Kreş Desteği 2020

Kreş desteği için başvurular 15 Ekim 2019 tarihi itibariyle başlamıştı. Avrupa Birliği destekli proje kapsamında belirlenen illerde ikamet eden ve yine belirlenen şartları sağlayan binlerce anneye 100 Euro-650 lira kreş yardımı yapılacak.

Çalışan anneye kreş yardımı desteğinden yararlanabilmeniz için öncelikle internetten ön kayıt yapmanız gerekiyor. Ön kaydın ardından kesin kayıt için gerekli olan evraklar ile birlikte başvuru bürolarına başvurarak kaydı tamamlamanız gerekiyor. Bu yazımızda kreş yardımı hakkında merak edilen tüm sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Çalışan annelere kreş yardımı şartları 2020

Proje kapsamında ilk ön kaydı yapan illerde ikamet eden 10250 anneye destek ödemesi sağlanacak. Bu yüzden başvuru için elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Kura usülü olmayacak ve ilk başvuru yapan 10250 anneye hem aylık 100 euro ödenecek hem de ilk ay buna ilave olarak 100 euro/650 lira da kırtasiye yardımı ödenecek.

İller bazında bu destekten yararlanabilecek kişi sayısı şu şekilde;İstanbul 3250, Ankara 1500, İzmir 1500, Antalya 1500, Bursa 1250, Malatya 750, Elazığ 500’dür.

Bu yardımdan yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmekte;

  • Başvuru yani ön kayıt tarihi itibariyle çocuğunuzun 60 aydan küçük olması,
  • En geç kesin kayıt tarihi itibariyle bir işveren yanında 4a eski tanımlaması ile ssk kapsamında 30 tam gün üzerinden sigortalılığınızın sağlanıyor olması,
  • Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve ya Antalya illerinden birisinde ikamet ediyor olmanız.
  • Anne ve çocuğun aynı evde ikamet ediyor olması,
  • Kesin kayıt tarihinden geriye dönük olarak Sosyal Güvenlik prime esas kazanç ortalamanızın brüt asgari ücretin iki katından yani güncel olarak 5.116,80 TL’den az olması,
  • Çocuğun projenin uygulandığı illerde düzenli olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı gündüz bakımevi, kreş ya da anaokuluna gönderiliyor olması,

Kreş yardımı başvurusu 2020

Ön kayıt, kesin kayıt, başvuru işlemleri ve başvuru süreci hakkındaki tüm detaylar bu projeye özel olarak açılan sgkkurumsalcocukbakimi.org sitesinden takip edilebilecek. Başvuru ön kayıtları e devlet sisteminden yapılabiliyor. Başvuru için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

  • E devlet şifrenizi kullanarak kreş yardımı başvuru ekranına giriniz; kreş yardımı başvurusu.
  • E devlet şifreniz ile giriş yaptığınızda hakkınızda bilgi toplamak adına ilk etapta bir anket doldurmanız istenecektir. Buradaki soruları tek tek ve eksiksiz olarak cevapladıktan sonra devam edin.
  • Buradan ön kayıt işlemini tamamladıktan sonra kesin kayıt için vermeniz gereken belgeler listelenecektir.
  • Kesin kayıt hakkı kazananlar ön kayıt işlemi tamamlandıktan sonra kesin kayıt için başvuru bürolarına başvuracaklar.

Kesin kayıt işlemi tamamlandıktan sonra aylık mali destekten yararlanmaya devam edebilmek için birtakım şartları sağlamanız gerekiyor. Mali destek süresi boyunca çocuğun kreşe, gündüz bakımevine ya da anaokuluna istisnai durumlar haricinde devam etmesi şartı aranmaktadır. Hastalık ve ya benzeri mazeretler ile çocuğun devamsızlık günlerinin başvuru bürolarına bildirilmesi gerekmektedir. Rütun olarak çocuğun devam edip etmediği konusunda denetimler yapılacaktır.

Çocuğun gündüz bakım evi, anaokulu ve kreş ödemesinin EFT yolu ile Halk Bankası’nda proje için açılan hesaptan yapılması gerekmektedir. Başka hesaptan yapılan EFT kabul edilmeyecektir.

Kreş yardımı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.