TYP İş Başvuru Rehberi

Günümüzde birçok kişi ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğe yönelik yatırım ve birikimlerde bulunmak için iş başvurularında bulunmaktadır. Fakat hem kamu da hem de özel sektörde iş sahibi olamayan birçok vatandaşımız devlet destekli TYP kapsamında yer alan işlere yönelmektedir. Sizlere bu yazımızda TYP İş Başvuru Rehberinden bahsedeceğiz.

İşkur TYP iş başvuruları son dönemlerde birçok vatandaşımız tarafından tercih edilen iş başvuruları haline gelmiştir.  Oldukça gündem de olan TYP iş başvuruları ve şartları aynı zamanda pek çok vatandaşımız tarafından merak edilen bir konu haline gelmiştir. TYP İş başvuru program dahilinde atamaları yapılan pek çok vatandaşımız aynı zamanda asgari ücret ile birlikte ve SGK dahilinde kendilerini güvence altına almaktadır. İşkur TYP başvurularında insanlar çeşitli işlerde çalıştırılmaktadır. Genellikle devlet işlerinde ve kamusal alanda çalıştırılan işçiler aynı zamanda özel mülkiyet alanlarına da el atmaktadır. Bu işleri kısa bir şekilde listelemek gerekirse; TYP işçileri, çevre temizliği, park ve bahçe düzenlemeleri, alt yapı yenileme çalışmaları, kamusal binaların çevre ve iç temizliği ile binaların yenileme çalışmalarında görevlendirilmektedir.

TYP İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

TYP İş başvuruları şehir merkezlerinde yer alan İşkur şubeleri aracılığı ile ya da E-devlet üzerinden takip edilmekte ve yapılmaktadır. İşkur programlarında sizlerden bazı bilgi ve belgeler talep edilmektedir. Bu bilgi ve belgeleri tamamlayarak sizlerde TYP İş başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. TYP başvurusunda bulunmak için ilk olarak 18 yaşını tamamlamanız gerekmektedir. Ayrıca TYP başvuruları için İŞKUR kaydı da gerekmektedir. TYP iş başvurusu ile birlikte birçok vatandaşımız devlet tarafından desteklenen işlerde çalışmakta ve mali olarak rahatlamaktadır. TYP kapsamında bir yılda en fazla 9 ay çalışabilen vatandaşlarımız 3 aylık bekleme sürecini tamamladıktan sonra tekrar TYP İş başvurusunda bulunabilmektedir.

TYP İş Başvurusu Şartları Nedir?

TYP programından faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle belirli şartları taşıması ya da yerine getirilmesi istenilmektedir. Bu şartları kısa bir şekilde özetlemek gerekirse;

İşte TYP İş Başvurusu Şartları;

  • 18 Yaşını doldurmuş olmak
  • Emekli Maaşı Almamak
  • Malul, Dul ve Yetim Aylığı Almamak
  • Herhangi Bir Kurumda İş Kaydı Bulunmamak
  • Öğrenci Olmamak (Açıköğretim Fakülteleri İstisnadır.)

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları sağladığınız takdirde sizlerde TYP İş programından faydalanabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.