Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır 2020

Yeşil kart nasıl çıkarılır hakkında tüm detaylar yazımızda. Yeşil kart sağlık sigortası işlemleri 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir. Zorunlu genel sağlık sigortası uygulaması 01 Ocak 2012 tarihinde başlamış ve herhangi bir Sosyal güvencesi olmayan kişiler bu kapsama alınmıştır.

Malumunuz SGK yeşil kart alabilme şartlarından birisi de hane halkı ortalama gelirinin şahıs başına net asgari ücretin 1/3’ünden azca olmasıdır. 2020 net asgari ücret tutarları açıklandı. Bu durumda yeşil kart alma şartları 2020 gelir şartı ve öteki şartlar mevzusunda yazımızda bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK Yeşil kart nasıl alınır 2020

Yeşil kart alabilmeniz için ilk olarak gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Gelir testi başvuruları ise ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta.

Gelir testi sonuçlandıktan sonrasında son olarak yeşil kart başvurusu için bağlı olduğunuz SGK’ya uğramanız gerekiyor.

SGK Yeşil kart şartları 2020

Yeşil kart açtırmak için lüzumlu şartlar şunlardır;

  • Hane halkı gelirinin şahıs başı ortalamasının net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekmektedir. 2020 senesinde asgari ücretin AGİ hariç 1/3’ü 701,32 TL dir. Kısaca ortalama geliriniz şahıs başı 701,32 altında ise gelir sonucunuz yeşil kart olarak belirlenebilir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu yeşil kart için aranan öteki şartlar müracaat meydana getiren kişinin emekli olmaması, herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması, vergi ya da çiftçilik kaydının olmaması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen yeşil kart alma şartlarını sağlamanız halinde SGK tarafınca 60/C-1 doğrusu eski adıyla yesil kartli olarak GSS tesciliniz açılacaktır.

Yeşil kart başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca onaylanmaktadır. Siz gene de Gelir testi belli olduktan sonrasında en kısa sürede tescil için SGK’ya uğrayın.

Yesil kart basvurusu doğrusu gelir testi müracaat sonucunda ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ünün üstünde ise bu durumda GSS kapsamında aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanmanız gerekiyor. GSS primi 2020 senesinde aylık olarak 88,89 TL dir.

SGK Yeşil kart kaç günde çıkar 2020

Aslına bakarsak bu probleminin cevabı gelir testinin sonuçlanmasında saklı. Gelir testi başvurunuz sonuçlanır sonuçlanmaz bağlı olduğunuz SGK’ya giderek tescili açtırabilirsiniz ve açılış tarihinden itibaren sağlıktan yararlanmaya başlayabilirsiniz. Gelir testi başvurusunun yaklaşık sonuçlanma zamanı ise değişkenlik göstermekle beraber 10-15 gün arasıdır.

SGK Yeşil kart maaşı ne kadar 2020

Yeşil kart maaşı öteki adıyla 2022 muhtaçlık maaşı 65 yaş üstünde olanlar ile minimum %40 engel raporu olup hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olanlara (701,3) bağlanmaktadır. . 

SGK Yeşil kart sağlık sigortası sorgulama

Yeşil kart sigorta sorgulamasını e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. E devlet sisteminden yesil kart sorgulamasını SGK-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sıhhat Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz. Yeşil kart sigortası sorgulamanı buradan yapabilirsiniz : yeşil kart sorgulama

Sorgulama sonucu Tescil Kapsamı  kısmında “60/c1 Primi Gömü Tarafınca Karşılananlar(Yeşilkart)” açıklamasını görüyorsanız ve Sorgu Sonucu: 0000 – Müstehaktır, provizyon alabilir.  açıklamasını görüyorsanız yeşil kartınız etken anlama gelir. Aksi durumda etken değildir.

SGK Yeşil kartlılar nelerden faydalanır 2020

Devlete ilişik tüm sağlık ocağı, hastane v.s. benzeri tüm sıhhat hizmet sunucularında ücretsiz bir şekilde sıhhat hizmeti alabilir, ilaçlarınızı katılım oranı ödemeden alabilirsiniz. Sadece hususi hastanelere gitmeniz halinde muayene bedeli ve öteki masrafların tamamını cebinizden ödersiniz.

E-devletten sgk yeşil kart başvurusu

Maalesef e devlet sisteminde bu şekilde bir seçenek bulunmamakta.

SGK Gelir testi nerede yapılır 2020

Kaymakamlık yeşil kart başvurusunu ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.