İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2020

İşsizlik maaşı 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle asgari ücrete bağlı olarak artacak. Her yıl olduğu gibi İşkur işsizlik maaşı 2020 yılında verilmeye devam ediyor. Asgari ücrete gelen zam oranında artıştan sonra 2020 yılı için brüt asgari ücrete göre hesaplanan İşkur işsizlik maaşı tavanının artacak olması milyonlarca vatandaşta beklenti oluşturdu.

Halihazırda işsizlik maaşı aşan milyonlarca insan gibi şu an çalışmakta olan vatandaşlarımız için de işsizlik maaşı büyük bir güvencedir. İşsiz kalan kişilerin hayatımı idame ettirebilmesi ve evine bakabilmesi için yeni bir iş bulana kadar işsizlik maaşı yeterli gelmektedir. Bu yazımızda işsizlik maaşı alma şartları ve güncel maaş tutarları konusunda bilgi bulabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır 2020 ?

İşsizlik maaşının başvuruda bulunulmadan önce İşkur tarafından istenen şartların bilinmesi gerekmektedir. İşsizlik maaşını kimler alabilir sorusuna cevap olarak İşkur’un istediği şartlar;

 • Kendi isteği ve rızası dışında hizmet akdinin feshedilmesi,
 • Hizmet akdinin feshine sebep olacak bir kusurun bulunmaması,
 • Hizmet akdi feshedildiği tarihe kadar en az 120 gün sigorta priminin yatırılmış olması,
 • Son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta priminin ödenmiş olması

Şeklinde sıralanmıştır. Gerekli şartlar sağlandıktan sonra işsizlik maaşı için nereye başvurulur sorusuna cevap olarak İşkur birimlerine şahsi veya online olarak başvuruda bulunulması gerektiği söylenebilir. İşsizlik maaşı başvurusu için gerekli evraklar sanıldığının aksine fazla sayıda değildir. İşsizlik maaşı alabilmek için;

İşsizlik maaşı için gerekli evraklar 2020

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Son çalışılan işyerince düzenlenen İşten Ayrılma Belgesi

İle birlikte İşkur’a başvuruda bulunmak yeterli olacaktır. Başvuru gerçekleştirildikten sonraki ayın son gününe kadar işsizlik maaşı bağlanması kararı İşkur tarafından verilecek olup, işsizlik maaşı her ayın 5’inde dağıtılmaktadır. İşsizlik maaşına başvurusu sırasında kaç para işsizlik maaşı alacağını merak edenler olabilir.

Gerekli evraklar konusunda detaylar ve evrakları indirmek için hemen https://finanslayin.com/issizlik-maasi-icin-gerekli-belgeler-2019/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı hesaplama 2020

İşsizlik maaşı hesaplaması yapılırken iki kıstas bulunmaktadır;

 • Son 4 aylık sigorta primleri dikkate alınarak hesaplanan işsizlik maaşı tutarı, günlük ortalama brüt kazancın yüzde 40’ı şeklinde hesaplanmaktadır.
 • Hesaplanan tutarın verilebilmesi için asgari ücret aylık brüt tutarın yüzde 80’inin geçmemesi gerekmektedir.

Hesaplama hakkında daha fazla ayrıntı için hemen https://finanslayin.com/issizlik-maasi-hesaplama-2019/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı kaç ay ödenir 2020

İşsizlik maaşı hesaplamasından bahsedildikten sonra sıra işsizlik maaşının kaç ay verileceğini hesaplamaya geldi.

 • Son 3 yılda 600 gün prim ödemesi yapılmışsa 6 ay,
 • Son 3 yılda 900 gün prim ödemesi yapılmışsa 8 ay,
 • Son 3 yılda 1080 gün prim ödemesi yapılmışsa 10 ay

Süre ile işsizlik maaşı alınabilir. İşsizlik maaşı ile ilgili tüm detaylar öğrenildikten sonra sıra işsizlik maaşına başvuruda bulunan adayların başvuru sürecini takip edebilmesine sıra geldi. İşsizlik maaşı sorgulama işlemleri için başvuru sahipleri E-Devlet kapısını kullanabilirler. E-Devlet kapısı içerisinde yer alan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) sayfası altında İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Sorgulama bölümünden işsizlik maaşı sorgulanmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak için TC Kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir.

2020 işsizlik ödeneği ne kadar ?

01 Ocak 2020 tarihi itibariyle en düşük işsizlik ödeneği 1177,20 TL en yüksek ise 2.354,40 TL olacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.