İş Güvenliği Uzmanı Maaşları 2020

İş güvenliği uzmanı maaşları belli oldu. İş Güvenliği uzmanlığı son dönemlerin oldukça popüler mesleği haline gelmiştir. İçerisinde birçok alan barındıran iş güvenliği uzmanlığı özellikle iş sağlığı ve güvenliğinin zorunluluk haline getirilmesi ile birlikte yükselişe geçmiştir. Hali hazırda bu mesleği icra eden ve öğrenimini gören birçok kişi ise bu mesleğin sağladığı maaşı merak etmektedir. Sizlere bu yazımızda İş Güvenliği Uzmanı Maaşları 2020 konusundan bahsedeceğiz.

İş Güvenliği uzmanları iş yerleri ve işçi sağlığı için oldukça önemli arz eden bir meslek icra etmektedirler. Birçok zorluğu içerisinde barındıran bu meslek son dönemlerde zorunlu bir hale gelmesinden dolayı oldukça rağbet görmeye başlamıştır. İş Güvenliği Uzmanlığı için ayrıca çeşitli kurumlar tarafından sertifika ve eğitim verilmektedir. Sizlere makalemizde detaylı olarak iş güvenliği uzmanlığından bahsedeceğiz

İş Güvenliği Uzmanlığı Nedir ?

İş Güvenliği Uzmanları, iş yerinin güvenlik, sağlık ve çevre koşulları ile ilgilenen ve düzenlemelerde bulunan meslek sahiplerine denmektedir. Ayrıca işçileri koruma, kimyasal, fiziksel, radyolojik ve biyolojik tehlikelere karşı önlem alma gibi birçok konuda destek sağlamaktadır. İş güvenliği uzmanı olabilmeniz için üniversitelerin fizik ve kimya bölümleri, teknik öğretmenler ve iş sağlığı ve güvenliği mezunu olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra alacağınız eğitim ve sertifikalar ile de iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından onay almanızdır.

İş Güvenliği Uzmanlığı Görevleri

İş yerlerinde meydana gelebilecek riskleri önlemek ve işçi sağlığını ön planda tutmak İş Güvenliği Uzmanlarının temel görevleridir. Bunun yanı sıra birçok göreve sahiptirler. Bunların bazılarını listelemek gerekirse;

  • İş Yeri Ortamını ve Ekipmanları Denetlemek
  • İş Yerindeki Risk ve Tehlikeleri Belirlemek
  • Malzeme Örnekleri Üzerinde Analiz Gerçekleştirmek
  • İşçi Koşullarının Uygunluğunu Denetlemek
  • Kazaların Önlenmesi Amacıyla Tedbir Almak
  • Çevreye Zarar Verebilecek Etkenleri Tespit Etmek
  • İlk Yardım ve Acil Durum Karşısında Eğitim Vermek

2020 İş Güvenliği Uzmanlığı Maaşları Ne Kadar ?

İş Sağlığı ve güvenliği uzmanlığı maaşları mesleği kadar merak edilen hususlar arasında yer almaktadır. İş yerinin ve işçi sağlığının güvenliğinin sağlanması amacıyla büyük zorluklar altında çalışan iş sağlığı güvenliği uzmanları ayrıca birçok yükümlülük taşımaktadır.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları maaşlarını 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odası Birliği (TMMOB)  kanuni hükümlerini dayanarak almaktadır.  TMMOB Yönetim Kurulu tarafından açıklanan 2020 yılı rakamına göre İş Güvenliği Uzmanları yaklaşık olarak 4750 TL maaş almaktadırlar.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.