İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Belgeler 2020

İşsizlik maaşı için gerekli belgeler nelerdir ? İşsizlik maaşı alabilmek için kanunen bazı şartları sağlamanız gerekmektedir.  Tabi şartları sağlıyor olmak tek başına yeterli değil. Ödenekten yararlanabilmek için İŞKUR’aişsizlik maaşı için gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapmanız gerekiyor.  Bu yazımızda işsizlik ödeneği başvurusunu nasıl yapabileceğiniz ve issizlik maasi icin gerekli belgeler konusunda bilgi edinebilirsiniz.

İşsizlik maaşı için gerekenler

İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmeniz için iş çıkışınızın işveren tarafından verilmiş olması, işten çıktığınız tarihten önceki son 3 sene içerisinde en az 600 gün sigorta priminizin olması ve son 4 ay çalışmış olmanız gerekiyor. Bu şartları sağlamanız halinde başvuru hakkınız var.

İşsizlik maaşı başvurusu için gerekli evraklar 2020

Maaş başvurusunu online olarak kolayca e devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. E devlet sisteminden başvuru yaptığınızda İşkur’a herhangi bir belge ibraz etmeniz gerekmez. E devlet sisteminden maaş başvurusunu İşkur-İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu menüsünden kolayca yapabilirsiniz.

Yok ben online başvurudan anlamam zaten güvenmem ben başvurumu bizzat İşkur müdürlüğüne yapacam diyorsanız bu durumda işverenden ya da bağlı olduğunuz SGK’dan işten çıkış belgeniz ve kimliğiniz ile birlikte bağlı olduğunuz İşkur Müdürlüğü’ne başvurun. İşsizlik maaşı başvuru formu da İşkur tarafından orada size verilecektir. Bunların haricinde başvuruda herhangi bir belge istenmez.

İşsizlik maaşı ne kadar 2020

Ödenek iş çıkış tarihinden evvelki son 4 aylık brüt maaşınızın son  4 ayın gün sayısına bölünmesi sonucu hesaplanır. Çıkan tutarın 30 katının %40’ı alabileceğiniz işsizlik ödeneğidir. İşsizlik maaşı brüt asgari ücretin %80’ini hiç bir şekilde geçemez.

Brüt asgari ücret 2020 yılının tamamında 2.943,00 TL olarak belirlendi. Bu durumda 01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında alınacak en düşük  1177,20 TL ve en yüksek ise  2354,40 TL olacaktır.

İşsizlik ödeneği kaç ay alınır 2020

Maaşın ödeneceği süre işten çıkış tarihinden önceki son 3 sene içerisindeki toplam ssk prim gün sayısına göre belirleniyor. Eğer en az 600 gün sigorta varsa 6 ay, 900 gün varsa 8 ay, 1080 gün varsa 10 ay süre ile ödenekten yararlanabilirsiniz.

İşsizlik maaşı alan sağlıktan yararlanabilir mi ?

Maaş aldığınız süre boyunca sağlık hizmetlerinden siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Ayrıca genel sağlık sigortası kapsamına geçerek prim ödemeniz gerekmez. Maaş bitiminde eğer güvenceniz yoksa GSS kapsamına geçmeniz gerekiyor.

İşsizlik ödeneği hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.