Polis Memuru Maaşları 2020

Polis memuru maaşları belli oldu. Günümüzde saygın meslek olarak adlandırılan çok az meslek bulunmaktadır. Öğretmenlik ve doktorluğun yanı sıra Polislik mesleği de halk nazarında en saygın meslekler arasında yer almaktadır. Son dönemler de yapılan zamlar ile birlikte polislik maaşında da belirli oranda artışmış olmuştur. Sizlere bu yazımızda Polis Memuru Maaşları 2020 konusundan bahsedeceğiz.

Polis memurları herkesçe bilindiği üzere gecesi gündüzü olmayan zor mesleklerden bir tanesidir. Fakat halkımız tarafından oldukça saygı gören ve rağbet edilen meslek grupları arasında ilk sırada yer almaktadır. Büyük bir cefakârlıkla yürütülen bu meslek birçok kişi için ise hayallerdeki meslektir. Birçok riskin göze alındığı ve son dönemlerde yapılan alımlar ile birlikte oldukça rağbet gören polislik mesleği aynı zamanda maaş olarak da merak edilen konulara arasında yer almaktadır. Polislik mesleği hakkında sizlere detaylı olarak bilgi aktaracağız.

Polis Memuru Olma Şartları

Polis memurları, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan en alt rütbeli personeldir. Polis memurları PMYO ve POMEM mezunlarından alınmaktaydı fakat son dönemlerde artan ihtiyaç dolayısı ile lise, ön lisans ve lisans mezunlarına yönelikte alım yapılmaya başlanılmıştır. Memur statüsünde yer alan polisler zor mesleklerinin yanında ayrıca birçok ayrıcalığa ve hakka sahiptirler.

Polis Memuru Görevleri Nelerdir ?

Birçok zorluk ile birlikte görevlerini layıkıyla yerine getirmeye çalışan polis memurları birçok sorumluluğa sahiptir. Emniyet Genel Müdürlüğünün çeşitli birimlerinde yer alan polis memurluğu aynı zamanda görev bakımından da oldukça çeşitlidir. Sizler için polis memuru görevlerini listeledik;

  • Suçun İşlenmesine ya da İşlenen Suçun Tekrarlanmasına Engel Olmak
  • İzinsiz Yapılan Toplantı ve Yürüyüşleri Önlemek
  • Olay Yerinde Gerekli Tedbir ve Önlemleri Almak
  • Trafik Düzenini ve Akışını Sağlamak
  • Halkın Huzurunu Bozan ve Suçlu Kişileri Yakalamak
  • Saldırıları Önlemek
  • Suç Örgütlerini Takibe Almak

2020 Polis Memuru Maaşları Ne Kadar?

Polis memurları birçok engel ve zorluğun altında görevini sabırla yürütmektedir. Günü geldiğinde mesai kavramı olmayan ve sürekli çalışmak durumunda kalan polis memurlarının almış oldukları maaşlar oldukça merak edilen konular arasında yerini almıştır.

Maliye Bakanlığının gelen zamlar ile birlikte 2020 yılı maaş kat sayısını açıklaması ile birlikte polis memurlarının alacağı maaşlar netlik kazandı. 2020 yılı ocak ve temmuz ayı itibari ile en düşük polis memuru maaşı yaklaşık olarak 5000 TL en yüksek polis memuru maaşı ise yaklaşık olarak 5.500 TL olarak belirlendi.  Bu maaşın yanında nöbet ve diğer etkenlere bağlı olarak ek ücretler ödenmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.