda araştırma yapmaktadır.

Memur Olur Olmaz Tayin Olmak Mümkün Mü?

KPSS gibi zorlu bir süreci geçerek memur olmaya adım adan birçok kişi aynı zamanda tayin hususunu da oldukça merak etmektedir. Memur olur olmaz tayin olabilmeniz kurumlar arasında değişiklik göstermektedir. Kimi kurum aile bütünlüğünün sağlanması, eğitim ve öğretim durumu ve diğer taleplere ilişkin olumlu bakarak tayin talebini kabul etse de kimi kurum bu durumları kabul etmeyerek tayin talebinizi reddetmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere tayin talebiniz içinde bulunduğunuz kuruma ve şartlara göre değişiklik göstermektedir.

Memur Olduktan Sonra Hangi Kurumda Tayin Daha Kolay

Memur olduktan sonra en çok tartışılan meselelerden birisi de tayin meselesidir. Birçok kurum kendi içeriğinde tayin taleplerine ilişkin olarak farklı değerlendirmede bulunmaktadır. Talebi reddedilen adaylar ise bu karara itiraz etmekte ve İdare Mahkemesinden emsal karar beklemektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı tayin hususunda en çok tartışılan bakanlıklar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra İçişleri Bakanlığı ve KİT’ler en tayin konusunda sistemi oluşturulan kurumlar arasında yer almaktadır. Yayımlanan son tayin yönetmeliklerine göre memurların atanmış oldukları bölgelerde belirli süre faal olarak çalışması beklenmektedir.

Bu süreç Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığında düzgün bir şekilde işlese de Adalet Bakanlığında tam olarak oturtulmamıştır. Belirli süre çalışan memurlar süreleri dolup tayin istediklerini personel eksikliğinden ve istihdamın sağlanmamış olmasından dolayı engellenmektedir.  Memurlar ise bu taleplere ilişkin İdare Mahkemelerinden birçok emsal karar alarak tayinlerin gerçekleşmesini sağlamıştır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.