Thy Ödül Bilet Kazandınız Mesajı

THY ödül bilet kazandınız gibi mesaj ya da posta yolu ile mail geldiyse dikkatli olun. E-posta, WhatsApp yada sosyal medya hesabınız üzerinden ödül bileti kazandınız mesajlarını dikkate almayın.

İnternet korsanları kişilerin gizli bilgilerine ulaşmak için yeni bir oltalama yöntemi kullanmaya başladı. Türk Hava Yolları ödül bilet kazandınız mesajı göndererek kullanıcıların kişisel bilgilerini elde etmeye çalışıyorlar.

Uyarı: Sahte Mesaj (Oltalama)

Türk Hava Yolları resmi sitesi üzerinde açıklama yaparak olası zararların önüne geçilebilmesi açısından bir uyarı yazısı yayınladı. Site de yer alan yazı, “Bazı sosyal medya kanalları ve mobil uygulamalarda Türk Hava Yolları A.O. adına düzenlenmiş görünen, ödül bilet temalı sahte mesajların yayıldığı tespit edilmiştir. Güvenliğiniz açısından bu gibi sahte mesajları açmadan, doğrudan silmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.” uyarısında bulundu. Uyarı mesajını buradan okuyabilirsiniz.

Oltalama Nedir?

Oltalama yada kancalama olarak adlandırılan bu terim daha çok phishing olarak bilinmektedir. E-posta, WhatsApp, instagram, Facebook ve benzeri internet ortamlarını kullanan kişilere gerçeğine benzer içerikli sahte içerikler gönderilerek yapılmaktadır. Size gönderilen içerik telefon faturası ekstresi veya sosyal medya hesabınızın şifresini unuttum sayfası olabilmektedir.

Oltalama için hazırlanan mesaj içerisinde sadece kullanıcın bilebileceği soruların cevapları sorulmaktadır. Kullanıcı bu soruları cevaplayıp gönderdiğinde internet korsanları amaçlarına ulaşmış olmaktadır. Ülkemizde internet kullanımı bilinçli olmadığından dolayı oltalama mağduru kişi sayısı bir hayli fazla.

Ödül bilet thy

İşte THY’den ödül bilet kazandınız şeklinde gelen mesajlar birer oltalama mesajıdır. Sakin mesajda ya da e postada gönderilen linklere tıklamayın direkt olarak silin. Gerekli yerlere şikayet de edebilirsiniz.

Oltalama Saldırısından Nasıl Korunulur ?

Size gelen mesajların doğruluğunu mutlaka kontrol edin. Tanımadığınız yada sizden özel bilgiler isteyen mesajların içeriğini asla açmayın. Bankacılık ve online alışveriş sistemleri gibi üyeliğinizin bulunduğu sık kullandığınız sitelerdeki şifrelerinizi belirli aralıklara değiştirin. Kullandığınız şifrelerde mutlaka rakam, büyük harf ve özel karakter kombinasyonu belirleyerek şifrenizi oluşturun.

Mesaj içerisinde sizi şifre yenilemeye yada ödül kazanmak için burayı tıklayın yöneltmeleri var ise tıklamadan mesajı silin. Gelen e-posta içerisinde ki eki doldurup gönderilmesi isteniyorsa kesinlikle meraktan dahi olsa bilgisayarınıza indirmeyin. Genel olarak oltalama saldırısından korunmak için bunlara mutlaka dikkat edin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.